Evlilikte neden yük hep kadında?

lopikcim soruyor: 10

Çok doldum:-(( eşimi şikayet etmek istiyorum biraz, belki de çok....Acaba sizlerde durum nasıl? Bizim evde her konuda ben düşünmek zorundayım...
Kızımızın her türlü ihtiyacını ben bilmek zorundayım, dr kontrolü ne zaman, ne tür giyeceklere ve yiyeceklere ve oyuncaklara  ihiyacı var ben bilmek ve takip etmek zorundayım.Ben bir tek gün eşimin hadi Besteye şunu alalım dediğini duymadım, ben uyarınca gidip alıyoruz..Gelişimi konusunda ben kafa patlatmalıyım, tek bir gün o konuda birşey okuduğunu duymadım..Zaten onunla hep ben oynamalıyım( kızımın tercihi zaten bu yönde ama istenirse ilgisi çekilebilir), arada ben biraz nefes alayım diye l oynar ya da dışarı çıkarır, ama yine ben söyleyince:-( hani hayatım azcık sen de dinlen dediği çok nadirdir

Evimizin ihtiyaçlarını da ben bilmek zorundayım, ne yemek yapılacak ben belirlemek zorundayım, temizlikçi olayını ben organize etmek zorundayım, işleyişi ben belirlemek zorundayım, maaşını ben unutmamalıyım, iyi ya da kötü olduğuna ben karar vermeliyim.

Market alışverişini ben yapmalıyım, eksikleri ben bilmek zorundayım, ya da listeyi eline verip markete ben yollamalıyım onu..

Evde tamir edilecekleri ben uyarmalıyım eşime, 1 sene geçse şunu tamir edeyim demiyor, ki elinden de iyi iş gelir o anlamda..Hani yapılacakları söylediğimde hemen yapıyor da sanmayın, aylarca söyleyeceğim de artık dırdırımdan bıkacak da yapacak...

Evde eksik dolap makine vs leri ben hatırlatmalıyım, giyinme dolabını 2 senedir söylüyorum hala yaptırılacak!

Faturaları ben hatırlatmalıyım( otomatik ödemedekilerin yatıp yatmadığının kontrol edilip edilmediğini de ben hatırlatmalıyım), ödemeler gecikmiş beyimizin umrunda olmaz..

Üstelik ben çalışıyorum o ise şu aralar evde...İş araması konusunda bile benim uyarımı bekliyor, telefonla 3-5 arkadaşıyla görüşmüşmüş, oysa çevresi geniştir kendi sektöründe, gidip azıcık kendini göster dedirtiyor bana...

Daha bir sürü şey..Patlayacağım artık......
Bu soruyu cevapla


49 Cevap


CokBilmis

Türkiye'de yaşıyorum da o poşet taşıttırma işi abartılı bir örnek olarak verilmişti. Yoksa ben de yoldan geçen adama sormuş değilim, poşetleri taşı diye.

Kişisel çözümlerimi merak eden olmaz diye düşünmüştüm ama poşet konusunda mesela çözümüm şu: Migros'tan online alışveriş yaptırıp, prens kocama ağır yağ kutuları filan taşıttırmıyorum. Cumartesi günü pazara beraber gidiyoruz. "Bu hafta ne yemek istiyorsan kendin al hayatım, ben senin istediklerini pişireyim" diyip gazımı verdikten sonra kızımı en yakın oyun parkına götürme bahanesi ile yanından ayrılıp, poşetler arabaya yüklendikten sonra dönüyorum.

Mesela ben de bir kapı süsü almıştım. Kirada oturuyoruz. Tuvalet kapımız da tahta. Alt tarafı minik bir çivi ile kapıya çakılacak. Tam 2 sene çakmadı o süsü biliyor musun? Ne yapayım yani? Bu adam benim deli taraflarımı (ki pekçok insan Türk toplumuna pek de uymadığımı söyler) gayet güzel idare ediyor, kızıma harika babalık yapıyor, zor günümde arkamda duruyor, iyi günümde benle beraber eğleniyor. Şimdi adam bir kapı süsünü asmadı diye olay mı yaratayım? Bekledim ben de 2 sene, sonunda astı :)

Kapı kolu olsaydı gerçi kayınbiraderimden rica ederdim. Kendisi eşime benzemez. Akşama gelip tamir ederdi kapı kolunu.

Bence de insanlar değişmez. Eşim benim kötü yönlerimi görmek istese tonla yön görür, arkasına bakmadan da kaçar :) İyi yönlerimi görüp benimle kalmayı tercih ediyor. Ne yapamadığıma değil, ne yaptığıma bakıyor. Ben de öyle yapmaya çalışıyorum. Seviyorum ulen! :)

Bir de bir taktiğim var benim: Kızıma da, eşime de kızarsam hemen gidip sarılıyorum, derin derin kokluyorum. Öyle şapşal şapşal suratıma bakarlerken kızgınlığım kayboluyor. Tavsiye ederim :)


Fundaaa

bütün yazılanları çok dikkatli okuyorum,,herkesin bir derdi var demekle geçiniyorum off offff....


kedidirkedi

Ya valla aynı annemle ben! :))

Annem de der, bir kalk, bir hareket et, ben şunu şunu yapıyorum, sen orda oturuyorsun. Ben de derim ki kızım şunu yap dedin de yapmadım mı? O da der ki, illa benim mi söylemem lazım, akıl edemiyor musun?

Yok, bizim gibileri illa dürtmek lazım. Diyorum ya, beni rahatsız etmeyen bir şey için annem benden beklenti içerisinde oluyor ama bana göre ortada yapılması gereken bir şey yok. Söyleyeceksiniz, gerekirse her gün hatırlatacaksınız, savsaklarız, unuturuz. Çünkü sokma akıl 40 adım gidiyor.

Ben bunu anneme de böyle izah ediyorum, insanın kendini bilmesi güzel bir şey diyorum, annem de biliyorsun da düzeltmiyorsun ne işe yarar diyor.

Kimse dört dörtlük değil, bu yüzden seviyorsanız, baska degerli özellikleri varsa sizin gözünüzde, pert olana kadar kullanacaksanız kendinizi üzmeyin, alışmaya bakın derim :)

 


kedidirkedi

Bakarım incir çekirdeğini doldurmayacak bir şeyden tartısma cıkmıs, yaparsın yapmazsın inadına biniyor iş, birimiz kazansa birimiz ezilecek, kendini kötü hissedecek, günümüze gecemize yansıyacak, hemen cıvıtıveriyorum, aa yapmaz mıyım kocam, ayaklarını bile yıkarım aşkolsun diye dalgaya vurup bir sarılıyorum, geçip gidiyor. Küçücük bir şey için tadımızı kaçırmaya degmez, gerek yok ego savaslarına diyorum kendi kendime. Kocam da tav oluyor sağolsun, geçinip gidiyoruz işte :)

 


sPetek

Bence haklısın aishwarya ..

Bizde mesela ben ütüden ciddi ciddi nefret ederim ve eşimin ütüsüne hiç dokunmam .. Allahtan kendisi o beni deli eden gömleklerini felan ütülüyor ve ses de çıkartmıyor.

Eşim akşam evde iken çoğunlukla kendisi üstlenir çoçuğu uyutma konusunda veya benim bir işim varsa çoçukla ilgilenir ... çok zor veya dar zamanlarda örnek bir misafir ağırlayacağız o zaman yetişmem için hep yardım eder bana ... yer siler... toz aldığı olmuştur veya yer süpürmeyi bile önermiştir...

Evet bana hiç kahvaltı hazırlamadı veya yemek yapmadı ve bazen bazı konularda sadece ev iş konusu değilde diğer günlük konularda da beni çileden çıkarttığı oluyor ama iyi düşünürsem bazen bende onu çileden çıkartıyor da olabilirim...

Kimse dört dörtlük değil ve kimse hatasız da değil... Ve diğer arkadaşlarımın dediği gibi bu saatten sonra değişmek ve değiştirmek neredeyse imkansız o yüzden kendimize birbirimiz nasılsak o şekilde bir düzen kurmaya çalışacağız...

Ve bazen 3 maymunu oynamak biz annelere çok ama çok iyi gelecek! :)

 lopikcim

:-) bu öğlen  market e gittim, otoparkta eşimin arabasını görünce gözlerim doldu, hani çokça gider markete elbette ama öğlen ben giderdim koştura koştura işten çıkıp.. Evdeki yardımcımız bir şeye ihtiyacı olduğunu ve beni aramalarını istemiş, efendim eşim de yok ben giderim onu aramayın demiş:-))))
 
Ben istersem eşim de yerleri siler, sorun ben istemeden bu evin bir düzeninin ve ihtiyaçlarının olduğunun bilinmesi ( durmadan savunuyorum kendimi ve eşimi sanki:-))
İyi hissetmeye başladım, iyi ki nurturia ve sizler varsınız:-)


sPetek

Amaç zaten senin başından bahsettiğin gibi... kendimizi iyi hissetmek ve iyi hissettirmek!!! 

Burada hiç bir arkadaşın amacı seni veya eşini suçlamak değil, kendini sakın yargılama.. tam aksine öyle bir konu açtın ki hepimizin bir ortak noktasını buldun. Buradaki maksat anlatıp paylaşmak ve varsa bir çaresi çözüm bulmak ki eğer bir arkadaşımızın söylediği bir şey senin veya benim bir sorunumu çözümlemişse ozaman gerçekten başarılı olmuşuzdur.. ozaman burası gerçekten amacına ulaşmış olur...


CokBilmis

Ben de bu konuyu açtığına pişman olduğunu düşünüyordum.

Ya valla üzgünüz ama işte bazı insanlar böyle oluyor bizim gibi. Bak yalnız değilmişim, kedidirkedi de öyleymiş.

Birisi benden açıkça bir şey istemezse öldür allah aklıma gelmez bir şeyleri yapmam gerektiği. Hatta surat asmadan filan da anlamam. Böyleyiz işte n'apalım :)

Bak eşin de markete gitmiş yazık. Üzme ya adamı, öpüver yanağından, aslan kocam de :) Eğer bana benziyorsa kesin gaza gelir. Ben çok pis gelirim şahsen :)lopikcim

:-))) tamam öperim de biraz nazlıdır kocacım, bir kaç gün burun kıvırır şimdi bana.Bakacağız hal çaresine..
spetek ve aishwarya( muhtelif zamanlarda aishwarya ya zaten iletmişimdir) KISKANIYORUM SİZİİİİİİ:-))) sevgiler hepinize


emp

kedidirkedi ile aynı annenin evlatları mıyız acaba? annem konuşmayı, istediklerini dile getirmeyi sevmez. onun aklını okumak lazım. herşey o söylemeden yapılsın ister. tahmin edilsin ister. bu böyle olmalı bilmiyor musun, söylememe ne gerek var, söyledikten sonra ne kıymeti var der?


ben biraz rahatım.kocam çok titiz. evliliğin ilk başlarında çok zorlandım. o zamanlar nurturia yoktu:) şimdi iyi kötü bir düzen oldu. erkekler bizim kadar detaylı düşünemiyor.fazla takılmamalı neden böyle diye.ve istediklerini ifade etmekten yorulmamalı kadın:)Cevaplamak için Üye ol