Konuşma terapisti

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


denizsema

 Terapist önerim yok ancak bir nokta dikkatimi çekti. Bir yerde Türkçe ve Almanca konuştuklarımızı anlıyor demişsiniz, çift dilli (bilingual) eğitim mi veriyorsunuz yoksa sadece bu iki dili karışık olarak mı konuşuyorsunuz evde? Kavram karmaşasını aklıma getirdi yazdıklarınız. Biz çocuklara (bilingual eğitim dışında) 3 yaştan önce yabancı dili önermiyoruz, kavram karmaşasına neden olunmaması için. Çünkü algı açık belli, ilgilenilen ve "dinlenilen" bir çocuk ve sosyal ortamları var. Genetik veya biyolojik bir sebep yoksa eğer, bu yönden de değerlendirin derim.


selencem

Benim oğlum da 26 aylıkken bu durumdaydı. Biz 2 yaş gerginliklerinin konuşamamaktan olduğunu düşünerek doktorumuzun da tavsiyesiyle kreşe verdik, 2-3 saat gitti uzun süre. İnanılmaz faydası oldu. Size de tavsiye ederim. Ayrıca terapinin yaşı yok sanırım :)


aysudezafer

oyun grubuna veya yarı zamanlı dahi olsa kreş yararlı olabilir. nerede bulunuyorsunuz, izmir ise fazi dil konuşma merkezini tavsiye ederim (nida colay ve kemal colay). iş yerimden bir arkadaşım çocuğunu götürmüştü, çok memnun kaldılar. ötelemeyin, 26 ay geç kalınmış bir zaman değil ama bir terapist görsün değerlendirsin, kuşkunuzu giderin derim. 


nilayy

İçiniz rahat etsin diye bir terapiste götürmenizi önereceğim bende; ama açıkcası endişelenecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Çünkü hiç konuşamayacak olan çocuk hiçbir sesi/heceyi çıkaramayan çocuktur. yani aslında o bahsettiğiniz 10 kelime o kadar çok ki... Dolayısıyla konuşamama problemi olduğunu sanmıyorum, tahminim biraz geç konuşacak kızınız o kadar. tabii içiniz rahat edecekse bir terapiste gözükmekte yarar var. sevgiler...


esmaoz

Benim kizim da o aylarda ancak 10 kelimesi vardi ya da yoktu.ben de gecen sene panik olmuştum ve çokuzuluyordum yasitlari konusuyor diye.psikologa goturduk.kreş tavsiye etti.krese gondermedim küçük diye benim kizin yalniz çok çizgi izliyordu.çizgi filmi kapattim hep birlikte oyunlar oynadik kitaplar okuduk değişik kalabalık ortamlara soktuk hergecen gün bisey öğrendi her öğrendiğikelimede cçok mutlu oluyordum sonrasında cümle kurmaya basladi ve simdi çok güzel konusuyor bazen konustuklarina sasiriyorum.bu sene krese gondericem kendini dahada geliştirmesi iiçin.bence bir çocuk psikologuna gidin o sizi yonlendirsin ama ben endiselenicek geç kalinmis bir durum görmüyorum. Bi ze bir de işaretle konuştuğunu anlamayin demişti psikolog seni anlamiyorum deyin israrla o kendini anlatmak için siz anlamayinca konuşmaya başlayacaktırdemistiAlaraZ

Merhaba yazinizi okurken benim kizimi tarif ediyorsunuz zannettim.

Benim kizimda ayniydi; yurtdisinda yasiyoruz dolayisiyla iki dil birlikte anliyordu

Ama hic bir sekilde cevabi kendince uydurdugu kelimelerle ve isaretle veriyordu

Tabi ben onun ne dedigini anladigim icin istegini yerine getiriyordum ,onun kendini

konusmak icin zorlamasina gerek yoktu .Turkiyeye geldim ve onu uc ay boyunca

krese yarim gun verdim .Konusmayan kizim konusmaya mecbur kaldi:) cunku kendini

Isteklerini konusarak anlatmasi gerekiyordu

Demem o ki sadece yarim gun bir krese verin hem yeni arkadasliklar hemde

Konusma acisindan faydasini goreceginizden eminim

Krese verdigimde tam uc yasini doldurmustu konusamayan kizim simdi her

iki dili anliyor ama turkce cevap veriyor:)


nilgun27

Merhaba sedaanne

Oglum 25 aylik. Aynen sizinki gibi kendince bir isaret dili var. Kelimelerimiz yok degil ama hepsi yarim ya da kendi dilinde. Mesela domates tuka, mavi da, teyze tey, düştüm düş gibi. Hem bu konu için hemde baska bir konu icin gecen ay bir pedagog ile gorustuk. Doktorun bize soyledigini aynen yaziyorum,"Armin'in konusmaya ihtiyaci yok cunku size herseyi kendi dilinde anlatiyor ve siz de yapiyorsunuz". biraz anlamazdan gelmemizi soyledi onu cok zorlamadan. Bunun yani sıra bol bol tekerleme soyluyoruz evde. Surekli arka fonda cocuk sarkilari çalıyor. Birkac kucuk egzersiz verdi. Simdilik cok gelisme kaydettik sayilmaz. Ama 2 gun önce kaybettigi birseyi bulduğunda bana gelip anne bak buldum dedi:) sevinçten agladim desem yeridir:)

Aybasi krese başlıyor. Doktorun siddetle tavsiye ettiği krese baslamali telkini oldu bize. Bakalim.

Sizinki bir de cift anadil öğreniyor. Ona zaman verin bence.

Kolayliklar dilerim

Sevgiler


fatosd

ben bu durumu yaşamış biri olarak yazıcam...hiç kasma gerçekten kasma aynı durumdaydık kelime söylüyordu sadece anne, baba,geldi, gitti... fakat her söylediğimizi anlıyordu. yaşıtları normal konuşmaya başlamıştı acaip kafaya takar olmuştum. konuşma terapistiyle tel.de konuştuk randevulaştık seanslar olucak ilk sizi yalnız alıcam dedi, 2 hafta sonraya randevulaştık. terapiste gitmeye 3 gün vardı resmen bir çizgi gibi bir önceki günkü çocuk gitmiş şakırdayan bir çocuk gelmişti o kadar düzgün ve uzun cümle kurduki :) sonra arkası dahada açılarak geldi çok kısa sürede. kızımdan daha önce konuşan çocuklardan daha düzgün konuşuyordu ve kelime haznesi çok geniş.beyinde resmen depolamış konuşmadığı sürede..

bu arada 32 aylıktık konuşmaya başladığımızda.umarım azda olsa rahatlatabilmişimdir.Sanemm

Yakınımız anne rus, baba türk olunca evde iki dil kullanılıyordu. Çocukta söylediğiniz gibi her iki dili de net anlıyor ancak kendi isteklerini kelimelere dökemiyordu. 6 aylık uzun bir rusya tatlinini sonunda Türkiye'ye geldiğinde mükemmel rusça konuşuyordu. Zira orada hiç türkçe konuşan yoktu. Türkiye'ye geldiğinde anne haricinde herkes türkçe konuşunca 3 ay da muntazam türkçe konuşmaya başladı. Size önerim bir dili uzun bir süre kullanmayın ki diğerini tam olarak pekiştirebilsin.


pekar

Iastanbul nisantasinda serkan bengisu var cok iyi oldugunu duymustum internetten adresine ulasabilirsiniz sevgiler


Cevaplamak için Üye ol