Kızım 22 aylık.. nEden hala konuşmuyor?

pinarm soruyor: 10

Merhabalar,


Kızım 23 aylık olmak üzere. 
Henüz 8 aylıkken, anne, gel, su gibi basit kelimeleri söylüyordu. Şimdi ise, zorda kalmadıkça anne bile demeyip, nee yada nen diyor. Baba demiyor Ba diyor. söylediği kelimeler (yarım kelimelerle birlikte) 10 kelimeyi geçmiyor. 

Beden dilini konuşturmakta çok becerikli. istediği her şeyi hareket dili ile anlatıyor. tek kelime etmeden. Sanırım baştan beri yaptığımız hata, hareket dili ile anlattığı herşeyi anlamak, istediği her şeyi yerine getirmek ve getirmeye devam ettirmek oldu. 
Şimdi konuşmasını sağlamak için, hareketleriyle anlatmak istediklerini anlamamış gibi yapıp -anlamıyorum ben seni, yine anlamadım, ne demek istiyorsun? konuşursan anlayabilirim diyip konuşmasını sağlamaya çalıştık. ilk zamanlar beden dili ile yaptırmak istediklerini "anlamıyoruz" dediğimizde boynunu büküp, istemekten vazgeçip gidiyordu. 
Şimdi biraz yol katettik. Örneğin dolaptan bebeğini istediğinde elimizi tutup odasına götürmeye çalışıyor. "hadi gel" dersen geleceğim diyorum. Suratını ağlama moduna getirip belli belirsiz bir şeyler söylüyor. biraz daha ısrar edersem yaygarayı koparıyor. 

Benzer durumları yaşamış/yaşayan anneler var mı aranızda? Endişelenmekten alamıyorum kendimi. 

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


esrtu

geç konuşan çocuklar daha agresif olurmuş hani bağırma çığlık ağlama krizi gibi 22 ay geç değil galiba 3 yaşa dek konuşamayanlar var doktor dha iyi bilir.


maviboncukk

Cok erken dert ediyorsunuz. Her cocugun gelisimi farkli..


iflah_olmaz

3 yaşı bekleyin.uzmanlar için de sınır bu.benim oğlumda 2.5 yaşında başladı konuşmaya.önemli olan keyfi yerinde mi konuştuklarınızı anlıyor mu tepki veriyor mu...yoksa geç konuşması mizaca çocuğa bağlı.dert etmeyin.


esrasena

Bol bol kisa hikayeler okuyun.resimli ilk kelimeler kitaplarina bakin,nesne isimleri ogrensin.kolunuzdan tutup su istediginde su istiyorsun gibi sozcuklerle hareketi cumlelere dökün.isin uzmani degilim ama konusmayi bu sekilde ogretmistim kizima.bol bol konusun,parka götürün.tv yi kapatin.2 yas krtitik bir eşik ama kitaplarla acigi kapatacaktir


sefemu

her istediğini o daha söylemeden tık diye anlaya anlaya sonuçta kızım kendine has bir dil geliştirdi.. konuşmasına gerek bırakmayan tamamen onunla benim aramdaki bir işaret dili..

anlama diyenlere rağmen anlamazsam kızar, üzülür, agresif mi olur acaba derken konuşmasının gecikmesine biraz da ben sebep oldum istemeden..

bunun dışında onunla sürekli konuşan, anlatan, çok kitap okuyan vs vs vs bir anneyim hatta konuşmayı teşvik eden, kitaplarda söylenen, uzmanların tavsiye ettiği herşeyi bebekliğinden beri yapıyorum.. çok bilinçli şekilde onu desteklerken bazen çabuk anlayarak köstek de olmuşum ama..

29 aylık şu an herkesin anlayabileceği 10 kelimesi varken, 1 haftadır oyun grubuna gidiyor ve kelime sayısı birden 18 oldu :) tesadüf olamayacak kadar net.. demek ki yaşıtları ile olmalı ve leb demeden leblebiyi anlamamak gerekli imiş..

ama işte tam tersi örnekler de var.. anne anlamazlıktan geliyor çocuk orta yerinden çatlasa yine 3-4 yaşına kadar tek kelime etmiyor.. mesela bendeniz.. :)

şunları yap konuşur o yüzden çok anlamlı gelmiyor.. her çocuğun gelişimi farklı.. mizaç en önemli etken.. taklitçi bir çocuk mu inatçı mı biriktiren anlamaya yönelen bi yapısı mı var yoksa kendini anlatma derdi ön planda mı vs vs vs bir sürü etken..

toplumumuz erken konuşmayı zeka ile ilişkilendirdiğinden sürekli bir tedirginlik hakim.. "1 yaşında konuştu walla benim zeki çocuğum" mantığı diğer anneleri üzüyor.. ama hiç bir anlamı yok.. 4 yaşında hala konuşamayan üstün zekalı çocuklara ne demeli o zaman:)

tabi dil becerisi sadece konuşmak değil.. konuşmak sadece en belirgin olan.. doktorumuz "yaşına göre çok güzel konuşan ama kelime hazinesi dar ve karşı tarafı dinleme anlama yeteneği düşük olması daha zor bir süreçtir" demişti.. herşeyi anlıyorsa konuşma ardından geliyor.. sağlık engeli olmadığında zaten bi noktada her çocuğun ki eşitleniyor..
pinarm

Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Okuduğum her mesajda biraz daha rahatlamış hissettim kendimi.


Çok şükür kızım her şeyi anlayabiliyor. Hatta bazen o kadar anlıyor ki babasıyla birbirimize saf saf bakakalıyoruz nasıl anladı bunu diye. 

Kesinlikle televizyon izlemiyor, izletmiyor. Akşamları haber izleyelim istiyoruz, TV'yi kapatıp önüne geçiyor. Açmayalım diye yaptığı şirinlikler şebeklikler görülmeye değer. Bazen çizgi film açıyorum izlesin diye. Sadece 15 saniye bakıyor. Sonra ilgisi çekmece, dolap, priz, halı gibi en olmadık yerlere gidiyor. 

En büyük eksiğimiz ise, çevremizde oynayabileceği neredeyse tek bir çocuk bile yok. Fırsat buldukça yazın parka, kışın alışveriş merkezlerindeki oyun salonlarına götürüyoruz. Kızımın ilgisini oyuncaklardan çok, kendinden biraz büyük çocuklar ve küçük çocuklar, bebekler çekiyor. Koşup onlara sarılıyor, makas alıyor, öpüyor, elbiselerine cici yapıyor. Bebek arabası gördüğünde resmen yapışıyor arabaya. İçinde bebek yoksa üzülüyor, ellerini iki yana açıp yok yapıyor. 

Sanırım, kızımı bir oyun evine götürmeliyim. 


sefemu

biz haftada hergün 2 saat olan oyun grubunu tercih ettik.. sürekliliği olunca daha etkili olur diye.. nitekim oldu da.. sanırım sizin de ihtiyacınız bu tür birşey.. kolay gelsin..


karanfilim

Benim kızım da 22 aylık . Konuşabildiği sözcük , sadece 3 kelime. Baba,gel,mama ben dert etmiyorum .Nasılsa konuşacaktırfatmaank

O aylarda kızım da öyleydi, 27 aylıkken 2-3 hafta içinde bir açıldı pir açıldı, dinleyip biriktirmiş sanırım:) Endişelenmeniz için çook erken bence.


m_eymen

herkes bir olmaz yanlız bence yine de bir doktor görsün. Allah sağlık versinCevaplamak için Üye ol