Bebeğim otistik mi?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


ipekkusgoz

http://www.ansiklopediatri.com/goster.asp?dil=tr&terim=917

Başından beri konunuzu takip ediyorum ve inşallah bir şey çıkmaz diye dua ediyorum. Verdiğim linkteki makaleyi okuyup,Dr Erhan Bey'e soru sorabilirsiniz diye düşündüm. Belki doktora gidene kadar içinizi rahatlatacak bir şeyler çıkar buradan.


anneoldum

 Öncelikle gecmiş olsun diyorum fakat anlattıklarınıza bakılırsa hasta olmadığınıda vurgulamak istiyorum.Ama yinede siz vakit gecirmeden bi uzmana gitmelisiniz hiç olmasa içinizi rahat ettirmek için.Her cocugun gelişimi farklıdır bazı cocuklar geç konusur her cagırana bakmak istemez adı zordur anlamaz tv ye düskündür vs. vs.Bu ve benzeri tanıları koymak daha dogrusu bu kadar hızlı koymak doğru degildir.


 Eltimin kızı 3 yasını gecerken konustu ve simdi hiç susmaz basım siser.Kendi cocugumu göz önüne aldım tabi ki sizinkinden daha kücük ama oda bazen ismine bakar canı istemedimi umursamaz.Tekerlerede cok meraklı ve dönderir durur,onu bırakır oyuncaklarını birbirine vurur.Bende diğer hareketlerini gözlemliyorum ama bir belirti ile olmaz belirtilerin birbirini desteklemesi lazım.

 İçinizi ferah tutun insallah oğlunuz cok sağlıklı bir bebektir.İyi günler


ozge_deniz

Merhaba

Benim bebeğim de ismine tepki vermiyordu ve işaret parmağını kullanmıyordu yani kullanması gereken dönem başladığında. Birkaç gün paranoya yaşamıştım. Yuvarlak şeylere ilgi gösterince üzülüyordum. Alıp doğru çocuk psikiyatristine götürdüm. Görür görmez gayet sağlıklı bir çocuk yalnız tv nin etkisinde biraz fazla kalmış tv yi kapatın dedi. Dönen nesnelere ilgi gösteriyor dediğimde o öyle olmaz uzun bir süre hızlı dönen nesneleri gözünü ayırmadan izler çamaşır mk. gibi demişti. Bir de ne oldu biliyor musunuz ilk defa işaret parmağını doktorun yanında birşey göstermek için kullandı. Bir de doktor yere düşen nesneyi takip etmesinin önemli olduğunu söylemişti.

Ben Ankara'da Efser Kerimoğlu'na götürmüştüm. İlk otizm derneğinin kurucusuymuş da ayrıca sanırım. Doktora gitmeden bu konunun içinden çıkılmıyor. Çünkü her hareketinden şüpheleniyor insan. tv yi kapattım O zamandan beri kontrollü izletiyorum. Gerçekten de o durumlar tv nin etkisiymiş.


HCR_26

selamlar,

otistik çocukların ağır metal zehirlenmesine maruz kaldıkları için böyle olduklarını savunan prof.dr.Ahmet Aydın var, kendisi cerrahpaşa hastanesi beslenme bölümü başkanı. Bir arkadaşımın oğlu otistik ve tedavi sürecini Ahmet beyle yapıyorlar. www.beslenmebülteni.com web sitesinde ziyaretçi sayfası kısmında Ahmet beye birebir soru sorabiliyorsunuz. İçinizin rahatlaması için kendisiyle irtibata geçebilirsiniz, ağır metal testtine göre size yönlendirmede bulunabilir..Beslenmeye yönelik tedavisi var, şüpheniz varsa bile en azından uygun beslenme ile erken yol almış olursunuz. Arkadaşımın oğlundaki gelişme müthiş düzeyde hiç kimseyle iletişim kurmayan ve daima ağlayan bir çocuk şimdi normal anaokula gidiyor..

Şahsi fikrim ve içimden geçene göre oğlunuzun otistik olma ihtimali çok düşük,geç konuşan bir sürü bebek var. tv den dolayı daha içe kapanık olmuş olabilir.

Size tavsiyem oğlunuzu bol bol yaşıtlarıyla vakit geçirmesini sağlayın, evde kapalı kalmayın alın oğlunuzu parka, markete, cafeye vs. sosyal hayatın içine atın:))

sağlıkla kalın...


bit_bit


nasıl gidiyor kalipso_ar umarım hersey yolundadır.babu

Bence su an cocugunuza yapacaginiz en negatif etki kaygilarinizi ve onu test etme halinizi hissettirmek olacaktir. Cok zor biliyorum ama kendinizi o moddan cikarmanizi cok oneririm. Benzer bir surecten gecmistik ve pedagog en cok o konuda uyarmisti bizi. Sizin endise ve gozlemleme halinizi hissetmek onu icine kapatabilir.

Bunun yaninda benim onerilerim:

- bol bol gulmeniz. Onunla, onu gelistirmek icin falan degil zevk alarak severek ve gulerek oynamaniz ve onu da gulmeye tesvik etmek. Beraber neseli vakit gecirmek, sarilmak vb herkese en iyi ilac

- komut konusunu calismak. Onu al, bunu ver, kapiyi kapat. Bunu da ogretmen gibi degil oyunun icinde yapin. Yapmazsa yilmayin. Sakince gostererek kendiniz yapin, tekrar tekrar gosterin. Ama eglenerek. Tatli tatli. Sonra yne ondan yapmasini isteyin,

- beraber kitap okuyun.

- taklit etme oyunlari oynayin. Alkis yapin, o da yapsin. Hareketlerle senkronize sarki, tekerleme vb gosterin ona, zamanla o da ogrenir, sizi taklit eder.

- bol bol goz temasi kurun. Hep goz temasi kurarak konusun.

- baska cocuklarla gorusturun. Cekingen davranir ya da sosyallesmezse hic uzulmeyin. Her cocuk farkli. O, onlari caktirmadan da olsa gozlemleyecek, ogrenecektir.

- siz cok endiseli bir moddaysaniz arada sadece babaya birakin, o gulsun, eglensin, guressin, top oynasin vb.

Umarim en kisa zamanda icinizi rahatlatan seyler yasarsiniz.


nnunnis

Sizin için gerçekten zor bir durum ama kendinizi üstesinden gelmeye inandırın.İlk önce oğlunuzun sizi görmeyeceği bir yerde ağlayın ki rahatlayın ve içinizdeki sıkııntıyı atın.Sonra yapılması gerekenleri sakince düşünerek bu zorlu süreci oğlunuza fark ettirmeden atlatmak için gereken cesareti kendinizde toplayın.Onu sık sık parklara götürün diğer çocuklarla sosyalleşsin,çocuklu arkadaşlarınız varsa daha sık ziyaret edin yada onları çağırın.İnşallah tüm testleriniz ve tahlilleriniz de temiz çıkar.


selencem

Gelişim geriliği bol ilgi ile giderilebilen bir şey olabiliyor. Üstelik sadece şüphe demiş doktor ki bence bunun için bile çok erken... Lütfen üzmeyin kendinizi, bol bol oynayın, gülün oğlunuzla.gesnur

doktorlar siz ne anlatırsanız ona göre tanı koyar bu durumlarda.belki şu an içinde olduğun melankolik hava sebebiyle rüzgarı yanlış anlatmış da olablirsin.algıda seçicilik oldu çünkü. çocuğun her yaptığını ya da yapmadığını otizme yoruyor olabilirsin, aman dikkat!

sen bol bol sev oğluşunu, kokla, zaman geçir. .çocukların yanına sok, bence sosyal gelişim geriliği ile yırtacaksınız bu süreci.o da zamanla aşılacak kocaman yakışıklı bir delikanlı olacak rüzgar paşa


turkuazz

hiçbir şey çıkmayacak kalipso...yorma kendini.Cevaplamak için Üye ol