21 aylık oğlum konuşmuyor:(((

aylajeff soruyor: 8

21 aylık oğlum konuşmuyor . ne anne nede baba diyor babasına bazen dadey (zafer)diyor.. geçengün dede ve bi arkadaşımın adını söyledi durdu dedi .. işitmesinde bir problem yok testleri temiz çıktı .. sürekli konuşuyorum 4 aylıktan beri kitap okuyorum.. pek komşumuzda yok .. ne yapacağımı bilmiyorum çok mutsuzum ...aynı durumu yaşayan varmı ?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


lopikcim

Merhabalar, ben de geçtiğimiz aya kadar sizinle hemen hemen aynı kaygıları hissediyordum, hatta bir aralar denver testi yaptırmayı da düşünmüştüm..O dönem öğrendiğim şey çocuğun bir iki anlamlı kelimesi varsa ve direktifleri yerine getiriyorsa( yani söylediği değil anladığı kelime sayısı çoksa) o zaman sorun etmemek lazım..Çocuktan çocuğa farklılık gösteren bir durum bu..


aylajeff

çok teşekkür ederim yorumlarınız için.. söylediğim herşeyi anlıyor ve yerine getiriyor ... her kafadan bir ses çıkınca insanın morali bozuluyor :))


Ozdenvezuzulari

Evet bence de mühim olan konuştuğu değil anladığı kelime sayısı.Eğer komutlarınıza uyuyor,dediğinizi anlıyorsa problem olduğunu zannetmiyorum.Elbet bir gün dökülecek merak etmeyin.


lopikcim

özelden mail adresini yazarsanız , size bir çizelge yollayabilirim.Çocuğun motor, duygusal , sosyal  vs gelişimiyle ilgilinihal58

büyüklerimiz ne der erkek çocuklar geç konuşur herhalde bir bildikleri vardır bunu söylerken gerçekten parkta görüyorum 2,5 yaşında olup konuşmayan erkek çocuklar var gayet normal birşey. 3 yaşına gelsin hala konuşmuyorsa sorun olabilir şu anda sorun etmek için çok erken bence.
Birde çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslayıp kendinizi üzmeyin ve başkalarının ne dediğine kulak asmayın. Bir anne bir sorun varsa zaten anlar , hisseder.


aylajeff

tşk.lopikcim


asksin_sen

Merhaba,
Aylajeff şimdi ne durumdasınız? Oğluşun konuşmasında bir değişiklik var mı?


aylajeff

biraz geç gördüm kusura bakma artık :)) evet oğlum artık konuşuyor ve herşeyi soruyor :)))Cevaplamak için Üye ol