ek gıda

YesilAnne soruyor: 9

 Selamlar. Malum oğlum 6 aylık oldu. Doktor artık yavaş yavaş sebze çorbaları, sebze püreleri, kahvaltıda yumurta sarısı ve peynir (labne), çift çekilmiş kıyma gibi besinlere geçebileceğimi söyledi. Hali hazırda 5 aydan sonra meyve püresi ve yoğurt vermeye başlamıştım. Hala veriyorum.
 6-9 ay beslenme önerileriniz , yapma dedikleriniz, tavsiye ettikleriniz nelerdir ? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Damla

Evet, var. Bunları hala kendime de demeye devam ediyorum. Biraz yavaş öğreniyorum sanırım :)

Bu linklerden önerilerime bakabilirsin.

Ben ettim, siz etmeyin - bebek ve çocuklara yemek yedirmek
Ben ettim, iyi de ettim - bebek ve çocuklara yemek yedirmek
Bozulmuş yemek düzeni - kısa notlar


senayc

Benim de yapma diyeceğim tek şey(ben bu yaptığımdan çok çektim,sen çekme) SAKIN YEMESİ İÇİN ZORLAMA. kusma,yemek reddi vs. gibi çok ciddi sonuçları oluyor,zorlama zorlama zorlama.


zeynep

Benden de minik bir atvsiye, pütürlü gıdalara geçmekte çok gecikmeyin, sonra çok zorlanabilirsiniz. 7 ay gibi yavaş yavaş pütürlülere başlayın bence, biz öyle yaptık ve cok faydasını gördük.


senayc

bir de nasılsa yiyor diye ve çok besleyici diye hergün yumurta yedirme,değişik formlarda da olsa. sonra çok fena tiksiniyorlar. Tecrübeyle sabittir. Haftada 2-3 yeterli sanırım. ve yine  Zorlama hiç derim ben. Sonrasında vicdan azabı da bitmiyorYesilAnne

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim tavsiyelere hala açığım :)
Bir sorum daha olacak sebze çorbalarını günlük mü yapıyorsunuz. Ben öyle yapıyorum fakat bazen iki tabaklık çıkıyor. Onu acaba bir gece buzdolabında bekletmenin sakıncası var mıdır?


senayc

Bence yok. Tavuk suyu ve et suyunu derin dondurucuda buzlukda dondurup her yemeğine katıyordum. 2-3 kere çekilmiş kıymaları da küçücük köftelik  porsiyonlar haline getirip yine her çorbaya katıyordum. Kıyma da derin dondurucuda tabii.


YesilAnne

Evet bende kıyma ve tavuk ve sularını o şekilde muhafaza ediyorum tabiki de. BENİM ASIL MERAK ETTİĞİM.NASIL Kİ BİZ AKŞAM İÇTİĞİMİZ ÇORBA BİTMEDİĞİNDE BUZDOLABININ SOĞUTUCU BÖLÜMÜNE KOYUP ERTESİ GÜN TEKRAR ISITIP YİYİYORUZ. bBEBİŞİN ÇORBASINI DA ÖYLE YAPABİLİRMİYİM ACABA. kusura bakmayın farkında olmadan büyük harf kullanmışım.


Damla

Evet, bildiğim kadarı ile 48 saat diyorlar buzdolabında. Ayrıca daha sonra veririm dersen dondurabilirsin. Donmuş çözülmüş yiyeceği yeniden dondurmamaya dikkat etmek gerekiyor. Bir de bu yiyecekler çok minik miktarlar olduğundan tencerede ısıtmak zor oluyor, dibine yapışıp kalıyor. Bunun için yemeği vermeden önce kabıyla ılık suyun içinde bekletip verebilirsin. Nasıl olsa bu arkadaşlar çok sıcak yiyemiyorlar.

Yesil_anne bu arada bu soru yeni bir soru olsa daha verimli yanıt alabilirsin tahminen. Ek gıda genel bir başlık kaldı.


YesilAnne

Evet yeni soru olmalı haklısın. Hemen bebişi doyurup yapıcam cevabın için teşekkür ederim :)


Cevaplamak için Üye ol