Bebeğim otistik mi?

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


bnycan

bencede herşey yoluna girecek sadece bir şüphe şu nan... bol bol eğlenceli dkikalar geçirin yaşıtlarıyla bir araya gelsin....


basakanne

olacakkk düzelecekkk kalipsoo yürekten inanıyorumm.
bak ole bişi dememişler sadece bi şüphe tbi ki anne için bu şüphe bilee inanılmaz korkunçç.
çok mu tv izlior gerçektenn pekii?

eet parklarr sesli oyuncaklar ii birer uyarıcı olabilir.ayrıca devlette çalıştığpıun için izni uzatma hakkında var ii ki özel sektör çalışanı değilsin cnmm bak.bi şans.

dilerim bu tatil hepinize çok ii gelirrr ve muhteşem bi dönüşünüz olur.

olumlu düşün tatlıımm herşey o zaman daha kolay olcak.sen gerilirsen bebeğinde gerilir.
hepinizde gerilirsinizz.öpüorum


dokuzeylul

sevgili arkadaşım..
sen bunları yazarken ben 2011 yılına tekrar döndüm. Aynı sorunlar.. aynı endişeler..
Tabiki ben otizm yada ygb ile ilgili hiçbirşey bilmiyordum..  Fakat oğlumdaki farklılıkları hissediyordum. izmirde oturuyorum.. eşime her söylediğimde saçmalıyorsun.. boşuna endişeleniyorsun cevabını aldım.  Eşimin ailesi ankaradaydı ve ben 2011 yılını karşılamak için oğluma birlikte Ankaraya gittim. Eşim işlerinden dolayı gelemedi.. Aslında benim amacım eşimin ailesini arkama alarak orada bir uzmana danışmaktı.. Hiç unutmam 20 Ocak Başkent ünvivrsitesi pedagoji bölümünden randevu aldım.. Sıkıntılarımı anlattım.. aynı sizin şu an yaşadığınız problemler.. Oğlum 17 aylıktı pedagog dinledi ve oğluma baktı.. benim teşhis koyma yetkim yok fakat bunlar otistik belirtiler dedi.. ogünü hiç unutmuyorum.. acilen pskyatriye gidip anlatmamız gerektiğini söyledi.. ve ben hemen akabinde bir sürü dr.vb aradım.. Hiçbir üniversite hastanesinden randevu alamadım. özelden bile.. en son Ankarada madalyon diye bir merkezden bu konuda gerçekten türkiyede sayılı isimlerden olan Fatih beyden zar zor ağlayarak ertesi güne randevu alabildim. telefonda okadar ağlayıp yalvardımki vermek zorunda kaldılar..
neyse gittik ve aynı sözleri tekrar fatih beyden duydum.. Sadece baloncuk üfledi hikayemizi dinledi..
Allah bin kez razı olsun ondan ki.. Bize televizyonu kapatın .. Çocuğunuzla ilgilenin diyerek zaman kaybettirmedi ve ben ertesi gün özel eğitime başladım. bu gün bizim hayatımızı kurtardı..
neyse o günleri bu satırlara yazmam mümkün değil.. duygularımı hiç bir kelime ifade edemez.. Yapayalnızdım oğlumla.. Ama şimdi oğlum 3.yaş 3 aylık.. Çok iyi durumda.. Hatta yaşıtlarının akademik anlamda çok üstünde.. İletişim anlamında ise yaklaştı hatta aynı diyebilirim.. Hala özel eğitime haftanın 1 günü gidiyoruz.. bunu riske atıp bırakamam. okadar rahat bir anne değilim..
arkadaşım bu senin anlattıkların otistik belirtilerdir.. uyaran eksikliğinden olabilir.. Reaktif bağlanma bozukluğu oluşmuş olabilir.. ne olursa olsun bunu sakın riske atma dost tavsiyesi.. sonuçları ağır olabilir.
bu seni korkutmasın.. benim obsesyon özelliklerim vardır. Mesela arabamı parkettiğimde en az 3 kez kilit düğmesine basarım. Bu benim obsesif kompulsif özelliğimdir.. ama benim hayatımı çok etkilemez yaşantıma problemsiz devam edebilirm. Obsesif kompulsif hastası olmam için yüzlerce kez basmam gerekir ve oan yapacağım işi yapamıyor olmam gerekir. otistik belirti dediğimiz şeyde budur.. Otizm teşhisi o kadar kolay konulamaz ve 2 yaşından önce bebeklerin hemen hemen hepsi özellikle tv karşısında fazla oturanlar ve anne ilgisinden mahrum kalanlar bu özellikleri gösterirler.. Ama bu yerleşmiş davranış problemleri haline gelmişse , göz temasları azsa, çırpınma kanat çırpmalar varsa , uzman yardımıyla bu işi çözün derim.. izmir ve ankarada çok iyi tavsiye edebileceğim isimler var.. bu iş ticarete dökülmüş.. herkese güvenmeyin derim.. yardım etmek isterim.. İnanın her şey iyi olacak..


minka

Merhaba,arkadaşımın yeğeni otistikti.Velayeti üzerine aldı ve onu büyüttü.Sonuç muhteşem.

Facebookta N.Mehtap Temel diye arayın ve konuşun.(Kocaeli)

Benim adım Nermin Kalaylı.sınıf arkadaşımdı.Adımı verebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz otistik ise,deneyimlerini seve seve paylaşacaktır.

Geçmiş olsun,sevgiler.


Glsmn

Arkadaşlar çocuklarınızın son durumu nedir acaba?Aynı sorunları yaşayan bir anne olarak yardımınızı bekliyorum.
Cevaplamak için Üye ol