dondurulmuş anne sütü

nisa06 soruyor: 6

dondurduktan sonra çözdüğümüz anne sütünü ne kadar sürede tüketmek gerekiyor? o da sağdığımız gibi oda sıcaklığında 6-8 saat dayanır mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


duruvedefne

Cozdurdugunuz anne sutunu buzdolabinda 24 saat muhafaza edebiliyorsunuz. Cozdurdukten sonra 24 icinde tuketmek gerekiyor, artanida maalesef cope dokmek...


kader_eymen

merhabalar şimdiden kolay gelsin....
•Sağdığınız sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+1 ile +4 derece arasında) saklayabilirsiniz.

•Buzlukta (-7 ile -2 derece arasında) 3 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

•Derin dondurucuda (-18 derecenin altında) 6 aya kadar saklayabilirsiniz.
 
Anne sütü bebege verilmeden önce isitilmamali. Isi anne sütünün anti-mikrobik özelligini yitirmesine sebep oluyor.
 Bunun yerine anne sütü, ilik akan suyun altina tutularak isitilabilir. Donmus anne sütü ise, buzdolabinda yavas yavas eritilebilir ya da benmari usulü yani sicak suyun içine oturtulmus bir kabin içinde hizlica hazirlanabilir
ve çözdükten sonra birkez ısıtılmış sütün kalanını biriki saat içinde vereceksem oda ısısında tuttum...ben bu şekilde uyguladım.


can_kaya

Kanca bütün detayları yazmış. Ben de bu konuda çok sorun yaşamıştım. Sonrasında da baya araştırmıştım. Buzluktan direk dışarıya değil de buzdolabına indirip yazaş çözülmesi ve Kanca'nın anlattığı gibi ılık suyun altında yavaş yavaş ılıklaştırmak en doğru yöntemmiş. Biz katı gıdalara geçtik. Pompa, sterilizasyon dertlerinden kurtulduk ;))

Kolay Gelsin.

Sevgiler,

http://tontontuna.blogspot.com/


oyabes

peki sagdığım sütü  buzluga koymadan, buzdolabında sakladıktan sonra aynı gün içinde tüketmek için ısıttıgımda bazen hepsini içmeyebiliyor. o zaman da artanı tekrar benmari usulü ılıtmak sakıncalı mıdır??


behice

sağdığın sütü dondurmadan  saklıyorsan buzdolabında 48 saat muhafaza edebileceğimizi söyledi doktorumuz, dondurulmuş sütü de akşamdan buzluktan buzdolabına indiriyorum sabaha kadar çözülüyor annem de ben işteyken gün içinde benmari usulü ısıtıp veriyor; eğer buzluktan çıkardığımız süt arttıysa maalesef döküyorum çünkü 24 saat içinde verilmesini söyledi doktorumuz.


annevebebis

oyabes, süt en çabuk bozulabilen gıdalardandır. 48 saat hiç bekletmedik sanırım sütü buzdıolabında. 24 saat içinde tüketmeye bakın derim.Cevaplamak için Üye ol