Korku

somerb soruyor: 5

Kızımda tek başına kalamama korkusu türedi, yan odadan oyuncağını almak için bile illa ki yanında birisi olsun istiyor.
Normal midir? Çaresi nedir?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Damla

Senin kafanın meşgul olması ile ilgili olabilir.

Ilgaz'ın okulunun yöneticisi pedagog. Bir konunun üzerine şöyle bir şey anlattı, sizin duruma çok uygun geldi şimdi. Umarım doğru toparlayabilirim, çünkü epey uzun ve örneklerle anlattı.

Eğer kafamızı meşgul eden bir şey varsa, çocukla eşit sürede vakit geçiriyorsak bile, eskisi gibi geçiremiyormuşuz. Hani birisini dinlerken, ilgini kaybedersin, aklın başka bir yere gider (zamanda ileri geri gidip gelmek gibi bir şey söyledi) , sonra cümlenin başını kaçırmışsındır, aklında toparlarsın tekrar. Bunun çok hızlı olduğunu, çoğu zaman farkında bile olmadığımızı, ama bunun normalde verdiğimiz tepkiye göre birkaç saniye tepkimizi geciktirdiğini anlattı.

Bu bir defa olsa sorun değilmiş, ama biz bir şeyle çok meşgulken kafa olarak, bu çok sık olurmuş, ve çocuk bunu sezermiş. Bu da kısa süreli ayrılık, yoksunluk korkusu uyandırırmış. Bu yüzden bize ihtiyacı artarmış. Bize daha fazla bağlanırmış.

Birlikteyken daha iyi konsantre olabildiğin aktiviteler seçip, çok üstüne gitmeden bu zamanı geçirmeye çalışmak uygun olabilir mi acaba?


somerb

Ama bu birine bağlılık tipi bir durum değil, yani yanında illa beni istemiyor, herhangi birini istiyor; onun için korku dedim.. 


goksu

Bana sanki endise, kaygiyla alakali bir durum gibi geldi. Bir psikolog a danismanin sorunun cozumu icin yararli olabilecegine inaniyorum.


nursel_88

benim oğülumda uykuyacağı zaman yapıyor korkuyorum deyip duruyor neden acaba ?


hande

Nursel sanırım çocuklar 18 ay 2 yaş arası (belki daha fazla tam oalrakta bilmiyorum aslında)  gibi korkuyu öğrenmeye başlıyorlar.  Can'da sık sık duyduğu bazı seslerden korkuyor ve korktum diye koşarak geliyor.
Biryerde okumuştum. Çocuklar duyguları öğrenirken hissettikleriyle ilgili endişelenirlermiş. Ama bunların doğal olduğunu zaman zaman bütün insanların hatta anne ve babalarının bile böyle hissettiklerini öğrenince rahatlarlarmış.

Dolayısıyla ben Can'a "neden korktun" veya "korkucak birşey yok" yerine "ay bende bir an çok korktum dur bir dinleyelim aaa baba tamir yapıyormuş meğerse ne komik" veya "ooow benim oğlum korkmuş gel sarıl bana demek müzik birden açılınca korktun bazen bende birden korkuyorum sonra geçiyor." gibi şeyler söylüyorum işe yarıyor gibi gözüküyor şimdilik!!

Birde kesinlikle korku kelimesini kullanmamaya çalışıyoruz. İçerisi karanlık korkarsın gibi kelimeler hiç ağzımızdan çıkmıyor Can da çok mutlu bir şekilde odası karanlıksa bile rahatlıkla gidip oyuncağını alıp gelebiliyor.Cevaplamak için Üye ol