Oğlum kahvaltıyı reddediyor.

gunesligunler soruyor: 8

13 aylık oğlum daha önce bulamaç olarak kahvaltı ediyordu, sonra normal kahvaltı düzenine geçtim yavaş yavaş, fakat son bir aydır ne bulamaç olarak ne de ayrı ayrı, kahvaltı ettiremiyorum, önceden her gün neredeyse bir tam yumurtayı yiyen oğlum artık en sevdiği reçeli bile reddediyor, sıkıldımı acaba diyerek menemen, krep gibi değişik şeyler hazırlıyorum ama sonuç hep aynı, hiçbirini yemek istemiyor sadece süt içirebiliyorum o da nazla niyazla. Kahvaltı için bir öneriniz varmı, nasıl sevdirebilirim sizce tekrar..

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ldeniz

1 yaş civarı bebeklerin iştahı kapanır, hatta bazı bebekler hiçbir şey yemez diye duymuştum. geçici bir dönem. yakın zamanda düzelir inşallah.


ipekkusgoz

Tam o aylarda bıçak gibi bırakıyorlar yemeyi içmeyi . Bizde de aynısı oldu. 17 aylıkken o güne kadar hergün bir adet yediği yumurtayı bıraktı. her gün düzenli yediği brokoliyi bıraktı.


mert_mert

yani sıkılmıştır başka tadlar dene bir ara.ben bu dönemlerde yayla çorbası veriyordum.ha peynir ha yoğurt sonuçta kalsiyum..sonra tekrar devam ediyorlar kahvaltıya..


fistikcik

Geçici bir süreç bu. 1 yaşının hemen ardından iştahları belirgin bir şekilde azalıyor, neredeyse hiçbir şey yemez oluyorlar. Zorlarsanız, tüm gün yemekle peşinden koşarsanız yeme problemine dönüşür. Zorlamaz, sadece süt istiyorsa buna izin verir, farklı seçenekler sunmaya devam eder ama asla ısrar etmezseniz kısa sürede tekrar yemeye başlar.
İstemediği yiyeceği (yumurta mesela) bir-iki gün ortadan kaldırın, sonra tekrar önerin. Bir de kahvaltıda illa yumurta, peynir, zeytin yiyecek diye bir şey yok. Kızım herşeyden her öğünde yer. Canı isterse yoğurt, isterse meyve... Sofraya bunları da getirin. En önemlisi döke saça kendisinin yemesine izin verin. Yumurtayı haşlayın, birlikte kabuğunu kırın, soyarken bir ucundan o tutsun. Sonra da eline verin kendisi ısırsın. Diğer tüm yiyecekleri de mıncıklayarak,i dökerek saçarak kendisi yesin ve keşfetsin.nilinmasali

Ah fıstıkcık ah,öyle zor günler geciriyorum ki,her gün ısrar etmiycem diyorum,etmiyorum,yedikleri 1 avuç içini geçmiyor,bizim hanım kendi yeme işini erken keşfettiği için artık oda bi anlam ifade etmiyor bakalım nolacak bu işin sonu:(


nnunnis

Peki diğer öğünleri yiyiyor mu düzenli olakar yoksa sadece kahvaltı mı sorun.Bazen tarhana çorbası yapın içine peynir de koyabilirsiniz kahvaltıda güzel gider ben bile çok severim,krep deneyin .Ayrıca yeni dişler geliyorsa özellikle azılar ağzına hiçbirşey koymak istemiyorlar zor işimiz allah kolaylık versin.


fistikcik

Nilsafak, midesi bir avuç zaten, yedikleri elbette bu kadar olacak :)
Söylemesi kolay, biliyorum ama, kilosu, boyu, gelişimi iyiyse gerçekten dert etmeyin.
Demir vs eksikliği olup olmadığına doktorunuz dikkat ediyordur zaten. Bunlarda bir sorun yoksa yemek konusu size dert olmasın.


gunesligunler

Diğer öğünlerde pek sorun olmuyor yani yiyor genelde ama kahvaltıda krep, yumurtanın her türlüsü, omlet vs. türlü çeşit denedim sonuç hep aynı, sabırla bekliyorum umarım geçici bir durumdur, birde kendi yeme konusunda hiç istekli değil diğer çocukların tersine hep ben yedireyim diye bekliyor, eline verdiğim her şeyi genelde biraz tutup atıyor...


Cevaplamak için Üye ol