sol göğüste süt azlığı

Aysegul_ soruyor: 6

Sol göğsüm doğumdan beri hep daha az süt üretiyor, aynı süre bekledikleri halde sağ kadar şişmiyordu hiç bir zaman (annemin de böyleymiş). ancak son günlerde sanki doyurmuyor gibi.
Gündüz her emmede bir memeyi veriyorum tamamen boşalsın diye ve hep sırayla veriyorum birinde sağ birinde sol diye, gündüz 2 3 saatte bir emiyor. gece yatmadan önce 2 göğsümü de emziriyorum, gece 1 kere kalkıyor emmeye, onda da 2 göğsümü emziriyorum emme araları gece uzun olduğu için. her emzirme seansı ort 20 dk sürüyor. Yaklaşık 1.5 aylıktan beri böyle yapıyorum, şimdiye kadar doymasında hiç problem olmamıştı.
Ancak şu birkaç gündür sol göğsümü 20 dk bazen yarım saat emmesine rağmen doymuyor sanki, tekrar üstüne sağ memeyi verip onu da emdikten sonra doyuyor.
bildiğimiz süt artırma yöntemleri dışında tek göğüsteki sütü artırmak için yapılabilecek şeyler var mı? acaba gündüzleri de mi 2 göğsü birden emzirmek gerekir? hep sol göğüsten mi başlamak gerekir bunlar işe yarar mı?
bu arada hiç göğsümü sağmadım bugüne kadar evdeyim diye, süt sağma aletim de yok gerekir mi acaba ölçmek için?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


Aysegul_

teşekkürler emine ya kafaya takmamam lazım biliyorum ama işte sütüm azaldı diye dertlendim durdum. az kilo aldığı için de kendimi suçladım hep neyi yanlış yaptım diye. Aslında benim farkettiğim ev tutmak için Düzce'ye gittik orada çok yoruldum, su içemedim, mışıl mışıl uyuyan çocuk orada geceleri hiç uyumadı sürekli ağladı, 5 gün perişan olduk. o sıralarda farkettim biraz azalma. şimdi full performans emzirmeye ve kendime çok dikkat etmeye çalışıyorum bu hafta enerji toplamam lazım haftaya da taşınıyorum :( ek gıda için yoğurtla başla bir kaşıkla başla, bir hafta içinde 1 çay bardağına çık dedi dr, bu bana çok geldi açıkçası tam şu sıra ek gıdaya başlarsam sütüm iyice azalır diye korktum. gece uyandırma konusunda ben de senin gibi düşünüyorum aslında ama kendi dr.um gece 7 8 saat uyuduğunu duyunca çok şaşırdı, nasıl yani hiç uyanmıyor mu, 7 8 saat çok fazla sen uyandır onu 4 5 saat olunca dedi. ama daha önceden -3 aylıkken filan- uyuyorsa geceleri uyandırma artık demişti, heralde bu kadar uzun uyuyacağını tahmin etmedi :) bir de kendi çocuğu çok sık kalkıyo gece acaba ondan mı şaşırdı bizimkine diyorum. başka bir çocuk dr.u arkadaş var ona telefon ettik kilosunu vs söyledik o da 5 aylıkken minimum doğum kilosunun 2 katı olması gerek (bizimki 2800 doğmuştu) sizinki iyi şu anda (6800 şu anda) 15 20 gün sonra başlayın ek gıdaya dedi. ben de diyorum 15 gün sonra başlayayım anca yoğurt yapmayı öğrenirim zaten bu hafta :) bu arada da emzirmeyi artırayım süt artırma yöntemlerine tekrar başlayayım


EmineKartal

anladigim kadariyla sizin icin su dönem tasinma nedeniyle hayli stresli ve yorucu olacak, üstelik bu sicakta maalesef. onun icin ek gidaya baslamak icin tasinma sürecini atlatmayi beklemek en mantiklisi.
isin tuhaf tarifi biz anneler "stres olmicam stres olmaicam" derken daha cok stres oluyoruz. onun icin bunu da kafana takma derim. hele ki diger doktorun da dedigi gibi bebegin kilosu sorun yaratmiyorsa kafaya hiiic takmaya gerek yok. sadece bu dönemde bol su icmeyi ve tasinma sirasinda yemek yemeyi unutmayin:) anneler iyi olacak ki bebisler de iyi olsun:) doktorunuzun kendi cocugu ile ilgili fikirleri de sizi etkilemesin. Beyza da 4-6 ay arasinda gece 10,5-sabah 7 arasi deliksiz uyurdu, taa ki disleri cikmaya baslayana kadar. bu güzel gece uykularinin tadini cikarin ve hicbir seyin bunu bozmamasi icin dua edin, siz de bu uykulara müdahele etmeyin, unutmayin ki uyku da bebekler icin önemli bir beslenme, ne demis büyüklerimiz "uyusun da büyüsün insallah tipis tipis yürüsün masallah":)
bu arada draysegül iken aysegul_ oldunuz galiba? yaniliyor muyum?


Aysegul_

yaa evet ben de bir yandan taşınmayı atlatayım istiyorum çok rahatlıcam ondan sonra. evet o eski draysegul benim :) dr.dan döndüğümüzden beri sürekli moralimi yüksek tutucam sütüm artsın diyorum güya ama aslında huzursuz ve mutsuzum, çok yanlış aslında biliyorum ama işte etkileniyor insan, neyse ki ikinci dr.dan sonra düzeldi moralim şimdi daha iyiyim size de çoook teşekkür ederim :)


EmineKartal

kolay bir tasinma, havada serinlik, icinizde ferahlik ve
bol sütlü günler dilerim


nisancadisi

Benim de sol gogsumde saga oranla cok az sut var. Sol-40 ml sag-150 ml gibi.once sagi sagdim uzunca bi sure. Sag uzerinden sol da bosaliyor olabilir mi?


georgia

Sanmıyorum sağ üzerinden sol göğsün sütü gelmez.dönem dönem böyle şeyler olabilir.açken sol memeyi verin ve emzirdikten sonra süt felsefe gelmese de 10 dk sağın, zamanla arttıgini göreceksiniz.
Cevaplamak için Üye ol