27 aylık henüz konuşmuyor ..!!

newyorker soruyor: 10

Merhaba, oğlum 27 aylık ve baba kelimesinden başka bişey söylemiyor. Önceden Baby tv izliyordu ama tv yi artık hiç iZletmiyoruz. Bu yaşta konuşmaması normal mi? Kreşe göndermeye karar verdik. Kreşte konuşmasının gelişeceğimi düşünüyoruz. Çocuğun konuşamaması ile ilgili sizler ne düşünüyorsunuz ??!! Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


dna

Kreşe gitmesi konuşmasını hızlandıracaktır.benim çocuklarım daha erken konuşmuştu ama sizin gibi geç konuşup kreşlebirlikte açılan arkadaşımın çocuğu vardı.içinizi rahatlatmak için doktora gidebilirsiniz.


Meowwow

Bir uzmana danışın isterseniz size yardımcı olabilir. Tv yi kapatmak ve kreşe göndermek iyi fikirler ama gene de bir uzmana gösterseniz hem içiniz rahat eder hem de size güzel tavsiyeler verebilir. Bol bol kitap okuyun. Kelimeyi tekrar etmesine çabalayın. Mesela ekmek istiyor ıh ıh diye göstererek isterse , ekmek demesini sağlayıp öyle verin. Bize öyle demişti uzman. Gerçekten çok faydası oldu. Kolay gelsin.


hayriye80

Ben de bir uzmana göstermenizi öneririm genellikle birşey çıkmıyor ve normal diyorlar ama yine de birşey olmadığını duymak lazım , ondan sonra konuşmasını geliştirmek için olan yöntemleri uygularsınız


newyorker

Hepinizin görüşlerine teşekkür ederim. Kreşe vermeyi düşünüyoruz. Konuşmasının gelişeceğini düşünüyoruz. Eğer konuşma başlamazsa bir uzman tavsiyesine başvuracağız. Saygılarımla


ankaanka

Benim oğluma konuşmaya başlamadım bla bla bişeyler söylüyor ama net kelimeler degilguta

3 yaşında konuşan o kadar çok erkek çocuğu var ki. Önemli olan anlamlı sesler çıkarıyor mu, anlaşılan 5-10 kelime söylüyor mu. Yoksa erkek çocuklarının çoğu kızlar gibi muhabbet edecek seviyeye gelemiyor 2-2.5 yaşlarında. Benimki de tam 2 yaşında. Kelimeler var, basit cümleler var, anne gitti, baba geldi gibi ama onun dışında tam anlamıyla konuşmuyor. 

Büyük oğlum da basit cümleler de yoktu 2.5 yaşında,  kreşe vermiştik, 2 ayda ciddi ilerleme olmuştu. Kreşler bu konuda çok faydalı oluyor.


jelly_fish

Benim oğlum yeni yeni cümle kuruyor ama hala ekler yok :) "anne işe git ııh (gitme)", "anne kitap unut (unuttuk)" "öbür çocuk gel " gibi..

Doktorumuza sorduğumda 18 aylıktı, kızlar bıcır bıcır dolanırken benimkinin hiç umurunda değildi. "Konuşmasına her ay bir şey katıyorsa sorun yok" demişti doktorumuz, tabi benim oğlum için dedi genelleme yapmıyorum. Ben dert etmedim, herhalde yazın tam konuşacak.  
Erkekler biraz geriden geliyor, diğer iletişiminde ve algısında sorun yoksa sorun yoktur diye düşünüyorum ama içiniz rahat etsin siz de önce kendi doktorunuza danışın sizi yönlendirir diye düşünüyorum.


iflah_olmaz

3 yasindan once uzmana gerek yok arkadasim.nereyi okursan oku 3 yasa kadar bekleyin diyorlar.benim oglumda 3 yasina kadar magara adamlari gibi ıhhhh ıhhh der dururdu.cok sinir bozucu bir donemdi.bende o donem arastirdim.cocuk dr.vs.hepsi 3 yasina kadar bekleyin bi gelisme olmazsa ondan sonra bir konusma terapistiyle iletisime gecersiniz demisti.biraz sabredin bence.1 ayda acilmisti benim oglum.3,5 ta tam anlamiyla sohbet ediyordu.selencem

26 aylıkken sizin durumunuzdaydık, kreşe verdik ve 27 aylık konuştu. Doktor takibi vardır, 7-8 kelimesi var mı? Düzgün çıkaramasa da bilinçli söylediğ kelime sayısına bakıyordu bizim doktorumuz. 26 aylık konuşmamasını da sorun olarak görmüyordu. Sadece kendini ifade edemediğ için sinirleniyorfu, konuşunca bu geçti.


arz24

Konu acali cok olmus bende ayni durumdayim 26 aylik 1 hafta önce su istiyordu gu diye onuda birakti artik hicbirsey söylemiyor bebeginizde bir surun oldumu ne zaman konusmaya basladi Cevaplamak için Üye ol