ısırarak yemek yediremiyorum hala çatalla ezerek

cigdemC soruyor: 8

merhaba arkadaşlar benim kızım 16 aylık ama ısırarak yemek yediremiyorum, benim ısırttırmaya çalıştıklarımı pek almıyor ancak kendisi eline alırsa yiyebiliyor ama o da 5 lokma falan mecburen bende tabakla kendim beslemek zorunda kalıyorum ayrıca yemekleri hala çatalla eziyoruz kıymayı falan yutmuyor pütürlüye çok zor alıştırmıştım zaten.yazın tatile gideceğiz şimdi rezervasyon yaptıracağız ama eşimle kara kara düşünüyoruz tatilde ne yapacağız nasıl yedireceğiz oradada ezerek yedirme imkanımız olacakmı nasıl yapacağız?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


fistikcik

5 lokma yemesi gayet yeterli. Bırakın 5 lokma yesin ama kendisi yesin. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Eline çatal kaşık verin. Onlarla döke saça yeme antrenmanı yapsın, hiç karışmayın. Bu dönemde kızım kaşıkla (elbette dökerek) yoğurdu yiyebiliyordu. Müsade ederseniz bebeğiniz de kısa sürede öğrenir. Kendisinin yemesini teşvik etmekten ve zamanla yediği miktarın artmasını beklemekten başka yapılacak hiçbir şey yok.


cigdemC

tabi tabi eline sürekli veriyoruz mesela ben yemeğini hazırlayınca onunda önüne tabağı koyuyorum aslına bakarsanız ben besliyorum ama onun elinede kaşık veriyorum oda kendisi yemeğe çalışıyor onda bir sıkıntı yok. benim beslediğimdede yiyor yemiyor diye bişey yok yeme problemi yok.ama ben şeyi merak ediyorum acaba doğru aşamadamıyız yani bu dönem çatalla ezerek yediriyoruz yani ısırarak yemiyor sanki sadece benim çocuğum böylemiş gibi geliyor.ama buna şükür hala blendarla yiyenleri duyunca şükrediyorum.


cigdemC

ama 5 lokma ya çok az ki o kadar yudumla doymazki sonra ben kendim besliyorum.ama dediğiniz gibi kaşık ve özellikle çatalı güzel tutuyor ama doymazki o yüzden besliyorum.benim kaygım tatilde nasıl olacak.sanırım tatilde ona bırakıcam yediği kadar yiyecek ne yerse bu aşamada öğrenmiş olacak herhalde.


mother_of_sons

siz ezerek verdiğiniz sürece o yediği beş lokmayıda yemeyecek, sizin asıl sorununuz tadilde ezerek yedirme imkanınız değil bir an önce yavrunuzun pütürlü gıdaları ısırmak suretiyle yemeye alıştırmak olmalı.


2,5 yaşında bir öğrencim vardı hala kavanoz mama yerdi!!

vermeyin, beş lokma yetmediğini kendi anlayacak ve arttıracaktır. alternatif sunmayın artık bebek değil. şimdi yapmazsanız ilerde çok daha zorlanacaksınız.

ilk zamanlar zor olacaktır ama dayanın. hem kendiniz hemde en önemlisi yavrunuz için.cigdemC

mother_of_sons çok teşekkür ederim cevabınıza.benim korkumda o zaten.annem bakıyor ben çalışıyorum.kendim bakmış olsaydım daha çabuk öğretirdim ama yaşlılar bir yere kadar ve maalesef bildiklerinden başka şeye inanmıyorlar.blendardan bile vazgeçirmek için savaş verdim evde resmen.eninde sonunda çatalla ezmeye alıştırdım buna şükür:) ama sizinde yorumlarınızda bunuda başaracağım inşallah.akşam eve gittiğimde ilk yaptığım bu olacak önüne yoğurdu koyacağım:)


mother_of_sons

işin içine anneanne/babaanne girdimi olaylar herzaman sarpa sarar.. siz böyle yesin desenizde siz yokken amaaannn çocuk açmı durcak canım diyip yine bildiğini okuyacaktır. buna diyecek başka sözüm yok. kolaylıklar dilerim.


fistikcik

Doyup doymadığının kararını ona bırakın bence. Dünya üzerindeki tüm canlılar ne zaman doyduklarını bilir ve asla kendilerini aç bırakmazlar.

İlla ben yedireceğim diyorsanız da püre halinde yiyeceklere devam etme zorunluluğunuz yok. Bu yaştaki bir bebek neredeyse herşeyi yiyebilir artık. Koyun önüne yumuşak sebze ve meyveler, ufak köfteler, hem kendisi yesin, hem de siz önerin.


cigdemC

mar süpersin ya zaten senin dediğin gibi yapmak lazım gerçekten ama doymuyor diye üzülüyoruz işte.mother_of_sons unda dediği gibi anneanne etkeni maalesef çok etkili bazen sen istediklerini gerçekleştiremiyorsun ama napalım buna şükür en azından eline alıp yeme çabası var.fistikcik seninde dediğin gibi önüne herşey koyuyoruz özellikle onun yemeklerini bizim yemeklerin zamanına denk getiriyoruz bizimle yemek yeme alışkanlığını iyice kazandı Allahtan çabasıda var bakalım zaman ne gösterecek.


Cevaplamak için Üye ol