Bebeğim otistik mi?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


kedidirkedi

Dogudugunda işitme testi yaptırmış mıydınız? Yaptırmadıysanız belki işitme problemi olabilir. Kendi etrafında dönme, elleriyle oynama, dönen şeylere fazlaca ilgi, seslenince bakmama gibi işaretler otizm belirtileridir. Bir doktorun degerlendirmesi yerinde olacaktır. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyi. 


Madre

sevgili kalipso_ar öncelikle sakin ol lütfen, malesef bizim kültürümüzde insanlar can acıtıcı teşhislerini pat diye koymaktan hiç çekinmezler. elbetteki içinizin rahat etmesi ve emin olmak için doktora götürmenizde fayda var, nacizane ben bu arad bildigim birkaç seyi yazıyorum..

oğlunun konuşması için henüz çok erken, ismine bakma otizm teşhisinde önemli bir nokta ancak oglunun ismi (ayırdediciliği) ve sizin ismini öğretme şekliniz onun vereceği tepkiyi belirliyor. hiç bakmıyor değil, bu bile önemli. bakarken bakmaz mı oldu, yoksa bazen bakıp bazen bakmıyor mu bunu anlamaya calısın. kuzularımız biraz keyfe keder hareket ediyor malum.
yurumeyi gecikmeden başarmış olması da çok guzel. yururken ayaklarına bakmaya calısın; tam basıyor mu yoksa parmak ucunda mı yuruyor. nasıl yurudugu de otizm hakkında bilgi verebiliyor.
en onemli konu ise sizinle goz teması kurabiliyor mu?ismini soylemeniz sart değil, kucagınıza oturtup yuzune bakarak konustugunuzda gözlerinize bakıyor mu? ya da genel anlamda sosyalliği nasıl, tek basına bir kosede izole vakit gecirmeyi tercih ediyor yoksa grup içine bir şekilde karısıyor mu - birlikte oynamaktan bahsetmiyorum, parelel oyun gibi dusunun..
lutfen içini hemen karartma, umarım hiçbir sorunu çıkmaz ve sağlıcakla büyür yavrun..


oglumicin

siz bir anormallik hissediyor musunuz? önemli olan bu bence.. konuşması çok önemli bir ölçüt değil.. önemli olan tepkileri.. sizi anlıyor mu? komutları yerine getiriyor mu?


gesnur

sevgili kalipso_ar benim yeğenim malesef otistik. temel olarak dikkat etmeniz gerekenler:

1-göz teması kuruyor mu?

2-yere düşen nesneyi, oyuncağını, arıyor mu?

3-anlamlı olarak gülüyor mu?

inşallah iyidir kuzunuz. konuşma erkek çocuklarda geç kalabiliyor, konuşma bir ölçüt değil.

ama kaygılarınızı anlıyorum, üzüntünüzü de. ayrıca insanlar acıtıcı şeyleri böyle pat diye söyleyebilme hakkını nerden bulurlar onu da anlayabilmiş değilim.ne demek çocuğunuz otistik?

ayrıca daha önce burda şöyle birşey olmuştu. bebek isminden dolayı kendisine çağrıldığını anlayamıyordu. yanılıyor olabiliirm, sarp idi sanırım çocuğun adı. ismini başka bir nesne ile karıştırıyordu ses tınısı benzediği için. ismine birşeyler eklediler, can gibi mesela, çocuk anladı.belki böyle birşey vardır. ben de yeğenimden dolayı çok endişeleniyorum, kendi kızımı sürekli gözlemliyorum, çok yorucu bu da tabiki. lütfen sakin olun, ve bizimle yine paylaşın endişelerinizi ve deneyimlerinizi. allah ardımcınız olsun


Madre

sevgili gesnur, sarp'ın anneciği benim ve burda bir başka sarp'ın annesi de bizimle aynı sıkıntıyı yaşamıstı. cak ve pat sesleriyle karıştırdıgı ıcın uzerıne alınmıyordu sarp diye seslendiğimizde. detayları buradan okuyabilirsiniz
http://www.nurturia.com.tr/questions/957d5027-0c16-412f-b9b2-9f58008682f7/1/9-aylik-ismine-tepki-vermiyor



gesnur

hah tamam aradım ama bulamamıştım, şimdi hatırladım, sarp kuzusu iyidir inşallah:)


Bella

14 aylık bir bebek için  bunu söylemek çok erken.Doktorda olsa daha bir dakika gördüğü çocuğa bu otistik olabilir demekte çok yanlış.

En önemlisi göz teması siz onunla ilgilenirken gözleirnizin içine bakıyor mu? Konuşurken emzirirken ona dikkat edin.Birde erken yine ama komutları algılıyor mu? Aç kapa gibi mesela yada al dediğinizde yada gel kucağıma dediğinizde kolları açıyor mu? Şimdilik ayına göre bunlar geliyor aklıma.

Bu tanı için çok çok erken çünkü


gesnur

kalipso lütfen yapmayın..allah korusun bebişinizin durumu iyidir inşallah. ben sırf içiniz rahatlasın diye söylüyorum lütfen yanlış anlamayın, rüzgar otistik demiyorum ama şöyle bir durum var. bize doktorun söylediği şu idi, otizm doğuştan gelir, yani sonradan olan bir hastalık değildir. bir çocuk otistik ise doğuştan otistiktir. sizin tv karşısında çok oturtmanızla otistik olunmaz. ya da araba tekerini çevirmesine müsade ettiğiniz için de olmaz. bunlar sonuçtur. anlatabildim mi?

kaldı ki hala içinizi rahatlatmak için söylüyorum. benim ablam çocuk hekimi. ve çocuğu otistik. yani çocuk gelişiminden en iyi anlayanlardan birinin çocuğunun başına bile bu gelebiliyor.

lütfen sakin olun, iyi bir doktor bulun araştırın. ünv. hastanesi de olabilir. hanfi şehirdesiniz bilmiyorum ama?



iflah_olmaz

otizmli bir bebek grdüm ben.çok belirgin uyuşukluk vardı üstünde.mesela çok sert kapı çarpmıştı.herkes dönüp bakrken yada bakmasa bile irkilirken onun umrunda olmamıştı.ismine bakmıyordu.sürekli elleriyle meşguldü.fazlaca durgundu.

arkadaşlar yazmış ama burda hiçbirimiz uzman değiliz biranönce uzmanına götürün yoksa içiniz rahatlamış olur varsada erken teşhis edilmiş olur.

 

 


Madre

sevgili kalipso_ar lütfen kendini suçlama, annelik böyle aşırı hassas yapıyor bizi ama malesef bazı şeyler bizim kontrolümüzde değil. ben 15 ay tv seyrettirmemiştim ama otizm şüphesiyle ben de kıvrandım sırf ismine bakmıyor diye...ve bu süreçte o kadar çok şey okudum ki, allahım gördüğüm her hareketi acaba otizim belirtisi mi diye içim içimi yedi günlerce...ve beni bu hala sokan bir cocuk drı iken, "kızım cocuga adını ogretememişsiniz, gidin dersinize iyi çalışın" diyen aile dostu bir norologtu - pediatrik değildi.bazen drlar bile kesin tanı koyamazken, kendini bosyere harap etme şimdide. gün içinde gözlemeya çalış, bakışları, yürüyüşü, seninle ve çevreyle olan etkileşimine...cunku dra gıttıgınızde de bu soruların cevaplarını ısteyecek sızden. ve biliyorum duymak istediğimiz en son secenek bu ama, otizm düşünldüğü ya da ilk akla geldiği kadar korkunc bir rahatsızlık değil. tam tersine cok genis bir yelpazeye yayılan ve normal egitimine-hayatına tum cocuklar gibi devam edebilen pek cok otızmlı cocuk var...ıyı bır dr bulup bır an once gorusmeye calısın kı kendını harap etme daha fazla...hangi şehirdesin, dr onerileri soralım istersen...bazen umutla gidilen drlar, sinir harbiyle sonucçlanabiliyor malesef, en azından tatsız bir tecrube yasamanı engellemeye calısalım



Cevaplamak için Üye ol