Gece altını ıslatma, bez bağlamama..

elifegecanan soruyor: 5

4,5 yaşında bir kızım ve 3 yaşında bir oğlum var. Gündüz tuvalet eğitimleri tamam. Bir hafta öncesine kadar ikisine de geceleri bez bağlıyordum ama artık bir haftadan beri bağlamıyorum. Akşam yemekten sonra sıvı gıda su süt içirmiyorum, 9:30 - 10:00  gibi yatmadan önce tuvalete gidiyorlar, gece 12:00 gibi uyandırıp tuvalete götürüyorum, gece 3:00 gibi alarmı kurup uyanıyorum tekrar tuvalete götürüyorum bazen yapıyolar bazen yapmıyolar, sabaha karşı tekrar uyanıp bir daha götürüyorum... tabi insanlık hali bazen alarmı kapatıp uyanamıyorum ve onlarda ıslatıyolar altlarını. 


Çocukları bu kadar sık kaldırmam doğru  mu??
Bu sık kaldırmalara alışıp gece sık sık tuvalete kalkarlar mı??
Sadece akşam yatarken tuvaletlerini yaptırıp sabah altları kuru kalkarlar mı?? 
Yoksa bu bir hayal mi??
Tecrübeli annelerin fikirlerine ve tavsiyelerine ihtiyacım var.. Şimdiden teşekkürler.

NOT...!!! Gece bez bağladığım sıralarda sabah bezleri hep ıslak oluyordu..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


nazveannesi

Her çocuk farklıdır muhakkak, iki çocuğunuzada aynı anda gece tuvalet eğitimine başmamışsınız ama her ikisinde durum farklı olabilir. Bende kızımı bikaç ay öncesine kadar gece iki kez kaldırırdım ve dediğiniz gibi alarmı duymadığım zamanlar olurdu tabi kızımda altını ıslatmış oluyordu. Artık gece bir kez kaldırıyorum çok şükür sorun yaşamıyoruz. Tuvalet eğitimini biz veriyoruz ama çocuklar hazır olduklarında eğitime tam anlamıyla cevap veiyorlar. Belki sizin kıznızda bikaç ay sonra gece bir kez kaldırmak yeterli olacakken oğlunuzu iki kez kaldırmanız gerekecek. Bu gelişimi siz ve çocuklarınız şekillendireceksiniz. O yüzden diyorum her çocuk farklı diye. Kolaylıklar diliyorum.


sefemu

gece 1-2 kez tuvalete kalkmaları normal.. sabaha kadar hiç kalkmayan da vardır ama koca insanlar bile 1-2 kalkar.. kızım çişi gelince haber veriyor tuvalete götürüyorum.. bazen hiç kalkmıyor bazen 1 bazen 2.. yatmadan önce su içmeye bayıldığı için:) hep siz uyandırırsanız bence size de yazık.. çiş gelmese bile alışıp uyanmaya başlarlar o saatte.. gece yatarken tembihleyip gelince haber vermeye alıştırın derim..


ferhunde79

Bence kendileri uyanmaya alışmalılar gibi geldi bana, ben de oğlumu hiç uyandırıp tuvalete götürmedim. Yeri geldi yatak ıslandı ama bunu göze almak durumundayız. Bu arada tuvalet eğitimine başladığım anda bezi bıraktım, ilk 1 hafta uyuduktan sonra gece bez bez bağladım sabahları ona çaktırmadan bir şekilde bezi aldık.  Siz iki çocukla uğraşıyorsunuz Allah kolaylık ve bol bol sabır versin. 


berlindenbirseda

Benim de tavsiyem hic uyandirilmamaya alismamalari, lakin ikisi de sabah kuru kalkmiyor diyorsunuz, o durumda cok zor tabii. Iki taraf ailede de bu durum baska cocuklarda yasanmis mi? Ozellikle kizinizin yasi itibari ile soruyorum, genetik faktorler etkili gece alt islatmada.

Bu arada, daha yataktan kalkmadan, hatta tam uyanmadan mi kontrol ediyordunuz bezleri, cunku uyanir uyanmaz da yapiyor olabilirler cisi, benim oglum oyleydi, ben de kuru kalkmiyor saniyordum. Eger gercekten de sabah yapiyorlarsa beze cisi, bence ikisine de artik gece bez baglamadiginizi, cisi sabah yapacaklarini soyleyin ve kaldirmayin, bir sure bolca carsaf yikamayi goze alarak. Anlayabilecek kadar buyuk ikisi de.

Allah kolaylik versin, her ücünüze de :)


12Agustos2010

Öncelikle kolay gelsin. Iki çocukla gece tuvaletleri zor göründü bana. Oğlum henüz küçük olduğu için bez Bırakma girişimimiz henüz olmadı, ben kızımdan söz etmek istiyorum. Oğlum yeni doğduğunda hem emzirmeye kalkıyorum hem de kızımı çişe kaldırırım diye düşünmüştüm. Başlarda az biraz kolay oldu, sonrasında emmeye uyanan bebek hemen uyumayınca veya kızımla ilgilenirken uyanınca problem yaşamaya başladık. Ben acele ediyordum kızım da uyku sersemi güzel güzel uyandırsam da ağlamaya başlıyordu, sonuç olarak üçümüz de uykusuz kalıyorduk. Bir de sabah erken Kalkıp ben işe kızım kreşe gitmeye çalışıyorduk. Kaldırmamaya karar verdim. Ama kalkmayınca sabaha karşı ıslatıyordu. Bazan bir süre ıslak yatıyordu, üşütmekten korkuyordum ama uyanmadan geceyi geçirsin öğrensin derken, büyük çocuklar için olan gece külotlarını gördüm. Kızıma da anlattım, bak bunu senin kendi külodunun üzerinden giydirecem, sabahları tuvalete gidince kuru olup olmadığına sen bakarsın, eğer kuruysa akşam tekrar giyersin dedim. Ilk birkaç gece Islandı, külotları atınca çok üzüldü:) sonra kuru olmaya başlayınca sonraki gece için özenle saklamaya başladı :) şimdi gece kaçırması çok çok nadir ve tüm gece kesintisiz uyuyor. Ben de bir gece külodunu bir hafta kadar kullanıyorum, Şekli bozulunca atıyorum. Yalnız her sabah Islak olsa da olmasa da Kızımın içten giydiği külodu değiştiriyorum. Ben kendimce ve kızıma göre böyle bir çözüm buldum, oğlumda ne Yaparım bilemiyorum. Ya da o ne yapmama izin verir bilmiyorum. Size kolay gelsin.Cevaplamak için Üye ol