Huysuzluk

Zeynep12 soruyor: 3

Merhabalar. Kızım istediği olmadığında, uykusu olduğu halde uyutmaya çalıştığımda katilircasina ağlıyor. Hiç lafımı dinletemiyorum. Kızıyorum olmuyor kızınca da üzülüyorum. Tavrımı koymalı miyim ne yapmalıyım bu krizleri karşı nasıl davranmalıyım ?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


pedric

merhaba kızınız fazla küçük de deilmiş, yani uyku düzeni çoktan belirlenmiş olmalı ama; her çocuk bir olmuyor .mesela yüzünü örtünce uyumuyomu yada başka bi şeye alıştrmamışmıydnz yani bebeklikten .şöyle bi şeyde olabilir;uyku düzenini 1 kaç gün degişmişse problem olabilr tavır koymkta fayda var en azından uyksu normele dönene kadar mutlu günler


Zeynep12

Sadece uyku değil ki derdimiz. Hircinlik, sinir, istediği olmadığında yada elinden bisey alındığında asabiyet kendimi yere atmalar. Çevredekiler benim simarttigimi düşünüyor. Her istediğini de yapmam halbuki. Bilemiyorum bu gibi krizlerde nasıl davranmalıyım ? Bugun biraz sesimi yükselttim ağladı yine bana del del dedi kucak istedi bu sefer cok üzüldüm yani napicam görmezden gelip birakicam ağlayacak mı sözümü nasıl dinleticem?


pakize_efe

kızınızın yaslarında cocuklar anneyi sınamayı cok seviyorlar. acaba ne kadar annemin sinirlerini zorlayabilirim, nereye kadar abartırsam annem soyledigimi kabul eder gibi.. kulaga kucucuk bir bebek bunları nasıl dusunur diye garip gelse de tecrube ile sabittir :-) mesela birazcık aglar, siz yapmazsınız dedigini. aglamanın siddetini arttırır. yıne yapmazsanız kendini yere atar. sabredip yıne yapmazsanız kendine vurabilir, cılgınca bagırabilir. dayanamayıp yaparsanız artık ıse hemen kendine vurmayla baslar ve size ıstedigini yaptırır. cunku artık sizin neye dayanamadıgınızı cozmustur. 

burada uzmanların ve tecrubeli annelerin onerdigi ozellikle de bu davranısa ilk basladıgı anlardan ıtıbaren sogukkanlılıgınızı korumanız gerekiyor. once onun dıkkatını dagıtmaya calısın, eger bu onu durdurmuyorsa "agladıgın zaman seni anlamıyorum, aglamayı bırak oyle konusalım" deyin yani ona cozum yolu teklıf edin.. krız git gide artıyorsa agladıgın, bagırdıgın ıcın seni anlayamıyorum deyip odadan cıkın. ama siz cıkın, onu odadan dısarı atmayın, ya da oda cezası falan vermeyın. cıkarken de sustugun zaman yanıma gelebilirsin deyın. muhtemelen ilk zamanlar aglayarak pesinizden gelecektır, ona bakmayın, onunla ılgılenmeyın. sonra bıraz ilgilenmedikten sonra belki susar belki susmaz o cocuktan cocuga degisir. donup ona sarılabilir, onu opebilirsınız ama kesinlikle size yaptırmak ıstedigi seyi yapmayın. eger bir kere bile yapsanız bunu surekli kullanacaktır. 
her aglayarak size bir seyler yaptırmaya calıstıgında bu hareketi TUTARLI olarak uygulayın. hemen olmayacak tabi, kriz anlarınız olacak ama cok cabuk ogrendiklerinden aglayarak size bir seyler yaptıramayacagını ogrenecek... nasıl aglamanın bagırmanın siddetini arttırarak sizi sınamaya basladıysa da siz tutarlı davrandıgınız surece o da yavas yavas aglamanın bagırmanın siddetini dusurecek.. her zaman mızmızlanmayacak mı, mutlaka mızmızlanacak cunku o bir cocuk.. ama artık size istedigini aglayarak yaptıramayacagını ogrenecek...

nacizane tavsiyem...Cevaplamak için Üye ol