Gündüz burun akıntısı ve gece artan öksürük

nesli_han soruyor: 6

Öksürükle ilgili pek çok şey yazılmş ancak ben deneyimli annelere sormak isterim. Kızım yaklaşık 2,5 aydır ( 11 aylıktan beri) ara ara hastalanıyor, arada 1 hafta iyi oluyor sonra yeniden burun akıntısıyla başlayan ve yoğuun bir öksürükle devam eder şekilde hastalanıyor. Arada bir de kulak iltihabı geçirdi. Bu süre içinde doktorumuz aralıklarla assist, musconex, zaditen, ventolin ve bricanly verdi ara ara. Bunlar geçiçi cözüm oldu ancak 1 haftalık düzelmenin ardında şuanda yine çok hasta. Burnu su gibi akıyor ve gece durmaksızın öksürüyor. Yarın başka bir doktora götüreceğim ama özellikle gece öksürmesii azaltacak bir çözümünüz var mıdır ilaçların dışında ?

Bu kadar uzun süredir bu kadar farklı ilaçlar kullanması da beni çok üzüyor:( şimdi yeni doktor da bir sürü ilaç verecek ve yine en baştan başlayacağız. Acaba hiç ilaç vermesem doğal yollarla düzelmez mi yani ballı zencefil, ıhlamur filan?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


olivia

Oncelikle cok gecmis olsun.yazdiginiz tablodan dogal yollardan medet ummamaniz sonucunu cikardim ben.Cocuk hirpalanmasin.ozellikle kucuk cocukta oksuruk cok zor cok iyi anladim uzuntunuzu.oglumda solunum yolu alerjisi var ve yazdiginiz ilac isimlerinden hareketle hemen bir cocuk allerji uzmani doktor bulmanizi ve onun onerdigi tadaviyi kesmeden uygulamanizi tavsiye edecegim size.Tekrar gecmis olsun.


azzraa

Benim arkadaşımın kızı da öksürüğü vardı ve dokktor antibiyotik verdi.İlaç bittikten 2 gün sonra tekrar öksürük başlamış.olivia nın da dediği gibi alerji doktoruna çıkarın derim bende...


aslidenizcan

Ben de alerji mi acaba dedim

ama siz yine de ıhlamur vs verin öksurmek boğazını da tahrip edebilir ballı süt falan da yapın isterseniz


nesli_han

Olivia evet doğal yolları aşmışız biraz. Evet diğer arkadaşların da dediği gibi bugünkü doktor da alerji olabilir dedi ve kan tahlili istedi farklı maddeler için. Birde öksürük ciğere inmiş dedi ve ventolin ile filixotide diye birer ilacı buhar aparatı ile kullanmamı ( nebülizasyon deniyor sanırım) istedi. Can sıkıntım iki katına çıktı. Kullanma talimatında dozlarda birisi 4 yaşından başlıyor diğeri ise 18 aylıktan. Benim kızım daha 13 aylık. Şimdi kendi doktorunada mı götürsem bunlara başlamadan düyorum.


Esin_Baris

çok geçmiş olsun...aynı durum bizdede var sonbahardan beri 5.ye ilaç kullandık tam geçti derken bu sefer şiddetli öksürük başladı ve bu arada çıkmaya çalışan 4 köpek dişiyle beraber ateş eğilimide var.bizde 3,5 aydır alerjik astım diye sıngulaır diye toz kullanıyoruz ilk başlarda aksattığım zaman (meyve ya da puding gibi bişeyin içine karıştırarak yenmeli yemediği zaman) hemen hırıltı öksürük başlardı toza devam edince buda azaltı derken yine kapıldık hastalığa...doktorumuz alerji testi yapalım mı yapsakta bu yaşta sonuçlar kesin tanı çıkmıyo derken yaptırmadık ama artık bu kez kbb'ye ya da alerji doktoruna götüreceğim.
o kadar dolmuşum ki sorunuzdan ziyade kendi çektiğimizi yazmışım kusura bakmayın;bence daha fazla geç kalmadan alerji dr.una götürün derim ayrıca 2 yaşından küçük bebeklere kesinlikle zencefil önerilmiyor....


nesli_han

Esin_barış, kendi yaşadıklarınıI yazmanız da bana bilgi veriyor teşekkürler. Bu sitede farklı sorularda ballı zencefili öneren çok olmuştu bende ondan veriyordum hep, 2 yaş durumunu bilmiyordum. Alerji tsnısı konamıyorsa yaşı küçük diye nasıl tedavi uygulayacak peki. Alerji doktorları da kendi aralarında çatışıyor. Biraz önce arkadaşımla konuşuyordum, oğluna 6 aylıktan beri inek sütü ve ürünü veremiyor alerjşsi var diye şuanda 2 yaşında. Dün gittikleri başka bir alerji prof u ölümcül bir durumu yok verebilirsiniz inek sütü ve ürünleri biraz kızarsa vücudu birşey olmaz yazık çocuğa yesin peynir filan demiş. Vermişler ilk başta biraz kızarmış ama şimdi 1 haftadır gayet iyiymiş. Boşuna 1,5 yıldır vermiyorum dedi.

Yani birinin kesinlikle olmaz dediği birşeye başka uzman başka birşey diyebiliyor. Çok karıştıkafam.

Bir de dünkü doktor Prospan diye bir öksürük şurubu vermişti 2 kez kullandık 8 saat arayla ve dün gece hiç öksürmedi daha buharlı ilaçlaraabaşlamamıza rağmen. Çok iyi geldi, inşallah yan etkisi filan yoktur bitkisel bir surupmuş ama.Cevaplamak için Üye ol