Evlilikte neden yük hep kadında?

lopikcim soruyor: 10

Çok doldum:-(( eşimi şikayet etmek istiyorum biraz, belki de çok....Acaba sizlerde durum nasıl? Bizim evde her konuda ben düşünmek zorundayım...
Kızımızın her türlü ihtiyacını ben bilmek zorundayım, dr kontrolü ne zaman, ne tür giyeceklere ve yiyeceklere ve oyuncaklara  ihiyacı var ben bilmek ve takip etmek zorundayım.Ben bir tek gün eşimin hadi Besteye şunu alalım dediğini duymadım, ben uyarınca gidip alıyoruz..Gelişimi konusunda ben kafa patlatmalıyım, tek bir gün o konuda birşey okuduğunu duymadım..Zaten onunla hep ben oynamalıyım( kızımın tercihi zaten bu yönde ama istenirse ilgisi çekilebilir), arada ben biraz nefes alayım diye l oynar ya da dışarı çıkarır, ama yine ben söyleyince:-( hani hayatım azcık sen de dinlen dediği çok nadirdir

Evimizin ihtiyaçlarını da ben bilmek zorundayım, ne yemek yapılacak ben belirlemek zorundayım, temizlikçi olayını ben organize etmek zorundayım, işleyişi ben belirlemek zorundayım, maaşını ben unutmamalıyım, iyi ya da kötü olduğuna ben karar vermeliyim.

Market alışverişini ben yapmalıyım, eksikleri ben bilmek zorundayım, ya da listeyi eline verip markete ben yollamalıyım onu..

Evde tamir edilecekleri ben uyarmalıyım eşime, 1 sene geçse şunu tamir edeyim demiyor, ki elinden de iyi iş gelir o anlamda..Hani yapılacakları söylediğimde hemen yapıyor da sanmayın, aylarca söyleyeceğim de artık dırdırımdan bıkacak da yapacak...

Evde eksik dolap makine vs leri ben hatırlatmalıyım, giyinme dolabını 2 senedir söylüyorum hala yaptırılacak!

Faturaları ben hatırlatmalıyım( otomatik ödemedekilerin yatıp yatmadığının kontrol edilip edilmediğini de ben hatırlatmalıyım), ödemeler gecikmiş beyimizin umrunda olmaz..

Üstelik ben çalışıyorum o ise şu aralar evde...İş araması konusunda bile benim uyarımı bekliyor, telefonla 3-5 arkadaşıyla görüşmüşmüş, oysa çevresi geniştir kendi sektöründe, gidip azıcık kendini göster dedirtiyor bana...

Daha bir sürü şey..Patlayacağım artık......
Bu soruyu cevapla


49 Cevap


lopikcim

Okuyup cevap yazan herkese çok teşekkür ederim.Yalnız benim tek derdim evdeki yemek, temmizlik değil, beni en çok rahatsız eden tüm yapılacakları benim belirlemem..Evimiz ve yaşantımızla ilgili tüm eksikleri neden ben görüyorum? Yani faturaları da ben mi takip etmeliyim allaşkına, tamam çokbilmiş ben de yapmayayım da cezaları ortak giderimizden ben de çekmiş olmayacak mıyım? Sarfedecek param yok benim, onun da yok ama gönlü zengin sanırım eşimin:-)) Ocak ayından bu yana ADSL imizi iptal ettirip başka bir şirkete geçtik, mayıs ayına kadar fatura kesildiğini farketti eşim meğerse iptal edilmemiş, benim ısrarlarımla arayıp sözlü olarak yine iptal ettirdi, bu hafta sonu bir takım kampanyalar için arandığımızda hala aktif göründüğünü öğrendik, tam 5 gündür hadi artık telekoma git diyorum!!! Pes pes pes, bu gün ne yaptı bilemiyorum henüz ama 4 gündür gitmedi.. Bir erkekolarak evdeki bozuk kapı kolunu o mu görmeli ben mi, ya da bu onu neden rahatsız etmez? Ben yapmıyorum elbette o işi( çokbilmişin sen yapma o yapmak zorunda kalır tezine istinaden) ama o da yapmıyor çünkü rahatsız olmuyor...Ee ben rahatsız oluyorsam nasıl bir ortak yaşam alanı oluşacak??


lopikcim

@çokbilmiş, evet insan rahata kolay alışıra sonuna kadar katılıyorum ama bizde hatırlatan( dırdırcı kadın) olduğu halde durum böyle, yoksa ben kenarda durup yapmıyor diye içimi yemiyorum ki....Doğru hatırlatma yöntemini bulamadım belki de:-(((


CokBilmis

Benim psikoloğumun bu konudaki önerisi şu: Eğer bir erkek işini evin erkeği yapmıyorsa başka bir erkek yapmalı. Mesela diyelim Migros'a gittin. Poşetleri eşin taşımayı reddediyor. Hemen yoldan geçen bir erkekten rica edeceksin: "Affedersiniz beyefendi, ağır geldi poşetler, acaba kapıma kadar yardımcı olabilir misiniz?" İnanın pekçok erkek gözünü kıprmadan yardım ediyor. Çünkü erkeklik gururları okşanıyor.
Bu arada o poşetleri taşımayan eşin aklından neler geçiyor: "O hanım benim hanım, poşetler bizim evin poşetleri, bu evin erkeği benim, benim işimi başka bir erkek mi yapıyor?"
"Hoooop hemşerim, sağolasın ben taşırım" deyip poşetleri kapıyor :)))

Psikoloğum şöyle demişti: Bir kadın erkeğin yapması gerektiği halde yapmadığı işi yaparsa erkek bilinçaltında önce şöyle düşünür: "Ohh ne rahatlık, benim yapmam gereken işleri de yapabiliyor." Sonra bu olaylar dizisi devam ettikçe, şöyle düşnmeye başlar: "Eşim kendi ihityaçlarını kendi görebiliyor. Bu evde erkeğe ihtiyaç yok. Ben değersizim."

İşte bu "Ben değersizim" noktasından sonra adamı herhangi bir işe yönlendirmek zor oluyormuş. Değersizlik duygusu onu iş yapmaktan alıkoyuyormuş.

Ama bu durum sadece 1 tek iş için değil. Genel hayat akışı içinde olmalıymış. Mesela ben eskiden takmazdım ama son 3 senedir eşimdne bana kapı açmasını, araba kapısını tutmasını, restoranda sandalyemi çekmesini, ceketimi tutmasını filan istiyorum. Gerçekten de genel tavrı değişti. Evdeki işleri daha çok sahiplenmeye başladı.

Deneyin derim, belki sizde de işe yarar.

Ve bir de "başka erkek kullanma" yöntemini deneyin. Kapı kolu tamir edilecekse ve eşiniz yapmıyorsa babanızdan, eşinizin abisinden, kayınpederinziden, kayınçodan velhasılı kelam başka bir erkekten yardım isteyin. EN kötü ihtimal erkek bir tamirci çağırın. Bu şu demek: "Benim evimdeki erkek bu işi beceremiyor, gel sen yap". Bu hareketi hazmedemiyorlar :)))

Son olarak makbuzlar konusunda iki yöntem var:
1. Doğumdan önce ben yatırırdım ve tüm makbuzlarla ilgili işlemleri ben yapardım. Hoşuma gidiyordu, şikayetçi değildim.
2. Doğumdan sonra hesapları ayırdık. Benim harcama yaptığım alanalr belli, onunkiler belli. Ben para arttırırsam kendime, o arttırırsa kendine... Dolayısıyla eğer parasını düzenli harcamazsa benden borç istemek zorunda kalıyor. Borç istememek için de cezaya filan düşmeden halletmeye uğraşıyor. Gerçi bir kere benden borç istememek için bankadan tüketici kredisi çekmişti ama yakaladım, sonra da beynini yemek suretiyle kendisine dünyayı dar ettim :)))


lopikcim

:-) harikasınız çokbilmiş....Ama yapabileceğim birşey değil bu yaptığınız... Ben ortak hesap taraftarıyım her zaman...Hem ağlarım hem giderim diyen gelinlerdenim ben de:-)))))


lopikcim

Esmacığım aynen dediğin gibi hep birileri yapılacakları belirlemiş, işine gelmiş onun da..Eline liste verme işini çok yaptım, evdeki tamir edilecekler listesi mesela, 10 kalem varsa 3 kalemi yapılıp gerisi unutulmuştur..Dırdır etmiyorum her zaman, ama herhangi bir konuda uyarıda bulunduğum zaman hemen kavga moduna geçiyor, 3-5 kez aynı uyarıda bulunup da yapılmadığını görünce ben de başlıyorum tabi ki dırdıra..Üf ne bileyim ya...Dün geceki ufak atışma azcık işe yaramış olacak ki bu sabah benimle birlikte kalktı ve kahvaltı hazırladı..Sevinemiyorum çünkü 3 gün sonra yine aynısı olacak, kabullenemiyorum da çünkü YORULDUM!!!kedidirkedi

Mesela ben evin ortasındaki bir oyuncagın üstünden atlayarak geçip hiç rahatsız olmazken, annem asla o oyuncagın üstünden atlamaz, iki dk. sonra yine orada olacagını bile bile eğilip onu kaldırır öyle geçer. Yapı meselesi. Siz annem gibi, eşiniz de ben gibiyse öyle yasamaya alısacaksınız caresi yok.

çokbilmiş e bazı konularda katılıyorum. Şu poşetleri tasıtmak için baska adamdan yardım isteme işi bizim erkeklere ters, onu söyleyeyim :)) Amaaa, evdeki tamir edilecek şeyleri tamir eden babadan rahatsızlık duyabiliyorlar zaman zaman, tecrübe ile sabit :) Deneyin derim. 

Ben de kendim yapabilecegim halde bazı şeyleri eşime yaptırıyorum. Hani derler ya konservenin kapagını siz acabiliyor olsanız bile eşinize açtırın diye. Konserve kapagı actırmıyorum ama ona benzer şeyleri ona yaptırıyorum. Kendini evimizin erkegi olarak degerli hissetmesi gerekli. Bu durum bence kadının kendi parasını kazandıgı evlerde daha da gerekli.

Bunun dısında ben de ortak hesap taraftarıyım. Ayrı hesap bana eşler arasındaki birlik beraberliği zedeliyor gibi geliyor kendi adıma.


CokBilmis

Açık açık söylesen: "YArın kalkıp bana kahvaltı hazırlar mısın?" gibi.

Ama senin çalıştığını ve onun çalışmadığını unutmadan tabii. Yoksa "Ben evdeyim diye hanım bana ev işlerini yüklüyor, evin erkeği kendisi oldu artık" gibi bir algı oluşmasın.

Ben de kedidirkedi gibi rahat bir insanım. Senin eşine sinirlendiğin gibi eşim de bana sinirleniyor. ELime verilen listeleri ya da yapmam istenen işleri unutma huyu bende de var. Bir bakıyorum, eşim küsmüş, dudakları uzatmış :) Ne olduğunu da hatırlayamaıyorum iyi mi? Artık ağzından lafı alana kadar akla karayı seçiyorum. Bir ton da azar işitiyorum.

Ne yapalım kardeşim, biz de böyle insanlarız. İdare etceniz artıkın, değil mi ki bi kere almışsınız, bir de çocuk yapmışsınız :)


nihal58

Çokbilmiş sen Türkiyedemi yaşıyorsun? (ciddi bir sorudur altında birşey arama) yurtdışından bağlanan çok varya ondan sordum. Bu yazdıklarının hepsi bana Amerikan ailelerini anımsattı (bir dönem yaşamışlığım var abd de aileleri gözlemleme fırsatım oldu) orada da işler senin yazdığın şekilde olabiliyor ama Türkiyede bunları pek görmedim. Yani yoldan geçen adama yanında eşi varken kaç kadın pardon poşetlerimi taşırmısınız der ki?

Lopikciğim yazdıklarını okurken de tamir konusunda acaba aynı adamla mı evliyiz diye düşündüm :)) birebir aynıdır erkek işi tabir edilen tamir vs. işlerini asla yapmaz ben hatırlattıkça da inat edip yapmamaya devam eder.

Örnek : ben hamileyken yatak odasının camının kulpu kırıldı camı açamıyoruz, odayı havalandıramıyorum, 3 ay filan öyle kaldı o cam sonunda bir gün ben cama bir vazo fırlatmak suretiyle camı kırdıım ve öyle açıldı o cam bu arada vazo da camın hemen altında park halinde olan bizim arabaya geldi :) yani diyeceksin ki sen tamir ettirseydin be kadın ama evde iş bölümü varsa bana göre bunlar erkek işiydi ve onun yapması gerekiyordu. Nasılki ben akşam eve gelince masayı hazırlıyor, yemekleri ısıtıyor, sofrayı topluyorsam camın kulpunuda sen tamir ettir be adam modundaydım ben. 

Özetle yalnız değilsin ama ben şunu anladım bir insanı değiştirmek gerçekten çok zor eğer onu seviyorsan bu haliyle katlanacaksın, değiştirmeye çalışma çabası insanı çok daha fazla yıpratıyor.lopikcim

:-))))))))))) çok hoşsunuz.. Kahvaltıyı hazırla dediğimde zaten hazırlar,  her zaman söylemek istemiyorum ki, illa birisinin uyarması gerekmesin ...Ben de temizlik konusunda çok takıntılı değilimdir, ama çöp evde de yaşamak istemem açıkçası....Almışız ama satması da var bu işin :-))) Yok yok henüz satmam, pert olana kadar kullanabilirim( saymadığım- bu gün mesela aklıma HİİİÇ gelmeyen) bir sürü iyi huyu da vardır elbette


lopikcim

Evet Nihal  değiştiremeyeceğimin farkındayım, en başta yazdığım gibi terapi niyetineydi sorum, yazıp rahatladım biraz..Değiştirmeye çalışmamayı denesem de yapamıyorum çünkü gıcık bir yapım var, trafikta camı açıp adama hatalı sürüşünü anlatmaya çalışan bir tipim, adam o anlattığımı anlayacak kapasitede olsa zaten yapmaz ki..Gibi....Cevaplamak için Üye ol