Uyumuyor uyutmuyor:(

asyanin_annesi soruyor: 10

Artik tahammulumun son noktasindayim:/ aksam 8 de uyuyan kizim saat 12 den snra hic uyumuyo devamli agliyo:(

6. Aya kadar bi sikintimiz yoktu. İyi kotu uyurdu. Hatta cogu zaman kendisi uyurdu ama simdi hem memede uyuyor hemde yatagina koyar koymaz cigliklari basiyor. Dis desem belirti yok. Surup verdim bi yeri agriyordur diye malesef fayda etmedi:( dun gece artik fitil verdim yine faydasiz. Kizim uykusunda agliyo. Belli bi sikintisi var. Hic gaz prob. Yasamamistik ne zmn ek gidaya gectik gece uykulari gitti.

Doymuyo desem kizim nerdeyse 12 kg oldu. Artik kollarim agriyo. 2 gecedir esim uyutmaya calisiyo. Cok caresiz bi anneyim. Sinirlendigim ve tahammul edemedigim icinde kendime kiziyorum.

Lutfen bana denediginiz ve ise yarayan cozumleriniz varsa iletirmisiniz?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fistikcik

Biraz sabırdan başka kendi adıma önerebileceğim bir yol yok maalesef. Bizim de uykularımız 6. aydan sonra bozuldu. Araştırdığımda çoğu bebeğin bu sorunla karşılaştığını gördüm. Bunda pek çok faktör rol oynuyor. 6. ayda büyüme atağı var, bazı bebeklerin dişleri çıkıyor, ek gıdaya geçince  buna alışmaları için zaman gerekiyor, bir de tabii -en önemli etken- ayrılık kaygısı başlıyor. Ayrılık kaygısı normal bir süreç (bu konuda internette pek çok kaynak bulabilirsiniz), biraz hafifletmek mümkün. Herhangi bir yere giderken asla bebeğe haber vermeden, ondan kaçarak gtmemek, geri geleceğinize dair güvenmesini sağlamak ve özellikle "cee" oyunu oynamak ayrılık kaygısını hafifletmede işe yarıyor.
Boşuna sinirlerinizi harap etmeyin derim. Bunun doğal bir süreç olduğunu ve geçeceğini düşünürseniz daha az sinirlenirsiniz. Çeşitli uyku eğitimi yöntemleri var, ama zaten ayrılık kaygısı yaşayan bir bebeğe Ferber tarzı sert yöntemler uygulamamanız daha uygun olur. Memede uyuyorsa en azından yatarak emzirmeyi deneyebilir ve böylece daha az yorularak onu uyutabilirsiniz (aynı zamanda yatakta uyumuş olur ve uyutup yatağa koyarken yaşadığınız uyanmanın önüne geçmiş olursunuz).


ozzzy

kendi yanınızda yatırın.h em siz hem de o uyuyabilirsiniz o zaman .diş çıkarıyor olabilir


_dimple_

biz ek gıda denemelerine 4.ayda başladık ve geçiş kolay oldu, o yüzden ek gıda için bu derece sorun yaratır mı bilemiyorum. vara yoğa da calpol verilmemeli bence. uyumadan önce banyo yapıyor mu? belki o da rahatlatır. diş huzursuzluğu ise sabır diliyorum. olmazsa doktora gidin belki sizin farkedemeyeceğiniz bir sıkıntısı vardır.


PembeTavsanim

uyuyan bebegin degismesi cok kotu bir durum:(( daha evvelde soylemistim bizdede oldu gece hic kalkmazdi kalkar olmustu ama yine uyuyordu saatlerce uyanik kalmiyordu aglamiyordu neden oyle yapiyor olabilir ki? bizdede dis yoktu , ek gida yoktu bende hicbirseye baglayamamistim. acaba ruya goruyor olabilir mi gerci bilmiyorum bu donemde ruya oluyor mu? peki emziriyor musun uyaninca yoksa gece beslemiyor musun?

soyle bir arastirinca 6 aylik cogu bebekte bir degisim oldugunu bende gordum. duzelecegini dusunuyorum bizde duzeldi .biraz daha sabir diyorum ;biliyorum soylerken kolay oluyor ama :(( ama bunun bir donem oldugunu tekrar eskiye donecegini dusunurek daha kolay atlatabilirsin . keske daha fazla yardimci olabilecek birseyler yazabilseydim.


ozlemada7

Ayni sorun vardi bizde de,artik beraber yatiyoruz,bir kere uyanip emip,uyuyor,boylece ikimizde rahat uyuyoruz,daha once hic uyumuyor gibiydim bende,simdi ikimizde daha rahat ve huzurluyuzeloskovecanuk

6. ayda bir değişim olduğu kesin ama neden bilmiyorum..Gündüz aktivitelerini biraz kısabilirsin, ne biliyim çok hoppidik zoppidik oyunlar yerine daha sakin bir gün geçirebilirisiniz...Dişe sürülen jellerden alıp deneyebilirsin belki işe yarayabilir..doktorumuz annenin onu bırakıp gideceğini düşünüyor olabilir o aylarda demişti o yüzden gece aniden uyanıp ağlayıp memede garantiye alıp susuyorlarmış genelde...Sakince konuşmak iyi gelebilir. Tabi bu dediğimi çığlık çığlık ağlayan bir bebede yapmak kolay değil ama işte ne biliyim her yolu denemek gerek...Gündüz ayaklarıı üşütüyor olabilir ve karnı ağrır demişti doktorumuz yine...Ama yavaş yavaş da olsa düzene girecektir üzülme, yani bizde öyle oldu en azından...Ayrıca kilosu için de kocaman maşşallh diyeyim nazar değmesin:)


gokalpileseyrialem

asyanin_annesi bebeklerde gaz ve uyku sorunu üzerine bir tez yazacak kadar çekmiş ve araştırmış bir anne olarak bilhassa uyku sorunu konusunda ne kadar kararlı olunursa olunsun bebeğin yapısı maalesef yapılanları nihayete erdiremiyor. O nedenle siz hiç etrafınızı dinlemeyin ve bebeğiniz ne şekilde daha uzun uyuyor yada daha az uyanıyorsa o şekilde hayatınıza devam edin derim. Yanınıza almak inanın sinir hastası olmaktan daha az sorun olur sizin için. Ben her zaman mutlu anne mutlu bebek savunucusu olan bir ebeveyn olarak bu uzmanların ısrarla şöyle yap böyle yaplarınının anneyi de bebeğidi yıprattığını annenin kafasını karıştırarak anne ve bebek ilişkisini zedelediğini düşünüyorum.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var. Bebeklerin sık uyanmalarının fiziksel nedenlerinin dışındaki sebeplerini ve çözüm önerilerimi kendi tecrübelerimle yazdım umarım faydası olur sevgiler...

tmlhttp://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/07/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum.h

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/08/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum.html

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/08/bebeklerin-sk-uyanma-nedenleri-ve-cozum_12.html


Sanemm

Bebekler 6. aydan sonra rüya görmeye başlarlar. Acaba gün içerisinde bebeğinizin rüyasına girecek üzücü bir olay olabilir mi?

Bebekler rüya gördüğünde bazen ağlıyarak uyanabiliyorlar, ilk rüya deneyimlerinde bu tepkilere sık rastlanıyor. Siz bebeğiniz ağlıyor diye yanına gidince ışığı açıp, onunla konuşurken acaba uykusunu kaçırıyor olabilir misiniz?

Bebeğiniz ağladığında yanına gidince gece lambasını açıp, onunla konuşmadan şşşşşşşşşş diyerek karnını okşamayı deneyin isterseniz... Bu esnada göz teması kurmadan siz de gözlerinizi kapatıp uyuyor numarası yapabilirsiniz...TATLI_CADI

sinirlenip tahammül edemediğin için kendine kızma.gayet insani tepkiler veriyorsun.annelik sınırsız sabır demek değil bence.baktın dayanamıyorsun,birilerinden yardım iste.umarım gelip geçici bir dönemdir.


yeni birşeyler yapabiliyorsa mesela desteksiz oturmak gibi.. onun heyecanından uyumuyordur.benim kızım ilk kez sırt üstü iken yüz üstü dönebildiğinde uyku düzensizlikleri olmuştu. kızımın başka sıkıntısı yoktu ve sadece o günlerde dönüp duruyordu ve gece uyumuyordu. yine bir blogda şöyle yazıyordu,,'aniden bir gün uçabildiğinizi farketseniz gözünüze uyku girer miydi?:))' 

fitille şurupla sakinleşmiyorsa reflüsü ,idrar yolu enf. olabilir...


ayse_anne

aynı durumlar bizde de var önceleri akşam 19 30 hadı bılemedın 20 00 gıbı uyuyup gece 2 gıbı kalkan bebıs sımdı gece 12 yedek 3 4 kez sabaha dek de 3 kez kalkıyr sebebsız aglıyr sallannayına susmuyr gazı oluyr ara sıra bende anlayamadım sabret gececek ben babasını uyandryrm babası bakır bırazda gecelerı :)yınede aglarsa oyun moyun yapyrz agucuk magucuk sabrım tasmasın bol bol telkınlıyrm kendımı:) gececek yaada daha dogrusu sekıl degıstırecek en azından ....Cevaplamak için Üye ol