Yenidoğan uykusu yardım!!!

Sanemm soruyor: 9

Merhabalar...Ailemden uzakta bir haftalık anneyim ve bebeğimi nasıl uyutacağımı bilemiyorum...Sürekli kucak istiyor,ben de kucağa alıştırmak istemiyorum...Uyku düzenini nasıl ayarlayacağımı bilemiyorum...Ağlamasına müsade etmeli kendi kendine yatağında uyumasınımı beklemeliyim, yoksa kucağımda mı uyutmalımıyım?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


CokBilmis

Amman uyusun da nasıl uyursa uyusun :)

Memede uyut, kucağında uyut, hamakta salla, ayağında hafif hafif salla, otomobilde uyut, pusetind euyut, açık havada uyut, ninni söyleyerek uyut. O kadar çok uyutma yöntemi var ki...

Yeter ki ağlarken sinirlenme, "yetersiz bir anneyim" diye düşünme. O ağlasın, sen ona sarıl. İlk 3 ay saatlerce ağlayıp duracak :)

Anneannelerimiz gibi bir örtüyle vücuduna bağlamak da işe yarayabilir: Sling.


Betul_Emre

merhaba arkadaşlar.. bebeğimi kucağıma alalı tam 10 gün oldu.. şükürler olsun.. ancak uykusu sizlerin dediği gibi günde 20 saat falan değil.. hiç uyumuyor demiyorum ancak özellikle geceleri sabaha hatta öğleye kadar nöbetteyiz diyebilirim.. meme haricinde uyutmak mümkün değil.. ki mememde bazen 1-2 saat kaldığı oluyor bu normalmi?

ikinci sorum mememdeyken bile ağlamaya çalışıyor huysuzlanıyor ama emiyorda.. çok huzursuzum özellikle geceleri çıldıracak noktaya geliyorum 10 gündür 2 saat kesintisiz toplamda da tam bir günde 5-6 saatten fazla uyuduğumu hatırlamıyorum bitkin düşmekten sütümün kesilmesinden korkuyorum.. geceleri sinirden ağlıyorum resmen.. bunlar normal şeylermi geçecekmi? :(

birde altını açınca öyle bir ağlıyorki katıla katıla bayılacak sanıyorum yarısında kucağıma almak zorunda kalıyorum..

yardım ve önerilerinize çok ihtiyacım var..


UykuMelegi

Dik veya 45 derece açıyla tuttuğunuzda nasıl bir tepki veriyor?

Vücudunu geriye doğru yay gibi yapıyor mu? Boynunu geriye doğru atıyor mu?

Kusması ve hıçkırığı var mı? Ne sıklıkta?Betul_Emre

kusması yok allaha şükür..

hıçkırık oluyor ara sıra onun içinde midesi büyüyordur diyor annem ama bilemiyorum..

dik ve 45 derecelik açıda daha rahat emiyor gibi yan da emiyor gerçi..

kendine yay gibide yapıyor bazen kafasını çok sallıyor yani..

birde özellikle ağlarken memeye oturtma eylemi çok zor oluyor bulmaya çalışması kafasını hızlı haraket ettirmesi elleriyle tutmaya çalışması hem benim işimi hem onunkini zora sokuyor..

sanki tam o istediği anda ve istediği gibi vermemişim gibi sinir yapıyor bana :)UykuMelegi

Doktorunuzla reflü ihtimalini konuşmanızı öneririm.


Betul_Emre

bebeğim daha 10 günlük olabilirmi reflu? bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın.. doğuştan olan birşeymi? yada sebebi nedir? neye göre böyle düşündünüz?


UykuMelegi

10 günlük bir bebek 1,5 - 2 saatlik aralıklarla beslenebilir. Eğer sürekli memede kalmak istiyorsa sebeplerinden biri de reflünün verdiği rahatsızlığın süt içince geçici olarak kaybolmasıdır. Ancak aldığı fazla süt reflüyü tetikleyip tekrar sütle rahatlamaya çalışıyor olabilir. Bu da bir kısır döngüye sokar. Uyku düzeni danışmanlığında reflünün semptomları ile ilgili sorular sorar ve gerekirse bir uzmana danışılmasını öneririz çünkü reflü uykuyu etkileyen tıbbi sebeplerden biridir.


indigoR

Kendimi gordum sizde:) ben de gunde 20 saat uyurlari gordukce cildiracak gibi oluyordum. Kendimi yetersiz hissediyordum. Benimki 4-5 saat uyuyordu cunku.

Bu cocukta kesin bi sorun var diyordum. Reflu, sut alerjisi vs. Sut urunleri diyeti bile yaptim uzunca bi sure. Bu kadar uykusuzlukla nasil sutum olacak diye kafayi yerdim hep.

Lutfen sakin olmaya calisin. İnanin zamanla duzeliyor. Benimki 2 aydan sonra hic aglamayan bi bebek oldu. 4,5 aydan sonra da yataginda kendi kendine uyudu. 2 ay hic yatak besik kullanamamistik halbuki. Gunduz benim gogsumde, gece babasinda uyudu hep. Bosuna uzulmusuz yatagina koyamiyoruz diye. Simdi kucakta bile durmuyor. İnsan ozluyor inanin:)


zzencefil

@indigor bayağı eski bir başlıkmış ama aynı şeyleri yaşıyorum şu anda. uyku eğitimi mi verdiniz 4,5 aydan sonra acaba?Cevaplamak için Üye ol