nasılyürütebilirim

nurcolak soruyor: 5

merhaba 13 gün sonra kızım 1 yaşına girecek ama henüz ne emekliyor nede biyere tutunarak kalkabiliyor haliyle yürümek için çok vaktimiz var sanırım.enson doktor kontrolumuzde doktor sorun etmemezi,yürütece koymamamızı söyledi ama bebişimi nasıl oyalacağımı, onu emeklemesi yada yaşının gerektirdiği fiziki haraketleri yapabilmesi için nasıl yönlendireceğimi bilmiyorum.vitaminsiz ve kilosu az gögsünün arasında çukurluk vardı giderek derinleşen yıkarken su dolucak kadar derin doktor bunun vitaminsizlikten olduğunu söyledi bana yardımedin lütfen benim gibi butür sorunlar yaşayan annelervarmı aranızda düşünmekten uyuyamaz oldum hep kafamda acabalarla dolu sorular var...

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


honeygirl

yazınızı okudum ve yalnız olmadığını belirtmek isterim. Kızım yeni 11 aylık oldu.Ben yürüteç kullandım,bu konuda kaygılarım vardı evet kullanılırsa bebek yürüteç yüzünden kendi kaslarını çalıştıramaz, yürümeyi öğrenemez diye duymuştum. Ama ne varki bazen ona koyduğum zaman bir nefes alma, yemek molası,wc durumları derken yürüteçi kullanır oldum.

 Kızım emekliyor, koltuğun kenarlarından tutuyor,destekli diyebilceğimiz şekilde tutuna tutuna yürüyor. bazen ayakta ne kadar süre duracak diye denemeler yapıyorum. bir keresinde 23 e kadar saydım öylece durdu. 2 defa bu şekilde durmuştur. Ogünden beridir de denemelere devam etsem de sizin kızınınız gibi kendini yere bırakıyor yavaşça.istemiyor cesaret mi etmiyor tam anlamadım. Benim kızım da maşşallah çok hareketli,ama enerjisini sanırım biraz da yürüme konusuna yoğunlaştırsa iyi olur. Farkında değildim,ama şimdilerde daha 10, 10,5 aylık bebeklerin bir-iki adım attıklarını duymaya başlayınca bu konu üstüne pek yoğunlaşmadığımı gördüm.

Benim kızım da 8,5 kilo,iştahsız bebeklerden.babasıyla ellerini tutup zorla yemek yedirmeye çalışıyoruz.yemek saati işkence saatine dönüşüyor. çok yemediği için vitaminsizlikten bu becerileri de yapamıyor mu acaba sorusu beni de etkiliyor. Allah sağlık versin kuzulara temennimiz bu ama,İnşallah bu motor becerileri ,fiziksel aktivitleri de yaşının gerektiği zamanda yaparlar geç kalmadan,tam zamanlarında....sevgiler.


nurcolak

sevgili kader arkadaşım aaaa:)bende yalnız olmadığıma sevindim cevremde hep pembe profille rolduğu için bu sorunları tek ben yaşıyorum sanıyordum.günde 5 öğün sorunsuz yemek,akşam 9 da yatıp 7de kalkan,gezmekten hoşlanan bebekler olunca ben nekadar şansız oldugumu düşünüyordum.

DAMLA24,cvp verdiğiniz için tşkler ilk arabam aldık ama salonunbir köşesinde süs olarak duruyor kızım genelde üstündeki oyuncaklarıyla ilgilendi ilk aldığımız gün malesef  onunla eğlenmekten çok kaldırıp oynamak için çabaladığı için çok sinirleniyor yapamadığında bende bir süreliğine kaldırdım.evet istanbul avrupa yakasındayım gerçektende beni a-nlayacak bir dr ihtiyacım var anlıcakyol gösterecek...sevgiler sizede

HONEYGİRL evet yürüteç zaman zaman çok iyi bir kurtarıcı ama bende hep bu konuda pişmanlık duydum keşke yürütece koymakyerine çok küçük aylarda yere birbattaniye serip kızımı koysaydım bence bu sorunları yaşamazdım diye düşünüyorum ve geçkaldığım için çok üzgünüm hayat  hep o kitaplarda yazan zincirleme gibi olmuyormuş bazen eskileri dinlemek gerekiyormuş malesef:(ALLAH ACILARINI GÖSTERMESİN hiç yürümeyen bir bebek duymadım ama.büyükkızım birinci sınıfa başladığında okumaya geçememişt iokadar zorduki ağladığım çok oldu birgün ögretmeniyle konuşurken nur hanım hiç okumayı sökmeyen bir cocuk gördünüzmü zeynebin sadece zamana ihtiyacı var demişti ve zeynep briay sonra söktü bu laf çok doğru ama uygulaması zor sanırım anneler için... 


nurcolak

merhaba luce anima aslında tam olarak sorun yürümemesinden ziyade sağlıklı beslenmediğinden dolayı gelişiminin geride olması yürümemesi kasları gelişmediğinde protein alımı yok denecek kadar az beni endişelendiren ençok bu


heroina

Nurcolak benim kızımda 14. ayda yürüdü bunun 18. aya kadar yolu var endişelenme tüm cocukların gelişimi birbirinden farklı. ama göğsünün ortasındaki boşluk biraz kafama takıldı. eğer imkan varsa bir de başka dr.a sor derim. zayıflık ayrı içine su girecek kadar boşluktan bahsediyorsun. iştah için yine burdaki ark.ların önerisiyle keçiboynuzu pekmezine başladım şimdi iştahı iyi öneririm.


nurcolak

tşkler heroina keçiboynuzu pekmezini denicem işe yararsa sana bol boldua ederim:)mamasının içine katabilirim direk almaz oda yediği kadar artık napalım.gögsünün arasındaki çukurluğa gelince beni okadar çok endişelendiriyorki doktorumuzda bir okadarda rahat kimsedende böyle bişey duymadım...başka oktora götürmeyi düşünüyorum ama hangisine güveneceğimide bilemedim..
Cevaplamak için Üye ol