Hangi dr.a gitsem?

melikeninannesi soruyor: 5

merhaba hanımlar, benim 2 yaşında bir kızım var ve ben 2. bebeği düşünüyorum ama emzirme sırasında korunmadığımız halde olmadı memeden keseli yaklaşık 5 ay oluyor ayrıca endokrine gitmiştim emzirirken, emzirme bitince olmuyorsa 2-3 ay sonra gel dedi fakat sizce önce kadın doğuma mı gitsem yoksa direkt prolaktin testimi yaptırıp endokrine mi gitsem?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


melikeninannesi

inş. çok teşşekür ederim:)


zeyzey

prolaktinoma hastasıyım ben de. küçük bir "adenom" var hipofiz bezimde. bu adenom prolaktin yüksekliğinden mi oluştu, yoksa adenom bir sebeple oluştu da o sebeple prolaktinim mi yükseldi, bilemedik.

ilk doğumdan sonra sütüm kesildiği halde regl olmayınca kadın doğumcum prolaktine baktırmış, 130 küsür (yani çok fazla) çıkınca da direkt endokrine yönlendirmişti. bence zaman ve para kaybetmemek adına doğrudan endokrinologa gidin.

benim prolaktin yüksekliği sebebiyle yumurtlama hormonlarım da neredeyse "yok"tu. buna rağmen, LH ve FSH'ın sıfıra yakın değerlerde olduğu, prolaktinimin de yüksek olduğu bir ayda süpriz bir şekilde hamile kaldım. bebeğim olur mu diye gereksiz yere endişelenmeyin diye paylaşayım istedim.

prolaktini düşürmek için iki ilaç var sık kullanılan. birinin yan etkisi biraz daha fazla, sarsıyor insanı, ama onu kullanırken hamile kalmanızda problem yok bildiğim kadarıyla. öteki ise daha etkili ama kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra hamile kalınması tavsiye ediliyor sanırım. doktorunuza detaylı sorarsınız zaten ama aklınızda bulunsun.

sağlıcakla kalın.


melikeninannesi

o zaman test yaptırıp direkt endokrine gideyim adetin 3. günüydü değil mi?çok teşekkür ederim kuzucuğun hayırlı olsun cnm


zeyzey

teşekkürler.

evet, adetin 2. veya 3. günü ve sabah saatlerinde kan verilmesi tavsiye ediliyor.
gitmişken fsh, lh ve estradiol ve tiroid hormonlarına da baktırırsan iyi olabilir.
geçmiş olsun :)


melikeninannesi

daha önce yaptırdım bu testleride normal çıkmışlardı ama tekrar bi baktırıcam cnm çok sağol:)

Cevaplamak için Üye ol