2, 5 yaşındaki kizim memeye saplantili hale geldi:(

haticef soruyor: 9

arkadaslar lutfen bi fikir verin.o kadar bunaldim ki..kizim 20 aylikken emmeyi kestik.kolay bi süreçti.fakat ne hikmetse 2 yasini doldurdugundan beri mamican mamican diye çıldıriyor.baslarda itiraz etmiyordum.dokunuyor opuyordu.sonra sikilmaya basladim.anneme de yapiyor.ozellikle sinirli uzgun huysuz zamanlarında hemen mami istiyorum mami istiyorum diye tutturuyor

uc dort aydir arada bi anda memeyi sikiyor.engel olamiyorum.mucadeleye giriyor sikicam diye.asiri tepkiler vermedim baska seylere dikkatini yonelttim hic faydasi olmuyor.bazen cani acidiginda vs kucagima yatrdigimda hemen agzini gogsume yapistirip emme hareketi yapiyor.mami emiyorum diyor, yuz ifadesi mest olmus bi sekilde..bi fikri olan var mi ne yapmaliyim?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nisa2010

memeden ayırırken kullandığınız yöntem neydi? bazen memeye bişeyler sürüp falan çocukta travma etkisi bıraktıracak şeyler uygulanırsa böyle olabiliyor diye duymuştum.ama kesinlikle geri dönüp emzirmeye başlamayın hatta bi pedagog tan tavsiye bile alın bence.


rgokalp

aynı sorun bizde de var hatta gece uyanıp memeyi elliyor, bi çözümünü bulamadım bende :(


haticef

memeden ayirirken yara bandi yaptırmıştım.haklisiniz belki ilgili olabilir..ne zor seymis cocuk psikolojisi, surekli düşüncelerdeyim; boyle yaptik ondan huysuz oldu, sundan etkilendi uyumadi..eminim buyudukce daha da zorlasicak..


egokce

çok uzun süre emzirenlerde oluyomuş o yüzden 1 1.5 yaşında bitirdik bizde çünkü sonrasını anımsayacak hayat boyu buda bence kötükutselime

Ben 4.5 yaşına kadar annemden süt emmişim, hayal meyal hatırlıyorum ve bu tarz bir problemim olmadı..

bence genelleme yapılmamalı..doğal bir süreç içinde emme kesilmeliegokce

benimde erkek bi arkadaşım var 4 sene emen oldukça net hatırlıyor ve travmatik anlatıyor bence dedim zaten. genellemedim.


hemre10

2 yaş sendromu olabilir mi


tarantababu

benim kızımda yapıyor, yani memeye düşkünlüğü bizde de durum kulak memesine çevrili, kulak mememize takık halde yaşıyor ama sorduğumuzda memeyle ilgili olduğunu söylüyor, hatta oyuncaklarıyla oynarken bile sürekli meme dilinde, dönemsel olduğunu bağımsızlığını kazandığı noktada korkusuyla ilgili olduğunu düşünüyorum, sonuçta anneyle olan son bağı ve kopmuş durumda, her seferinde ona büyüdüğünü artık meme emmemesi gerektiğini memelerin onu büyütmek için süt yaptığını o büyüdüğü için artık süt yapmadığını falan söylüyorum, biz son derece sağlıklı bir şekilde yavaş yavaş kestik memeyi önce gece bitti derken gündüz bitti sonra sabah saatinde bir kereye düşürdük onuda yakında bırakacağımızı söyleyip öyle bıraktık yani memeyi bırakma tarzından olduğunu sanmıyorum öyle olsa bizde aynı hadise yaşanmazdı, sonuçta bir süreç bence malum 3 yaşa doğru çocuk bağımsızlığını ilan etmeye başlıyor, bizimle yani anneyle olan en güçlü bağıydı meme, bizim dışımızdaki bir hayat onları ne zaman korkutsa o bağı anımsamaları o sıcak kucağı aramaları doğal geliyor bana, sabırla bu sürecin de geçmesini bekleyeceğiz onu sevdiğimizi sürekli hatırlatarak, sabırla.. kolay gelsin azalmaya başladı bizdeki hadise bakalım zamanla da geçer sanıyorum..mutluannelif

İlk yaptığı andan itibaren sert bir şekilde uyarmalıydınız. Bebek emmiyorsa anne göğsünde ancak uyuyabilir diye düşünüyorum. Dokunması, meme meme demesi, okşaması beni rahatsız eder ve anında tepki gösteririm. Siz ne kadar yumuşak davranırsanız o da o kadar sizi kullanır. Bazen kızım beni de o şekilde yoklardı ve anında tepki verirdim. En başından müsaade etmemeliydiniz, bir pedagoga sormanızı tavsiye ederim.

22 ay emzirdim, 22.ayda kendi isteğimle azaltarak kestim. Ara sıra meme bahsi geçtiğinde sen artık emmiyorsun ya diye hatırlattım. Ve kontrolü hep elde tuttum.


Cevaplamak için Üye ol