Oğlum sık kaka yapıyor

durumehmet soruyor: 10

Benim 8 aylık oğlum 1 ay kadar önce ilk 2 dişini birden çıkardı.Önce hafif ateş ve grip tarzı bişey geçirdi 2 gün arkasından 2 alt diş geldi.Sonrasında ishal başladı günde 6 kez yapıyordu.Sonra 2-3 e düştü.Şimdi üst yan 2 diş sadece ucları var çıkmaya devam ediyor.Günde 4-5 kere yeşilli sarılı ishal gibi değil ama cıvık kaka yapıyor.Diş tam çıkana kadar böyle devam edecek mi?Doktorum genel halinde huzursuzluk ateş kusma yoksa problem değil diyor.6 yaşında kızım var onda bunları yaşamamıştım şaşkınım.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nurhayaty

Bunu dişe bağlamayın bence. Beslenme tarzını inceleyin çok fazla meyve, sebze ya da yoğurt veriyorsanız bir kaç gün bunları azaltabilirsiniz. Biz doktorumuzun tavsiyesi ile bir hafta yoğurdu kesmiştik. Daha çok et ve karbonhidrat ağırlıklı beslemeye gayret edin.  Biz bu şekilde düzeldik, hala yoğurt ve meyve tüketimine çok dikkat ediyoruz fazla yerse günlük kaka miktarı artıyor. Bu tarz çocuklar kilo da alamıyor kızım da böyle bir şey yaşamamamıştım ben de. 


durumehmet

İlk 1 aydan beri kakasında mukus oluyordu.Süt alerjisinden şüphelenildi.Bunun dışında bir belirtimiz yoktu.1 aylık bir diet yaptım süt süt ürünleri tropikal ve kırmızı meyveler hatta makarna zeytin e kadar indim.Bir değişiklik olmadı.Ek gıdaya geçtik kaka düzelmişti.Ama dişle birlikte kaka sayısı artmaya ve cıvıklaşmaya başladı.
Süt alerjisi süphesiyle ben sut ve sut urunleri tuketiyorum suan ama oğlum yoğurt yemiyor hala.Peynir deniyoruz şuan keçi peyniri bugün 4.gün kaka miktarını takip ediyorum.Öğlen sebze püresi yiyor meyve olarak bu aralar sadece muz ve elma tahıl olarak pirinç ve yulaf hipp in sutsuz mamalarından yiyor ve anne sütü 


guta

Diş çıkarken ishal oluyor. Eğer sonrasında geçiyorsa bence evham edilecek bir şey yok. Büyük oğlumda hiç olmadı böyle şeyler ama küçüğü çok zor çıkardı dişlerini. Her seferinde sıvı kaka, pişik, tükürük artması, ağrı. Bunun dışında bir sıkıntısı yoksa bence şu anda yapacak bir şeyiniz yok. Takip edin, 1 haftaya geçmezse araştırmak lazım.


ssebnemm

Bence doktor doktor gezmek yerine mutlaka bir araştırma hastanesine götürün. Benim bebegimin de sürekli ishal atakları vardi. Altı doktor gezdik hepsi antibiyotik serum verdi elleri delik deşik oldu çocuğumun. Hatta bir doktor çocuğun bir şeyi yok sen çok takintilisin dedi bana. Arastirma hastanesinde gastrolojiye yonlendirdiler ve süt ürünlerine alerjisi olduğu ortaya çıktı. Şimdi çok iyi durumda maşallah.


ssebnemm

Bildigim kadariyla süt alerjisinde sizin de süt ürünlerini tuketmemeniz gerekiyor. Bir de doktorumuza, madem çocuğun inek sütüne alerjisi var keçi sütünden yapılmış ürünler versek olmaz mı diye sorduğumuzda kesinlikle vermeyin sutlerin hepsi ayni çocuğu oldurursunuz demişti. Bizimkinde de ayni şekilde sadece ishal vardi. Sut alerjisini gösterecek başka hic bir belirti yoktu. Hatta ishali ara ara kesiliyordu sonra tekrar başlıyordu. Eğer mama veriyorsaniz piyasadaki mamalarin icinde de sut var o bile etkiliyor. Süt alerjisi icin ozel mamalar var.ssebnemm

Son olarak :) arastirma hastanesinde bir kere kan veriyorsunuz Çölyak'a bile bakiyorlar (inşallah öyle bişey cikmaz tabi) çok geçmiş olsun


nurhayaty

Yeşil rengin olması ayrı bir dikkat noktası. Öğlen verdiğiniz sebze püresi yerine pirinç ya da hamur çorbası vermeyi deneyin en azından bir hafta sebze ve meyveyi mümkün oldukça vermemeye çalışın. Eğer hala devam eden bir durum gözlerseniz o zaman alerjik bir vaka olabilir diye düşünebilirsiniz. 


durumehmet

Ben adanadayım burada başkent unv.hastanesi var orada gastoentereloji doçentine gittim.
Durumumu anlattım.Senin diet yapmana gerek yok demekki senden geleni tolere edebiliyor dedi.8 aylık olana kadar yoğurt ve peynir verme dedi.Kan testleri bu yaşta doğru sonuç vermez dedi.
Bizim serum takılacak kadar bir ishalimiz olmadı dün 5 kere yaptı ama ishal değildi.
Dün bu saate kadar 3 kere yapmıştı bugün sadece 1 kere yapmış.
Şuan tamda durumumuz sıvı kaka,pişik ve tükrük artması 

ssebnemm sizin kilo alımınız nasıldı?Biz 3 kg çıktık hastaneden ilk 3 ay bir kilo sonrasında 500-700 gram arası aldık.Şuan 9 kiloyuz.Düzenli kilo aldığımız için durumumuzu pek önemsemiyorlarda.ssebnemm

Bizim kilo alimimiz da a hic sıkıntı hoktu. Erken doğum benim bebeğim 8 aylık 2.5 kilo dogdu. Iki aylikken 5 kiloydu. Şu an 11 kiloya yakin olmasi lazim henuz tarttirmadim. Kilosu iyi diye bizde de bisey yok zannettiler zaten. Ama sut urunlerini kestigimden beri ishali bir gunde durdu ve durumu gayet iyi. Ilac bile kullanmadik. Ben Afyondayim ama istanbul aydin ve urfa da pek çok doktora gittik (meslegimizden ötürü biraz gezgin durdayiz) hiçbiri sütten suphelenmemisti.


ssebnemm

Afyon arastirma hastanasi de uni hastanesi ayni zamanda. Kandan tespit etti alerjiyi. Hatta baska besinlere alerjisi olabilir diye deriden test yapmak icin Eskişehir uni hastanesinde cocuk alerji doktoruna yonlendirdi ama henuz gidemedik.Cevaplamak için Üye ol