bebekle şahsi münasebet

banu_batu soruyor: 6

Eşimle boşanma aşamasındayız, oğlum 1 haftalıkken evi terk eden koca geçen ancak 3.duruşmada "şahsi münasebet" talep etti. Hakim her cumartesi 10.00-16.00 saatleri arasında babayla şahsi münasebete karar verdi.

Oğlum şu anda 8 aylık, ona her gülümseyene karşılık verip kucağına neşeyle giderken şu anda yabancılama dönemine girdi, teyzesini bile bir kaç gün görmediğinde yabancılıyor kucağında ağlıyor.

Oğlumu hiç görmediği tanımadığı bir adamla 6 saat nasıl yalnız bırakırım?

Benden hırsını almak için (bunu yapacak karakterde birisi) oğluma kötü davranır mı?

Çocuğumu babaya verirken ve alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


fistikcik

Çok zor bir konu, ancak ilk aklıma gelen, "neden yalnız bırakasınız ki ?" oldu. Eşinizi siz görmek istemeseniz, ya da o istemese dahi söz konusu olan küçück bir bebek. Bu kadar küçük bir bebeğin annesi olmadan görülebileceğine hükmetmiş olamaz mahkeme. Elbette siz de yanında olacaksınız. 6 saat boyunca nasıl beslenecek (belki de emiyordur hala) ya da uyuyacak bu çocuk ? Sizin yanınızda olmanızdan daha doğal birşey olamaz. Ben bu koşulllarda asla bebeğimi yalnız teslim etmezdim.


CokBilmis

Ben bir hukukçuyum, aile hukukuyla da ilgiyim. Tavsiyem şudur:

Öncelikle kendinize bu konulardan anlayan ve güvenilir bir avukat bulun.

Örneğin emziriyoranız bebeğin yalnız başına verilmesine ya da 6 saat süre ile verilmesine karşı çıkabilirsiniz. Aslında emzirip emzirmediğinizi bile ispat etmek zorunda değilsiniz. İyi bir avukat bu tür ayrıntıları bilir.

Eğer bebeği babasına teslim edecekseniz öncelikle babanın bebeğin ikametgahına şahsen gelmesi gerekiyor. Eğer kendi ikamegahınızda babayla karşılaşmaktan çekiniyorsanız ve mesela annenizin evinden teslim etmek istiyorsanız babaya noterden bir ihtar çekip "Bebeği şu adresten teslim alabilirsin." demeniz gerekiyor.

Sonrasında baba teslim almaya geldiğinde "İcra memuru ile gelmezsen teslim etmem" deme hakkınız var. Baba icra dairesine gidip, çocuk teslimi zaptını doldurup bir icra dosyası açacak ve icra memuru ile birlikte çocuğu teslim almaya gelecektir. Her hafta aynı işlemi yapmak zorunda bırakabilirsiniz. Eğer baba çocuğunu sevdiği için değil de size eziyet olsun diye geliyorsa, bir süre sonra sıkılacaktır bu işlemlerle uğraşmaktan.

Ayrıca icra yolu ile teslim ederseniz, babası bebeğinizi kaçıramaz (bu tür olaylarda kaçırmaya sıklıkla rastlıyoruz). Bir de, babadan başka hiç kimseye bebeğinizi teslim etmek zorunda değilsiniz. Babalar genellikle böyle durumlarda annelerini ya da kızkardeşlerini yolluyorlar. "Baba bizzat gelmezse size teslim etmiyorum" deme hakkınız var.

Eğer babanın şiddet uygulamaya eğilimi varsa, bebeği teslim etmeden önce en yakın sağlık kuruluşundan bir rapor almanızı da öneririm. Bebeği teslim aldıktan sonra bir aksilik fark ederseniz, tekrar sağlık raporu alırsınız ve bu raporları mahkemeye sunarak kişisel görüşme hakkının kaldırılmasını talep edersiniz.

Eğer bebeği babasına teslim etmezseniz, baba sizin hakkınızda ceza davası açabilir. Bunu da hatırlatmak isterim.

Umarım babası, sadece içinde uyanan baba sevgisinden dolayı bebeğini görmek istiyordur. Ne kadar kötü de olsa bebeğinizin babasına da ihtiyacı var muhakkak. Umarım her şey, hepiniz için yolunda gider.


banu_batu

önerileriniz için çok teşekkür ederim, özellikle çokbilmiş'in önerileri çok işime yaradı.

Ben görüşmeyi de kısaca anlatmak istiyorum.

babayla görüşmeye katlanamadığım için bebeğimi anneanne ve dede ile babanın yanına gönderdim, ben uzaktan durumu izledim.
baba vücut dilinin bağıra bağıra anlattığı haliyle görüşmeye zaten zoraki gelmişti, sanırım boşanma davasında hakime ilgili gözükebilmek için şahsi münasebet talebinde bulunmuş.

Çocukla yaklaşık 1 saat geçirdi, bunun 20 dakikasında telefonla konuştu, sık sık telefonunu kurcaladı. Çocukla birlikte çantasını hazırlayıp vermiştim; oyuncak, yiyecek, içecek vs. ama o çanta açılmadı bile. Kendisi çay/kahve içerken oğluna bir yudum su vermeyi bile akıl edemedi. Çocuğu masadaki peçetelikle falan oyalamaya çalıştı, çocuk huzysuzlanınca eline tuzluk verdi, oysa oturduğu yerin tam karşısında 3 tane bebe mağazası, 1 oyuncakçı ve çocuklar için oyun salonu vardı, buralara girmedi.

Babaya çocuğun artık acıktığı bir şeyler yemesi gerektiği hatırlatılınca "neyse daha fazla uzatmaya gerek yok" diyerek çocuğu dedesine vermiş.

Keşke baba olabilmek için de bir sınav olsa, bunun gibi adamlar baba olamasa!


CokBilmis

@ banu_batu: Kazasız belasız atlatmanıza çok sevindim. Eşine kızgınlığını da anlıyorum. Ama çocuğa olan ilgisi konusunda haksızsız. Babaların inan tümü böyle :) Çocuk ancak 2-3 yaşına geldikten sonra baba nasıl davranacağını bilebilmeye başlıyor. Eminim çocuğunu seviyor ama nasıl ilişki kuracağını bilemiyordur. Sen kişisel olarak kızgınlığını sürdür tabii ama oğlunun babasının (nasıl bir karaktere sahip olursa olsun) çok özel bir insan olduğunu düşünmesine izin ver. Boşanan insanların genel hatasına düşme ne olur, kendini de boşuna üzme "Ben nasıl çocuk doğurdum bu adamdan" diye...


gulden_elifsu

Allah yardımcınız olsun...


ozgelif

Ben de bir hukuçu olarak çokbilmişin önerilerine tamamen katılıyorum. Bir sonraki duruşmada sürenin uzunluğuna ve bebeğin yaşına mutlaka değinerek itiraz etmenizi ısrarla tavsiye ederim. Yaş itibari ile 2 saat yeterli olması gerekir ve genelde de 1 yaşına kadar zaman dilimi bu kadarla sınırlı oluyor. Ancak karar aşamasında 2 yaşına yaklaşmışsa kararda verilen süre daha da uzayacaktır. Kendinizi hazırlayın bu anlamda.
Şu anda sinirlisiniz ama unutmayın baba kavramını öğrenmesi ve babası ile vakit geçirmesi ve birbirlerini sevmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Yaş itibari ile ne baba ne de bebek beraber vakit geçirebilecek durumda değiller. Ama 2 yaşına doğru baba ile irtibatı bizzat siz sağlamaya çalışın ki uzak kalmasın babasından. Hayat boyu siz anne o da baba olarak kalmalı. Bunu kurmak da yıkmak da eşinizin ve en önemlisi anne olarak sizin elinizde. Boşanma aşamasında ve sonrasında en çok zararı çocukların aldığı çok büyük bir gerçek. Birbirinize olan siniriz ve öfkeniz baba-çocuk arasında bağları koparmasın. Kopmasına izin vermeyin.Cevaplamak için Üye ol