insülin direnci

durumunannesi soruyor: 7

selam arkadaşlar uzun bir süredir aranızda değildim izmir den yazıyorum malesef bende insülin direnci çıktı yanında da karaciğer yağlanması bu konular hakkında aramızda yardımcı olabilecek arkadaş var mı  her hafta düzenli olarak hiç durmadan kilo alıyorum

sevgiler

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


CokBilmis

Canan Karatay öneriyorum. İki kitabını da alın, okuyun, uygulayın. Alanında uzman bir profesöt kendisi...


neretva

Çokbilmişe katılıyorum. Bunu da izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM

Hayatınızdan şekeri çıkarırsanız, meyve hariç her türlü şekeri azaltmayı başarırsanız insülin direncini ve gelecekte karşılaşabileceğiniz tip 2 diyabeti tamamen çözebilirsiniz. Şeker, karaciğer tarafından metabolize edilmesi çok zor bir zehirdir. Şekeri metabolize etmek için karaciğer bunu yağa dönüştürür. Sonuçta insülin direnci ortaya çıkar. Her türlü şeker -esmer, beyaz, bal, pekmez, früktoz, mısır şurubu- aynıdır ve zehirdir. Meyveler lifli oldukları için metabolize edilmeleri göreceli daha kolaydır ancak onları da az tüketmek gerekir. Günde 1-2 saat ağır spor yapıyorsanız vücudunuz bir miktar şekeri tolere edebilir. Aksi halde hepimiz şekeri diyetimizden çıkarmaya çabalamalıyız.


durumunannesi

çok teşşekürler fakat ben zaten çok meyve yiyen birisi değilim Karatay diyetide çok tartşıldığı için güvenemiyorum

Acaba aramızda uygulayıp başarılı olanlarımız var mı ?


ayberke

Bende gebelikte şekeri yaşamış biri olarak yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.Bu sadece şeker içeren ürünler değil makarna pilav vs dahil olmak üzere uzun bir liste.Meyveler içersindede çok şeker içerenler var.İyi bir diyetisyen ve diyabet dr tarafınızdan size uygun bir beslenme düzeninin oluşturulması gerekir.Kendi başınıza birşeyler yapmanızı tavsiye etmem.Örnegin ben gebelikte diyabeti yaşadım diyetime tam anlamıyla uydum bir problem yaşamadım şeker açısından.Ömrümün sonuna kadar (ileride şeker hastası olasılıgım yüksek oldugu için)her sene kontrol tahlillerim yapılacak.Bu nedenle iyi drları seçin ve yaşantınızı ona göre ayarlayın zira yaptım oldu bitti diye birşey olmayacak.Geçmiş olsun.


asklepios

durumunannesi, insülin direnci + karaciğer yağlanması ciddi durumlardır. Glisemik durumunuzu kontrol altına almazsanız ilerler ikisi de. Ancak bunların çaresini aramanız gerekn yer internet değil. Bir endokrinolog ve onun yönlendireceği diyetisyen ile işbirliği yapmalısınız. 


CokBilmis

Karatay diyetini diyet olarak uygulamayın zaten :) O bir beslenme yöntemi. Özetle insülin direncini yğkselten yiyecekleri herkesin kesmesi gerektiğini söylüyor. Kitabın içinde insülin direncini hangi besinlerin yükselttiği tek tek anlatılmış. O olayı çözdükten sonra siz zaten ne yiyip, nasıl yemeniz gerektiğini kendiniz beliryebilirsiniz.

Yoksa sabah şunu ye, öğlen bunu ye diyen bir diyet yapmanız, bence insülin direncinizi iyice arttırır.


durumunannesi

çok teşekkürler en kısa zamnda kitap ediniceğim herhalde :) ilginize teşekkürlerCevaplamak için Üye ol