sol göğüste süt azlığı

Aysegul_ soruyor: 10

Sol göğsüm doğumdan beri hep daha az süt üretiyor, aynı süre bekledikleri halde sağ kadar şişmiyordu hiç bir zaman (annemin de böyleymiş). ancak son günlerde sanki doyurmuyor gibi.
Gündüz her emmede bir memeyi veriyorum tamamen boşalsın diye ve hep sırayla veriyorum birinde sağ birinde sol diye, gündüz 2 3 saatte bir emiyor. gece yatmadan önce 2 göğsümü de emziriyorum, gece 1 kere kalkıyor emmeye, onda da 2 göğsümü emziriyorum emme araları gece uzun olduğu için. her emzirme seansı ort 20 dk sürüyor. Yaklaşık 1.5 aylıktan beri böyle yapıyorum, şimdiye kadar doymasında hiç problem olmamıştı.
Ancak şu birkaç gündür sol göğsümü 20 dk bazen yarım saat emmesine rağmen doymuyor sanki, tekrar üstüne sağ memeyi verip onu da emdikten sonra doyuyor.
bildiğimiz süt artırma yöntemleri dışında tek göğüsteki sütü artırmak için yapılabilecek şeyler var mı? acaba gündüzleri de mi 2 göğsü birden emzirmek gerekir? hep sol göğüsten mi başlamak gerekir bunlar işe yarar mı?
bu arada hiç göğsümü sağmadım bugüne kadar evdeyim diye, süt sağma aletim de yok gerekir mi acaba ölçmek için?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Ezgi_

Benim de soldan çok az gelirdi, ben de önce soldan başlardım. Sonraları da öyle devam etti hiç çoğalmadı. Zaten kısa bir süre sonra biz emme maceramızı bitirdik.
Siz yine önce solu vermeye devam edin. Bol sütleerrrr....


Aysegul_

ay inşallah bitmez diyorum ben sol göğsüm, soldan başlıyım diyorum ama bu sefer de sağ azalır mı acaba hep sonraya bıraktığım için ondan korkuyorum


ozguranne

Merhaba, 

Benzer bir problem bende de olmuştu. Her emzirmede önce sol memeyi verip (açken) sonrasında sağ memeyi vermeyi denemiştim. Hiç bir zaman sağ meme mertebesine erişemese de faydası olmuştu. Ama o noktadan sonra hep çift meme verdim tek beslemede. (Tam zamanı ne zamandı hatırlamıyorum ne yazık ki)


Aysegul_

bugün 5 aylık kontrolü vardı. 4. ay ile 5. ay arasında 340 gr almış :( Dr ek gıdaya başla dedi ama ben 6 aylık olana kadar başlamak istemiyorum bir ay daha beklersem yanlış mı yapmış olurum ??


didemnurcan

merhaba,
benim de hep sagdan daha az sut geldi ama inatla 2 memeyi de min 10dak emziriyorum. Bugune kadar da hep cok iyi kg aldı. 3 aydan sonra dıs dunyayı tanımaya basladıkları icin memeye biraz daha ilgisi azaldı... Doktorumuz kilo alımı azalsa bile ek gıda vermeyecegiz dedi...fulyaderin

Aysegul,340 gr gerçekten çok az bir rakam,günde 11 gr almış,sonuçta mamaya değil ek gıdaya başlayacaksın,doktoru dinle derim,peki e son aynı tartıda mı tartılmıştı??


cincaloz

merhaba,öncelikle her 2 memeyi de vermeye devam edin.ilk verilen meme daha çok uyarılıp daha çok sütle doluyor.bir de önerim geceleri daha sık emzirmeyi deneyin.çünkü geceleri süt yapımı daha çok oluyor hormon salınımından dolayı.sağlıklı günler dileği ile..


Aysegul_

Evet fulya aynı tartı ama bizde şöyle bir şey var body ve beziyle tartılıyoruz, devlet hastanesi olduğu için bez çıkarttırma filan yok. dr arkadaşım olduğu halde çıkartayım çıplak tartılsın dediğim halde çıkarttırmadı. ben de hastaneye gitmek için evden çıkmadan hemen önce bez değiştiriyorum, ilk kontrolünden beri böyle tartılıyor.
yaa o kadar moralim bozuk ki neden az kilo aldı anlamıyorum, daha meme için bırak ağlamayı mızmızlanmaya bile başlamadan emziriyorum, her zaman saate göre uyanıksa 2 saatte, uyumuşsa en geç 3 saatte bir emiyor. çok da keyifli mutlu bir bebek. sadece gece bir kere emziriyordum uyuduğu için uyandırmıyordum, uyandırsam faydası olur mu acaba??
şöyle düşündüm dediğiniz gibi her seferinde 2 memeyi de vericem bir de geceleri uyandırcam, 10 gün daha devam ediyim. bu arada bütün süt artırma yöntemlerine tekrar başlıyım. 200 gr alırsa 10 günde 6. aya kadar bekliyim, yok daha az alırsa geçeyim ek gıdaya. 10 15 gün sonra da taşınıyorum inşallah becerebilirimfulyaderin

bencede gece uyandır,doktorumuz bana 4 saati geçirme demişti,geceleri


EmineKartal

bebeginiz 5 aylik olmus. eger kilo alimi düsükse, rahatlikla ek gidaya baslayabilirsiniz, zaten ek gidaya baslayinca dogrudan 1 kase meyve püresi yiyemiyor bebekler, önce 1 cay kagigi, sonra 1 yemek kasigi seklinde yavas yavas artiriyorsunuz. yani bebeginiz ek gidaya alisana kadar belli bir zaman gececek, siz zaten bu arada tam performans emzirmeye devam edeceksiniz. sütünüzü artirmak icin de bol bol su icmeyi ihmal etmeyin, havalar cok sicak, vücudunuzun ciddi bir su kaybi oluyor. ayrica bebek icin de ayni sey gecerli o da sicaklardan dolayi daha az kilo aliyor olabilir. bebegin kilosunu da kafaniza takmayin, siz ne kadar rahat ve stressiz olursaniz bebeginiz de o kadar rahat olur ve o kadar sütünüz gelir. ayrica 5 aylik uyuyan bir bebegi uyandirmak mantiklikli degil, kilo alimi düsükse gün icinde aldigi kaloriyi artirmakta fayda var. geceleri beslenmeye alisirsa sonra bu aliskanligini degistirmek sizin icin cok zorlayici olur. ben Beyza'yi disleri cikmaya basladiktan sonra her uyandiginda meme emmeye alistirdigim icin sonradan cok pisman oldum.
ayrica benim de sol mememben ise basladiktan sonra (4,5 aydan sonra) daha az süt üretti, ama ben bunu evde is yaparken hep sol memeyi verip, sag elimle is yapmama bagladim:) hani soldaki rezervleri ilk 4 ay tüketti diye düsündüm hep:) ama gördügüm kadariyla genel olarak bir az üretim yapan sol meme durumu varmis:)Cevaplamak için Üye ol