Burun tıkanıklığı nasıl engellenir?

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar,

bu aralar geceleri oğlumun burnu sürekli tıkanıyor. Yatmadan evvel burnuna XLEAR isimli bir damla damlatıp, burun aspiratörü ile burnunu çektiriyorum. Yani temiz bir burunla yatıyor. Fakat daha sonra nooluyorsa gece tekrar tıkanıyor. Şu anda herhangi bir soğuk algınlığı veya grip gibi bir durumu da yok. Burnu da akmıyor. Ama neden böyle oluyor anlamıyorum. Herhalde kendisini de çok rahatsız ediyor ki, gecenin bir yarısı ağlayarak uyanıyor. Zor sakinleştiriyoruz. Hatta babası gecenin bir yarısı parka indirdi bir keresinde. Benim sormak istediğim piyasada bir sürü damla var, biliyorum ama burun tıkanmasını önleyen herhangi bir şey var mı? Ben ne kadar açık burunla yatırsam da yine tıkanıyor. Sizce ne yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


mert_mert

coldmix 1 yaş altına kullanılmıyor..


egebebekk

Teşekkür ederim bilgiler için. Coldmix'i sorduk eczaneye ama bulamadık. Okyanus suyu derken acaba piyasada bulunan SİNOMARIN gibi ürünleri mi kastediyorsunuz?


iflah_olmaz

önce bi dr.götürün bence.burunda darlık vb.bi sıkıntı da olabilir.hiçbi sıkıntısı olmadığını öğrendikten sonra buhar makinası,okyanus suyu,otribebe aspiratör gibi seçenekleri değerlendirirsiniz.


egebebekk

Doktora götüreceğiz ama doktor kontrollerinde ne anlatsak hep normal diyor doktorlar. İnanın belki 5-6 farklı doktora götürdük oğlumu, fakat ne söylediysek hepsi ağız birliği etmiş gibi normal diyorlar. Ben de anormal olsun istemiyorum ama çocuk belli ki bi sıkıntı yaşıyor. Mesela burun tıkanıklığından mı bilmiyorum son iki gecedir çok huzursuz ve ağlayarak uyanıyor. Bu hafta doktora götüreceğiz ama kesin eminim ki yine normal diyecekler. Ne yazık ki sorunlarımıza çözüm bulamıyoruz doktorlarda...


CokBilmis

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/01/tkal-burun-nasl-aclr.html

1. Yatağın başını yükseltin.
2. Cold-mix işe yarar. Eğer ağır gelir diye korkarsanız lavanta yağı ile hafifletebilirsiniz.
3. Soğuk buhar yapın odada.
4. Odanın ısısını serin tutmaya çalışın, sıcak hava da burnu tıkayabilir.

Ancka bu şekilde burnun tıkanması bir şeylerin belirtisi olabilir. O nedenle temelinde ne var diye bir araştırma yapmak en iyisi. Benim aklıma alerji geldi. Alerjik geniz akıntısı olabilir. Gece had safhaya çıkıyor olabilir. Bir araştırın isterseniz.ipekkusgoz

Okyanus suyunu kendiniz de yapabilirisniz.1 lt kaynamış soğumuş suya 1 çay kaşığı kaya tuzu ekleyin. Bir şırınga yardımıyla burun deliklerine sıkın.

Bizde de bundan sonrasında sıkıntı oluyor. Burnundaki akıntıları çekmekte. Kendisi sümküremiyor, asla da bırakmıyor aspiratörle, otri bebenin hortumlu çekme aletiyle çekelim. Ne oluyor o pislikler bilmiyorum.Orta kulak iltihabı olacak diye korkuyorum.


nurus

odasında buhar makinesi çalıştırın..çok fark ediyor..soğuk buhar tabikide..


egebebekk

Sevgili çokbilmiş,

Coldmix 9 aylık bebek için uygun mudur? Oğlum şu anda yastıksız yatıyor. Yastık koysam bir sakıncası olur mu? Buhar makinesi tavsiyeniz var mı?CokBilmis

Gecikmiş cevabımı vereyim: 


cold-mix okaliptüs yağı ile ladin yağı karışımı. Tamamen doğal bir ürün. Ama eğer tereddütünüz varsa lavanta yağı vb yağlarla seyrekleştirebilirsiniz.

Ben hala yastıksız yatıyorum, o nedenle yastık tavsiye etmem :) Yastığı şiltesinin altına koyup başını öyle yükseltmeyi deneyin.

Ben Migros'ta 50 TL'ye satılan basit bir buhar makinesi almıştım, işe yaramıştı. O nedenle marka da tavsiye edemeyeceğim.

3 günde hastalığın ağır dönemini atlatmışsınızdır zaten. 1-2 güne de hiçbir şeyiniz kalmaz. Sağlıklı günler dilerim.


gurur_um

merhabalar aynı sorunu benim oğlumun bebekliğinde de yaşadık ve sıkıntılı günler geçirdik.yukarıda anlatılan herşeyi yaptık fakat o burun tıkanacaksa yine tıkanıyor. o zamanlar bir doktor arkadaşım beni fakültelerde bulunan çocuk alerji bölümüne yönlendirdi. burun tıkanıklığının altında yatan nedeni bulalım diye. bizde samsun tıp fakültesi çocuk alerji bölümüne gittik ve doktora sıkıntılarımızı anlattık. kan testinde alerjiye baktı küçük olduğu için alerji testi yapamadı. sonrasında bize alerjiye meyilli olduğunu söyledi ve hafif bir tedaviye başladık. sadece bahar aylarında kullandığımız şurubumuz var ve o gündür hiç oğlumun burnu tıkanmadı. bence sizde fakülteye çocuk alerji bölümüne götürün rahat edin.


Cevaplamak için Üye ol