geceleri diş gıcırdatma

melikekuzey soruyor: 9

Üstünü örtmeye gittiğimde farkettim, Kuzey geceleri dişini gıcırdatıyor. Nedenini bilmiyorum yani yakın zamanda olağanüstü bir durum olmadı. Benzeri bir tecrübesi olan var mı, gerçekten çok üzüldüm, ne yapmalıyım acaba?...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


teyze13

gece diş gıcırdatmaları parazit hastalıklarında görüle biliyor illaki psikolojik olduğunu düşünmeyin ve bi parazit traması yaptırın derim


serapvural

aynen benım kızımdada dişgıcıtdatmasını farkettım.fakat henüz 3gundur felan.tırnak yıyende bı cocuk.sebebını bılmıyrm.ama endıselenıyrm. bende


melikekuzey

parazit ihtimali hiç aklıma gelmezdi teşekkür ederim..


tolgaerdogan

5 yaşından küçük çocukların yaklaşık yüzde ellisinde bir dönem diş gıcırdatma görülebiliyor. dolayısıyla bir tarafıyla karşılaşılması doğal bir durum. benim kızım da geçirdiği bir hastalığın ardından 15-20 gün kadar gece uyurken dişlerini gıcırdattı. sonrasında kendliğinden geçti.

uykuya geçmeden önce gevşeme egzersizi yaptırmanız çocuğunuzun biraz daha rahat bir gece geçirmesine yardımcı olabilir. çocuklar için gevşeme egzersizini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://olumluebeveynlik.blogspot.com/2010/04/cocuklar-icin-kas-gevseme-egzersizi.htmlmelikekuzey

Bu gevşeme egzersizleri hem Kuzey'e hem bize faydalı oldu. Oyundan uykuya harika bir geçiş sağladı. Çok teşekkür ederim.


tolgaerdogan

işinize yaramasına çok sevindim:))


Fundaaa

büyük bir olasılıkla bağarsaklarındaki parazitten dolayı dişlerini gıcırdatıyordur


nesejoy

ilk etapta parazite bakiliyor. ama bir uyku aliskanligi da olabilir, ben 31 yasindayim ve hala gicirdatiyorum. dislerim zarar gormesin diye gece silikon agiz aparati kullaniyorum.


melikekuzey

Herkese çok teşekkürler arkadaşlar. Kuzey bu yazışmaların ilk partisinden kısa bir süre sonra diş gıcırdatmayı bıraktı. Tabi biz bu arada parazit için sürekli takip ettik ama başka bir belirti çıkmadı. Derken ne olduğunu anladık zaten çünkü Kuzey yemek yememeye başladı ve diş etleri kabardı. Biz "aaa diş çıkarıyormuş" diye şaşırırken meğer garibim “Gingivostomatit”(yani bir çeşit dişeti enfeksiyonu) yakalanmış.Diş fırçasından şüphelendi doktoru. Aslında hata bende, biz dişimizi fırçalarken onunkini de eline veriyorduk ve bir süre elinde fırça geziniyordu sanırım bu arada bir şekilde fırçayı kirletti. Neyse 1 haftalık ilaç tedavisi ve gerçekten yoğun bir bakımla (sıklıkla serine yakın soğuklukta sıvı alması gerekiyor vs) atlattık. Canımın içi doktorumuz Ceyhun Dizdarer'e gerçekten yürekten teşekkür ederim harika bir rehber oldu bu aşamada. Hastalıklar tüm bebişlerden uzat olsun, hepinizin yavrusuna sağlıklı günler dilerim..


Cevaplamak için Üye ol