3 yasinda uyumak istememek...

Ozge soruyor: 10

Bizimkinin uykuya dalmasi 2 saati buluyor. Yataga yatiyoruz, kitabimizi okuyoruz, bazen 2-3 kitap...sonra hadi bakalim uyuyalim diyorum, bizimki bir turlu uyumak istemiyor...cise kalkmalar, biraz daha okuyalim demeler...bu bole suruyor, mesela 9 da yataga girdiysek, uyumasi 11 i buluyor...Cogu zamanda Derin uymadan ben uyuya kaliyorum...Ne yapmak lazim? deneyimli arkadaslar yardim edin lutfen!

Bu soruyu cevapla


11 Cevap_Yesil_

bence bebeğinzi rahat bırakın kendi haline uyusun veya gündüzden yorun gece nasıl yatacağını bile anlamassınız bir bakmışsınız uyumuuş;)


dogukanege

Aynı şeyleri bende yaşıyorum, ve benim için çok yorucu oluyor, bir türlü dalamıyor uykuya, bazen onunda dalmak istediğini hissediyorum, dönüp duruyor, uğraşıyor uyamak için...halbu ki öğlen uykusunda 5 dakika sürmüyor uyuması, ben bir kaç gün gündüz uykusunu kestim, ama sadece 1 kere işe yaradı, hatta yorgun olduğu için daha da zorlandı uyumakta, zaten gündüz uyumadan dayanamıyor...ne yazık ki bende henüz bir çözüm bulamadım bu soruna...


kemalata

Sanırım bu yaş çocuklarında bu sorun var.Bizde 3,5 yaşındayız  2 aydır bu sorunla uğraşıyoruz,uyku saatlerini kendisi belirliyor,biz ne yaparsak yapalım gece 23,30-24 arası ancak uyutabiliyoruz,bir çok şey denedim olmuyor,gece geç yatabilmek için sanki biliyormuş gibi öğle uykusunu tam 3 saat uyuyor,öğle uykusundan erken uyandırıncada ağlıyor,gece gene bir şekilde acıktım,babamla yatıcam gibi bahanelerle geç saatlere çekiyor,sabahta doğal olarak geç uyanıyor.
Ben de çaresizim bakalım farklı bir  gelişme ve düzelme olursa paylaşırım sizlerle,hepimize kolay gelsin.


GulcanDeniz

Elisabeth Pantley'in verdiği bir taktik bizde işe yaradı.

3 yaş dönemine kadar (yani uykuya itiraz geliştirmediği zamanlar) saat 21.30'da yatağa gidiyorduk.

Taktikle şunu yapıyoruz:
21.30'a doğru "Deniz 10 dakika sonra yatağa gidiyoruz, uyku vakti yaklaşıyor" diyoruz.
Aradan birkaç dakika geçtikten sonra "7 dakika kaldı" , "5 dakika kaldı", "1 dakika" derken...
"Eveeet, artık yatak vakti geldi. Hadi gidiyoruz" diyoruz.


Hatta oğlum bir süredir 10 dakika dediğimde "dana gözü olunca" şeklinde itiraz ediyor, (dana gözü ile "sıfır" demek istiyor).
Ben de "Tamam dana gözü olunca" diyorum.
Sonra vakit geldiğinde de "Hadi dana gözü oldu" diyorum.

Uyku öncesi (hatta herhangi bir aktivite öncesi) çocuklara haber verilmeli, çocuklar sürprizlerden hoşlanmazlar, hazırlıklı kılmak gerek diye okumuştum.

Bizde işe yaradı.
Umarım sizde de yarar.angelsim

benim kızımda 3,5 yaşını doldurdu sabah erken kalkanlardanız çalıştığımdan dolayı benimle uyanıyor sabah en geç 8:00'da ayaktayız. bayram öncesine kadar öğlen uykusu uyuyorduk en az 3 saat ama öyle olunca da akşam 23:00'da dalıyordu ben de dr sordum öğlen uyku ihtiyacı azaldı artık öğrenecek çok daha fazla şeyi var öğlen uykusunu kladır akşam 9:00 da yatır dedi. İşe yaradı. Akşam dişimizi fırçalıyoruz, pijamamaızı giyiyoruz, sütümüzü içiyoruz odasına gidiyoruz. seçtiği masalı okuyoruz ve 21:30 olmadan dalıyor böylece ben de kendime zaman ayırabiliyorum. Bir süre öğlen uyku saati zamanı yatırmadığım için mızırdandı ama alıştı artık düzenine....


Lalik

Bizde de yatağa gitmede  sorun yok..hadi önce kim koşucak diyip yatak odasına gidiyoruz ama asıl olay ondan sonra başlıyor... Yok babamı öpmedim, yok anne sütüm soğumuş bidaaa yaplar, masal anlat, şarkı söyle, rahat edemedim, odamda uyuyım mı? yok ben korkarım sizin odada uyuyalım şeklinde eşsiz bahaneyle her gece ben uyuyakalırken bizimki hop kaçıveriyo içeri... 


aytude

3 yaşını 1 ay sonra bitirecek ama bende uyku, uyutma fobisi başladı. öğle uykusunu ancak en erken 1 de uyuyor. 3 saat uyuyor, 4te kalkınca da saat 10 da yatağa gitsek bile kıpır kıpır uyumuyor. en sonunda ikimiz de bunalıyoruz, ağlayarak babasını istiyor. babası sinirleniyor, ben geriliyorum cocuk ağlıyor.. en iyisi kaldırayım öğlen uykularını diye düşünüyorum. ben oynamak istiyorum diyor çünkü sürekli. Bugün mesela, öğle uykusuna ağlayarak daldı. 5dk boyunca uyumak istemiyorum diye ağladı. ve zorla uyuttum. 

kaldırırsam öğle uykusunu 19.30da uyuyor ki bu da benim işime geliyor tabii ki. Lalik

öğle uykusu süresini kısmamız şart... ben öyle yapmaya başladım işe yarıyor :) 1 saat uyuyor sonra şarkılarla öpe öpe uyandırıyorum ilk başta afallıyor ama sonra uyanıp normale dönüyor ve gece uykusu 10'da oluyor :) tavsiye ederim


seckinpayziner

1 - Artık kendi uyumasını Öğrenmeli

2- Zarunda kalmadığınız sürece yanında gitmeyin  ufak ufak uzaklaşın koridorda beklediğinizi söyleyin arada seslenecektir buradayım deyin.

3- Uyku vaktinin geldiğini bilsin herkez o saate yatıyormuş gibi yapmalı. Yukarıdaki arkdaşımızın açıkladığı gibi 10 dk sonra yatıyoruz.

4- Meşkul olabilirsiniz fakat çok geç olmadan uyku vakti gelmeli ne kadar gecirkirseniz uyuması okadar gecikecektir.

5-  Kıyamam deyip yanına her gittiğinizde süreci en başına getireceğinizi unutmayın

6- Çocuk sizin oralarda olduğunuzu bilmeli güven hissi için gereklidir. Aman beni görür uykusu kaçar demeyin arada içeri girin birşeyler yapın ve çıkın ses çıkarırsa Şşşş.. Lütfen uyuyalım.. diye uyarılarda bulunun.

Horlama , Geniz çekme ve nefes alamama problemlerini göz ardı etmeyin KBB uzmanına mutlaka gözükün.


Bunlar bizim yaptıklarımız işe yaradığını söyleyebilirim. 

Öyle yada böyle çocuklarımız büyüyor.bir çok yorumda 7.5 yaşında 8.5 yaşında olan ve yorumun üzerinde 5 yıl geçmiş yorumlar var allah hepsine sağlık sihat ve uzun ömür versin.
Cevaplamak için Üye ol