Herseye aglayarak tepki gosteriyo

dorukberay soruyor: 5

Doruk 4.5 yasinda herseyi aglayarak elde etmeye calisiyor ve hep onun istekleri yapilsin istiyor yapmazsak ofke nobetleri aglama esyalara zarar verme atma kirma... cok duygusal icine kapanik ve sinirli bir cocuk parka gittigimizde cocuklar varsa gidip oyun oynamiyor yaptigi yaramazliklar sonunda cok uzulup agliyo tekrar yapmayacagini soyluyor ama hep basa donuyoruz. Kiz ikizkardesi var doruk un o tam tersi sakin sosyal bir cocuk. Ne yapmaliyim bu durum icin artik sinirlerim haraboldu disari cikmak istemiyorm birde bu sehirde tek basimayim ne bir arkadas ne bir akraba sadece esim var oda gec saatlere kadar calisiyor

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


tkt

3 yaşina kadar aglasada her dediğini yapmanizi söylüyor pedegog adem güneş ama sonrasında degil diyor biliyorum çok zor ama ağlarken onu yanliz birakip sakinleşmesini bekleyip sakinleşince yanina gidip dediği şeyi o zaman yapmayi deneyebilirsiniz ve agladiginda değil sakince söylediğinde yapiyorum diyebilirsiniz Allah kolaylik versin


dorukberay

Agladiginda yalniz birakmayi denedim ama ben gidene kadar susmuyo yarim saat 1saat agliyo artik benimde dayanma gucum kalmiyor ve bende kizmaya basliyorm sustuktan sonra anlatiyorum yapmamasi gerektigini busekilde birsey istediginde elde edemeyecegini ozaman ozur diliyor birdaha yapmayacagini soyluyor ama gun gecmeden yine ayni.


tkt

Allahım yardımcın olsun


dorukberay

Amin cok saol yardimci oldugun icinde tesekkur ederm


sefemu

acaba kardeşi uyumlu ve zorlayan bir çocuk olmadığından onunla ilişkiniz daha pozitif ilerliyor ve bunu gördükçe daha da mı hırçınlaşıyor? aklıma bu geldi.. kardeşi ile ilişkisi nasıl belki bu noktadan ilerlemeli.. ikizler kardeşten ötedir ve daha zordur muhakkak..

gerçekten çok mühim olmadıkça bence sürekli özür dilemesi ona iyi gelmiyordur.. ufak sayılabilecek durumlarda bence özür dileyecek bi durum olmadığını hissettirmek, hani derler ya "canın sağolsun" diyebilmek bence çocuklara iyi geliyor.. "hep ben hatalıyım, sorun ben de" dememeliler.. biz de onlar da buna inanırsak ve böyle kabul edersek böyle de olur.. varolan durumu inkar değil ama onun açısından daha basitleştirmek daha az anlam yüklemek yerinde olur bana göre.. doğru ve güzel hareketlerinde özellikle taktiri hissettirmeli.. bu sırada kardeşi yanında olursa daha da iyi..

kardeşler arasında bazen rol bölüşümü olur.. biri mizacı gereği uysal ise anne baba açısından sıkıntı yaratmıyorsa taktir alıyor vs vs ise diğer kardeş bazen ilgiyi tam tersinde arayabilir..

anlattıklarınızdan yola çıkıp aklıma gelenleri paylaşmak istedim.. zor bir durum evet.. ama onu "zor" olarak nitelendirmeyin.. belki mizacı belki dönemsel hali böyle.. bol bol sakin sohbetlere ihtiyacı var gibi geldi.. özellikle onun merkezde olduğu güzel zamanlara.. eve döndüğünde babasına ve kızkardeşine heyecanla anlatacağı anne ile yaşanmış özel anılara.. onun seveceği şeyleri mesela sizinle yalnız yapmaya.. kızınız da babası ile başka birşeyler yaparken.. bazen de babası ile o, siz kızınızla.. bi zaman sonra hep beraber..
Cevaplamak için Üye ol