Grip aşısı gerekli mi?

morpho soruyor: 10

Merhaba,


Bu sene kreşe başlıycaz. Doktorumuz Eylül ayında grip aşısı olun diyor fakat ben karasızım. Çünkü aşıların içerisinde bulunan civanın bir çok zararı olduğunu okudum. Sizler çocuklarınıza yaptırdınız mı? doktorlarınızın görüşü nedir?

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


dilrubaa

Cocugunuz kac yasinda? Ben ve esim her sene yaptiriyoruz, faydasini da gorduk acikcasi. Esim ozellikle cok yogun calisiyor ve hasta oldugunda evde kalip dinlenme imkani olmuyor. Ama kizima yaptirmayi pek dusunmuyorum acikcasi, hasta oldugunda evde kalip dinlenebilme imkani var cunku, krese baslayacak ama evde bakici olacak tam gun. Ben de rahatlikla izin alabilirim o hastayken. Ama hasta olmasi cok zora sokacaksa sizi bence yaptirabilirsiniz. Herkesde ayni etkiyi yapiyor mu bilmem ama bizde hastalik riskini azaltti. Hatta ben artik kislari hastaliksiz geciriyorum (tabi asidan mi kesin olarak bilemeyiz)


morpho

Merhaba dirubaa,


Kızım 3 yaşında, Ben şu ana kadar hiç yaptımadım ve grip olsam da hafif atlatıyoum beslenmeme dikkat ettiğim için. Yaptırmak istemiyorum açıkcası ama doktorumuz yaptırın dediği için de kararsız kaldım. Hemşire arkadaşım eğer önemli bir rahatsızlığı yoksa yaptırmayın diyor. 


Ebru_A

5 olmak üzereyiz, hiç yaptırmadık. Bence de yaptırmayın, ama kreşe başlama zamanını Nisan-Mayıs gibi aylara denk getirmenizi tavsiye ederim, yaz aylarında daha az hastalık oluyor ve ortama alışıyor, kışa kadar bağışıklık sistemi gelişiyor. Biz öyle yapmıştık. Kışa doğru başlatırsanız bir yandan hastalıklar bir yandan ortam değişimi metabolizma hepten çöküyor.


esgi

Bizim doktorumuz eylül sonu - ekimi bekleyelim der her sene. O seneki grip kötü olacak gibi görünüyorsa yaparız, yoksa çocuğu yormaya gerek yok diye açıklar bize. Şimdiye kadar da hiç yaptırmadık, Batu bunları rahatlıkla atlatır dedi hep. Bu arada oğlum da 2 yıldır kreşe gidiyor. 

Kısaca bence çocuğunuzun ve o yılki mikrobun etkisine göre göreceli bir durum bu. En iyi karar doktorunkidir herhalde...


morpho

Teşekkür ederim ebru_a,

Biz de haziran ayında yarım gün başlatmayı düşünüyoruz. Umarım kızım alışır.morpho

teşekkürle esgi,


Kreşin ilk senesinde hastalanır ama daha sonra bağışıklığı güçlenir diyorlar. Umarım çok hasta olmayız, olsak da çabuk atlatırız. Önemli olan el temizliği umarım kreşde de el temizliğine önem verirler.


homemaker

hastalanmanın da faydası var, bağışıklık böyle olgunlaşıyor. bence grip aşısı şişirilmiş bir balon, global bir ticari araç. binbir türlü grip var ve aşısı çıkan bir öncki yılın gribine belki fayda ediyor. tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum.  kızamıkçık aşısı olmasına rağmen oğlum okula başlayınca kızamıkçık kaptı. grip aşısı ile ilgili durumu tahmin edersiniz.


morpho

cevap için teşekkürler homemaker.ayberke

Merhabalar cocuguma grip asini yaptirmiyorum dr muzda onermiyor ama ben kronik rahatsizligim oldugu icin zorunlu kisiler grubundayim 6 senedir ve kesinlikle etkili asi olmadan onceki griplerimle asi olduktan sonraki griplerim arasinda cok var ustelik bagisiklik sistemim su anda daha kotuyken bile gripler daha hafif geciyor cocugunuz ilk sene kreste cok hastslanacak ama o seneden sonra bsgidikligi guclenecek aci gercek


morpho

Cevap için teşekkürler ayberke. evet herkes aynı şeyi söylüyor. İlk sene çok hastalanıyorlar diye. 


Cevaplamak için Üye ol