Geç kalınmış mevlit:(

semaysenur soruyor: 8

mrb..kızım 4aylık ve 40 ı çıktığında mevlüt yapmadık bn çok istedim ama annem ve eşim pek yanaşmadı ..annem çocuk biraz daha büyüsün nazar değer dedi (bizede yapmamış zaten mevlüt falan  :(eşimde maddi olarak biraz yanaşmadı doğumda ve doğum sonrası çok para harcadık:(şimdiki aklım olsa gelen altınlardan bozduralım derdim sonuçta onlar kızımındı..(kabul etmezdi yaa nese)bnde memeyi tutturmak emzirmek falan derken çok ta ısrar edemedim heralde şimdide ramazan girdi araya ramazandan sonra ALLAH KISMET EDERSE hemen okutmak istiyorum kızım 6ylık oluyo ozaman ..çokmu geç sizce??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ipekkusgoz

Biz de 5 aylık falandı mevlüt yaptığımızda. Doğum aralık sonuydu, kış, yeni bebek,sünnet vs derken annem baharda yaparız diye düşünüyordu.Kayınvalidem tutturdu mevlüt yapmayacak mısınız, yapmayacaksanız ben döneyim,yapacağınız zaman da işim olur gelemezsem kusura bakmayın vs laflar edip durdu. Haliyle gerginliğe sebep oldu.Ama yine de annem yapalım o zaman dedi. Bu sefer kayınvalidem ben illa yapalım demedim dedi ve gitti.Mayıs ayı başı ya da ortalarıydı hatırlamıyorum yaptık sonunda.Geç diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Önemli olan niyet ve yaptıktan sonra senin içinin rahat olması.


Smryna06

Nicin gec kaldiginizi dusunuyorsunuz, bebegin 40' i cikinca mevlit okutmak sadece bir gelenek, farz ya da sunnet degil; cunku mevlit 15. yuzyil sairlerinden Suleyman Celebi'nin peygamberimizin dogumunu ve hayatini anlatan bir siiridir. Ne zaman isterseniz o zaman okutursunuz bence.


oykm_08

biz de 5,5 aylıkken okuttuk daha doğrusu babannesine gidince okuttu sorun olmadı.


Sanemm

Mevlit ananelerimiz gereği yapılır dini bir yükümlülüğü yoktur, yapmak zorunda değilsiniz. 

Dini yükümlülüğü olan bebek için akika kurbanı kesmektir.( http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1189 )ece_g

Ben de daha okutmadım ve henüz niyetim de yok havalar çok sıcak cocuğu bunaltmaya gerek yok benim arkadasım 1yasina yakın okuttu


organicanne

bence geç kalmış değilsiniz. sanırım bu gelenek yöreye göre değişiyor. ben egeliyim ve bizde mevlit 6. ayında okunur. hatta kız cocuguysa 6 ay kınası bile yakarlar :)


karanfilim

Neden geç olsun ki.Önemli niyetinizi gerçekleştirmeniz...


ssultan

yapmasanız da bişiy olmaz canınızı sıkmayın.. farz degil.... yapmayı çok istiyorsanız müsait bi zamanda  o niyetle yine mevlüdünüzü okutabilirsiniz:))


Cevaplamak için Üye ol