Baby Led Weaning bebek önderliğinde katı gıdaya geçiş hakkında ne düşünüyorsunuz? uygulayan var mı?

zumre soruyor: 7

"Baby Led Weaning" isimli kitapta, püreler yerine doğrudan ailenin sofrasında bebeğin beslenmesinden bahsediyormuş. bebek önderliğinde katı gıdaya geçiş hakkında ne düşünüyorsunuz? uygulayan var mı?
bana çok mantıklı geliyor. sürekli annesi yediren bir çocuktum peşimden koşmazdı ama yerlere dökülme kaygısı taşıyordu annem. bu olay çocuğa özgüvende kazandırır diye düşünüyorum.
bilgilendiğim link burada:
http://www.do-um.com/content/sesler/2011-3-_18.aspx

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ediluj

Bizde sofraya hepberaber oturuyoruz..Kahvaltıyı sabahları beraber yapıyoruz.Ama yinede bebeğin yedikleri ile bizim yediklerimiz farklı,o daha bebek beslenmeye,pürtüklü yemeye hem kendisi hem vücudu alışıyor belli bir düzende olması taraftarıyım tabi bu benim görüşüm:))


ediluj

Bizde sofraya hepberaber oturuyoruz..Kahvaltıyı sabahları beraber yapıyoruz.Ama yinede bebeğin yedikleri ile bizim yediklerimiz farklı,o daha bebek beslenmeye,pürtüklü yemeye hem kendisi hem vücudu alışıyor belli bir düzende olması taraftarıyım tabi bu benim görüşüm:))


busraa

ben de oğlumun en başından, kendi kendine beslenmesini sağlamak istiyorum.Ama gerçekten, temizlik en büyük handikap bu konuda.

Temizlik olayını pratikleştirmek için mutfak önlüklerindeki gibi altı naylonlu sofra bezi, büyük önlükler diktirmeyi düşünüyorum.Bir kaç hafta sonra daha az dökmeyi başaracaktır umarım :).Bence, anne sütü de alırken -aç kaldı kaygısı yaşamadan-, kendi kendine yemeyi öğrenmeli.


damlache

merhaba. ben su anda BLW uygulamaya calısıyorum. bebegim 7 aylık. biz her sofraya oturdugumuzda mama sandalyesinin altına temiz bir ortu seriyor ve onune yiyebilecegi bir seyler koyuyorum.armut kocanı, avokado dilimi, keci peyniri, muz bu ay verdigim gıdalar. bir kısmını emiyor, cogunu yere atıyor, ustune basına suruyor ama gun be gun yemekle olan iliskisi gelisiyor. yere attıgı miktarlar da gun gectikce azalıyor :) asıl besinini sutten aldıgı muddetce denemeye deger bir yontem. bebegi kasıkla beslemek bana cok yorucu geliyor o yuzden boyle devam edecegim


perihan

Akşam sofrasında uyguluyormuşuz meğer bilmeden. Tek başımayken altından kalkamam, açken sinirlerim çok gergin oluyor, oğlumun iyiliği için gündüzleri o uyurken yemeye devam edeceğim:) Ninelerimizin yöntemi geri gelmiş, ne diyeyim.


zumre

başladık başladık...
bu işin kötü tarafı, çok iştahlı oluyor her yediğimize atlıyor ve kirlenen kıyafetlerden lekeler çıkmıyor.

böbrekleri çalışmadığından tuz yedirmemiz yasakmış ilk yıl diye okumuştum. ama tuzlu tuzlu besleniyor bizim ki. kahvaltı da gözlememe bile saldırdı. eme eme yedi. bi kısmı yere tabi. bugun ben yemek hazırlarken çiğ kabak verdim eline. çekirdekli kısmı yedi, kabuk yere. başlarda çiğnemeyi bilmiyordu boğazına kaçıyordu koca lokmalar, öksürüyordu. 1 gün sonra çiğnemeyi öğrendi. 3-4 güne lokmaları küçültüp yutmaya basladı. bu arada hala dişimiz yok. bir oturuşta 2 köfte yiyebiliyor. kahvaltıyıda karıştırmadan ayrı ayrı veriyorum.
sokakta üstü başı pis pis bi bebek görürseniz, o biziz. selam verin.
şimdilik bizde durumlar böyle. hoşçakalın.


asna

yöntemi okumadim, ama tahmin edebiliyorum :)

benim cocuklar profilden belli oldugu üzere pespese geldi, bu 3 numaraya ne özel yemek yapacak, ne de yedirecek vaktim var, biz pilav et mi yiyoruz, ona da ondan veriyoruz, biz corba mi iciyoruz, ona da.


benim cocuklarda genetik :-p bi istahsizlik var ama artik ücüncü cocugumda bunu kabullendim tabi. ister yesin, ister döksün. tabiki de döküyor :)

elbet bi gün o da ablalarina bakarak yemeyi ögrenir, memeler sag olsun :)

sevgilerCevaplamak için Üye ol