Bakıcımız sürekli tv'mi izlettiriyor?

Sinemce_e soruyor: 10

Ben sabah 8 akşam 6 arası çalışıyorum.Oğlum biz evden çıkarken genelde uyuyor oluyor ve bütün gün evde bakıcısıyla bizi bekliyor...2 aydır çok yoğun çalıştığım ve oğluma da düzgün zaman ayırmadığım için bu hafta izin aldım ama daha ilk günden moralim bozulmaya başladı bile...
Kahvaltıyı hazırlarken açtığım çizgi film kanalında oğlum resmen transa geçti tüm çizgi filmleri,altta çıkan fragmanda az sonra hangisinin başlayacağını hatta bir sonraki sahnede ne olacağını bile biliyor...
Oysa ki daha önceleri tv izlemiyor,çizgi filmlere hiç bakmıyor neden acaba diye bile düşünürdüm...
Oğlumu kreşe gönderemiyorum çünkü çoklu gıda alerjimizi var burada alerjik bir çocuğun takibini yapabilecek bir kreş yok ne yazık ki...Arkadaşları birşeyler yerken onun bu stresle bu yaşında boğuşmasını istemiyorum,oyun grubu yaşadığımız şehirde yok,ancak ben veya babası onu arkadaşlarıyla bir araya getirebiliyoruz...
Yani bakıcıyla devam etmeliyim,onu uyaracağım yalnız ona bir program yapıp vermeyi düşünüyorum gün içinde neler yapacakları,nelere ne kadar vakit ayırcaklarıyla ilgili...Bir de yemek  menüsünü aylık hazırlamayı...Bu durumlar için bana önerileriniz var mı?Ne kadar ne yapmalılar,günlük bir plan nasıl oluşturulabilir bakıcıya vermek için...Çok teşekkürler şimdiden ::::)

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


beatrix

Bakiciniz egiterek bu yasicin super faaliyetler yapabilirsiniz.onemli olan bakicinin size ne derece hak verdigi ve soz dinledigi..

Sanki bir ana okulu varmiscasina grafon kagitlari yapistirici kagit makasi alin renkli pullar oyun hamurlari. Her gun iki saat faaliyet yapsin bir saat sabah kahvalti sonrasi ikinci bir saat varsa ogle uykusu yada ogle yemegi sonrasi.

Boyama kitabindan bir sayfa boyasinlar parmak boyasiyla eller izi cikarilsin. Siz cok begenin ve evin bir duvarina o haftaki faaliyetleri asin. Oyun hamurundan top yapsin. Ve faaliyet yaparken fotograflamasini isteyin. Album olusturacaginizi soyleyin.

Her ay icin bir cocuk sarkisi verin bakiciya oglunuza o sarkiyi soylesin. Siz de evde soyleyin tekerlemeler sarklar hafta hafta hepsini ogrenir bence. Tv de iki set seyredebilir. Ben her gun illa bir iki saat degil ama maximum iki saat ve aralikla izletiyorum. Cogu gu n firsat bulamiyoruz buna ragmen herseyi hemen ogreniyor tv den.

İcinizi ferah tutun. Top simdilik sizde siz de bakiciya atin. Hatta gaz vererek sanki sen anaokulu ogretmeni gibi ol deyip istahlandirabilirsiiz


dilammm

 Bu tamamen bakıcınızın bakış açısına bağlı, ne derseniz deyin bakıcınız uğraşmayı sevmeyen azıcık da rahatına düşkün bir kişilikse tv vazgeçilmez kurtarıcı olabilir. Ama siz onu zaten tartarsınız ve az çok bilirsiniz tutumunu. Bana kalırsa yalnızca izlettirmek istediğiniz çizgi filmlerin vcd lerini falan alıp pc den izlemesini sağlayabilirsiniz hiç tv olayına girmeden. Tabi saatini ayarlayarak günde o miktarda cd verebilirsiniz. Tv bir kere açıldı mı kapanmak bilmiyor, programların ardı arkası kesilmiyor ve çocuklar o kadar hızlı alışıyorlar ki seyre dalmaya hemen bir sonrakini bekliyorlar heyecanla.. Ben yarım gün çalışıyorum, sabahçı öğretmenim ve ben kendi çocuğumu bile bazı günler zor zaptediyorum. Aslında ona da hak vermek lazım, çocuğumun kardeşi yok ve çevremizde oynayabileceği bir apartman komşumuz bile yok. Burada oyun grupları devreye girebilir belki. Aktivite de kaç saat yapacaksın, maksimum 3 saat olsun aralıklarla. Malesef tv orada işte yer dolduruyor:(
Kitap okumayı seviyorsa çeşitli kitaplar alıp okuma yapabilirler, gerçekten vakit hızla ilerliyor okuyup resimler ve konu üzerinde konuşurken. Bir de bizimki kız belki ondandır; mutfakta vakit geçirmek, beraber babaya akşam yemeği hazırlamak, birşeyler yıkamak bu arada da sohbet etmek günümüzü anlatmak hem çok keyifli hem de oyalayıcı oluyor:) Yaptığımız diğer aktiviteleri de arkadaşlar yukarıda anlatmış hepsi çok faydalı..


Aysegul_

bakıcıya tv izlettirmemek zor mu gerçekten? bizim digiturkumuz var ve bakıcı nasıl açılacağını bile bilmiyor tv.nin. açılmasın dedim baştan anlaşırken tamam dedi ve zaten istese de açamaz bilmediği için. aklıma kumandayı işe giderken yanımda götürmek bile gelmişti eğer şüphelenebileceğim bir durum oluşsaydı ama olmadı. böyle bir şey denenebilir mi acaba?

faaliyet önerileri süper, bu kadar şey yapsalar tv.ye vakit kalmaz gerçekten. bir de dışarı çıkarabilirse süper olur. bizde şu an moda dışarı çıkıp kepçe kamyon aramak. sokak sokak dolaşıp bir kamyon kepçe bulunca yarım saat onu izliyorlar. biraz da taş toprakla vs oynayıp dönüyorlar mesela.


becanim

bizim bakıcı annemiz de çok duyarlı, o uyuduğu zaman, işi yoksa kendisine açabiliyor tv yi , onun haricinde açmıyor, parka götürüyor, balkona çıkarıyor, oyun oynatıyor, zaten çocuk kendisini belli ediyor, çünkü akşam vaktinde ablanın açtığı çocuk kanalları küçüğün ilgisini çekmiyor , bakıcınızı siz daha iyi tanırsınız, eğer uyarınızı dikkate alıcak bi yapısı varsa uygun bi dille konuşun, çocuğunuz büyük eğer uyarınız sonuç vermezse bakıcı bile değiştirebilirsiniz


ozguranne

televizyonu bozun, kumandayı saklayın.mert_mert

ben bakıcı için değil ama evimize 1 aylığına diye gelip 11 ay kesintisiz kalan bir yakınımız için yapmıştım..yattığı odadaki tvnin arkasında takılı olan uydu fişi sanırım  kablolarını kesmiştim ..görünürde takılı ama aslında kopuktu...bozuk tamirci getircem diye kadını kandırabilirsin..bazen kurallar tatlı gelir çiğneyebilir ama böyle politik davranıp kalbinide kırmamış olabilirsin.. idareten radyo dinleyin sonra yaptırırım deyip aaa bak 2 haftadır tv seyretmiyor ne kadar değişti bebeğim artık seyretmeyelim tv gibide fırına tepsiyi atmış olursunuz..


seres_esra

sadece oğlunuzlamı ilgileniyor ev işi yemek v.s de yapıyor mu?


PRENSESIMMM_2010

bakızınızın nasıl bir karakterde olduğunu çözmüşsünüzdür zaten ...eğer sizi dinleyeceğine eminseniz konuşun önce derim değilse emri vaki yapıp kumandayı kaldırın...ben kızıma bile kumandalrı yasakladım günde 1 saat tv saati var bitince kapatıyoruz ve emin olun her günde tv açmadığım halde hepsini biliyo :S hangi ara öğrendi onuda bilmiyorum ve ben yanındayım sadece ...18 ayına kadrada hiç tv açılmadı evde ...akşam eşim gelince açılırdı açacağımız saatte de zaten bizim kitap okuma yatma saatimiz geldiğinden ilgilenmezdi...ama yinede biliyo şuan hepsini ...yani tüm gün izletmemiş olsada bakıcınız ,çabuk öğreniyorlar bence bu tarafını da göz önünde bulundurun ama içinizin rahat etmeisni istiyorsanız bence kumandaları kaldırın;)Sinemce_e

hepinize çok çok teşekkür ederim izinde olduğum için anında cevalayamadığım için de ayrıca özür dilerim...
eşimle uzun uzuzn konuştuk bu konuyu bakıcımla konuşup öncelikle bunu anladığımı belli edeceğim...ama konuşurken belki de avniş çok dikkatli olduğu için bir kere de öğrendi ama yine de ben tv işinden sıyrılmanızı istiyorum diyerek yumuşak bir konuşma yapmayı düşünüyorum. bir de bakıcıdaN plan yapmasını bekleyemem sanırım o kadar ona bırakmamalıyım bu işi her hafta için plan yapıp bu planı uygulamalrını,hava çok çok soğuk olmadığı sürece mutlaka 1 saat kadar dışarıya çıkmalarını isteyeceğim faaliyetlerin devamlılığını sağlamak adına da sevgili beatrix foto isteyeceğim çok teşekkürler bu fikir hiç aklıma gelmemişti doğrusu.
tv bozmak,kumanadyı götürmek gibi eylemler için henüz erken sanırım bir konuşma sonrası gözlem yapmalıyım gibi geliyor,ama yine de zamanla değerlendirebilirm:)
seres bakıcım ev işi yapmıyor bunun için haftalık bir yardımcı ablamız geliyor yani bu açıdan oldukça rahat sadece yemek o da eğer avniş uyursa ve yetişirse yoksa hiç önemli değil diyorum.
ve bu kadar müsamaalı olunca da oğluma aynı özenin gösterilmesini bekliyorum tabi...

tekrar teşekkür ederim hepinize.


ipekkusgoz

http://www.markaanne.com/2012/09/04/1-cocuk-1-televizyon/

Şu yazıyı paylaşın.Etkilenecek ve isteğinizi anlayışla karşılayacaktır. Böyle söylediğime bakıp benim TV ile sorunum yok sanmayın sakın:(. Ben de bu yöntemi kullanacağım için paylaşmak istedim.Cevaplamak için Üye ol