pamuk yatak sorunu?

mariposita soruyor: 10

çevremdekilerin tavsiyesiyle oğluma pamuk yatak yaptırdık ancak oğluşun ağırlığı arttıkça ortasına gömülüp kalıyor. bana hiç rahat ve sağlıklı gelmedi bu durum. bir de yüzüstü hariç başka pozisyonda yatmaz. yatak da baya kalın. sizce viscoya mı geçsem? o uygun mudur yüzüstü yatış için? ya da sert sünger mi?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


kedidirkedi

Sert sünger tavsiye ederim.


mariposita

şimdi okudum viscoyu önermeyen uzmanlar varmış. her kafadan bi ses çıkıyo ya iyice karıştım bn:S


semacagan

lateks


kuzusum

Kızım 6 aylık bu zamana kadar visko kullandık,  kışa denk geldi hep bu nedenle sorun yaşamadık. son zamanlarda çok terletmeye başladı bu nedenle sert süngere geçtik.


Meowwow

o kadar yumusak yatak SIDS riskini arttiriyor, turkiyede ne secenekler var bilmiyorum, biz bildiginiz normal matris kullaniyoruz sealy markaselencem

Sert olmali yataginiz, doktorlar yumusagi tavsiye etmiyor.


asklepios

Arkadaşlar; bu noktada önemli olan sizin memnuniyetiniz değil, bebeğin sağlığı. visco, pamuk veya yün yataklar bebeklerin omurga gelişimi için sakıncalıdır. Bu yatakların hafızası vardır, bebeğin vücudunun şeklini alır, yani yattığı yer çöker. Biz de bebeğimize yatak alırken hiç araştırmadan bebek mağazısındaki kişi neyi öneriyorsa onu almak gibi bir cehalete düşmüş ve visco yatak almıştık. Eşim ve ben doktoruz, çöküyor olması bizi rahatsız etti, biraz araştırma yaptık bu konuda ve kesin bilgilere ulaştık: Amerikan Pediatri Akademisi'nin bebek yatağına dair çok net önerileri var. Bebeğin uyuyacağı yatak; sert sünger olmalı (32-36 numara), bazı çocuk hekimleri bebek yatağının baş tarafının yükseltilmesini öneriyorlar, bu da kesinlikle önerilmiyor, bebek düz bir yatakta yatmalı. Sadece ileri derecede reflusu olan ve reflusu bir hekim tarafından tanı almış bebeklere doktor önerisi ile 30 derece eğimli yatak kullandırılıyor. Bebek yatağında yastık, yorgan, battaniye hiçbirşey olmamalı. Uyuduğu odanın sıcaklığı 21-23 derece olmalı, ya hava şartlarına göre giydirmelisiniz veya uyku tulumu ile yatırmalısınız. Yüzükoyun değil, yan değil, kesinlikle sırt üstü pozisyonda yatmalı. Ayrıca visco, pamuk ve yün yataklarda bebek içine gömülüp kalıyor, başını oynatmaya ve dönmeye başladığında boğulma tehlikesi oluşuyor, bu yataklar bebeğin hareketlerini kısıtlıyor ve istediği gibi hareket edemiyor bebişler. Bu konuda çelişkiye düşen arkadaşlara, Amerikan Pediatri Akademisi'nin uyku konusundaki önerilerini okumalarını öneririm.


mariposita

visconun terletteiği konusunda katılıyorum. oğlumu ne zman yanıma alsam yarım saate kalmadan yattığı yer sanki sürahiyle su akıtmış gibi ter oluyor.ve evet viscoda da bi miktar gömülüyor.
off şimdi canım sıkıldı. bu çocuk 5 aydır o pamuk yatakta yatıyor. kemik gelişimi açısından bi sorun yoktur umarım:(
yüzüstü yatma meselesine gelince; kesinlikle sırtüstü yatmıyor. 2 aylıkken başladı yüzüstü yatmaya. başka pozisyonda uyumuyor. sids açısından tehlikeli olduğunu biliyorum ama çaresz bi durum bu.
ha bir de gelenekçi bi tip olaraktan uyku tulumu bana tuhaf geliyor. onu alsam içim rahat etmicek biliyorum,ille bi kat bişiler daha örterim ben dayananam ki..
aslında yorgan da kullanmicaktım da ah şu büyükler.. yok yorgansız yatılır mıymış yok yastık koysana... bir iki bir iki geçtim ben de yorgana napiim...asklepios

Mariposta, doktor anne-baba olmak, ne yazık ki acemi ebeveyn olmayı engellemiyor. Biz de kızımızı ilk 2 ay viscoda yatırmış ve zararlı olduğunu öğrenince çok üzülmüştük. Zararın neresinden dönsen kar. Hele bebeğiniz yüzüstü uyuyorsa, kesinlikle sert sünger kullanmalısınız. Uyku tulumuna 3 aylıkken geçtik, yazlık ve kışlık uyku tulumları var. Kesinlikle üşümüyorlar onların içinde. Benim kızım çok sıkıntılı bir bebek olmasına rağmen, çok rahat uyuyor tulumun içinde. Torba gibi olanlar var, bacak kısmı bol ve geniş, istediği gibi hareket ediyor, kolları zaten dışarda oluyor. Ben de öncesinde yorgan-battaniye örtüyordum. Ama böylesi güvenli, geceleri içim rahat uyuyorum, önceleri sık sık kontrol ediyordum. Üstelik artık hareketlendiler, sabahları bakıyorum, gece koyduğum gibi bulamıyorum onu, dönmüş, aşağı-yukarı-yana gitmiş oluyor. Bu nedenle sert süngerde, yorgan-battaniye olmaksızın uyutmak onun güvenliği için gerekli. Gelenekçi bir insan olmak , önemi kanıtlanmış bilimsel verileri görmezden gelmeyi gerektirmez. Artık gelenekçi bir insandan önce bir annesiniz...


mariposita

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. hemen bugün sipariş ediyorum ancak sert yataktan bahsedilmemiş. numarası falan yazmıyor yani satışta olanlarda. artık satıcıyla irtibat kurcam.
 bu arada gelenekçiden kastım, bilimsel verileri kulak ardı edip körü körüne doğru bildiği şeyleri uygulamaya çalışan bi anne değildi. sadece  yıllardır uyuyana örtü örtülür mantığıyla yetiştiğim için uyku tulumlarını garipsiyorum o kadar. demek istediğim; sanki sadece bi kat giysiyle yatırıyormuş gibi üstünü örtme ihtiyacı hissederim o.Cevaplamak için Üye ol