baş dönmesi ( vertigo)

ozgu_naz soruyor: 4

çok uzun senelerdir, yaşam kalitemi sıfırlayan bu hastalığı dönem dönem yaşıyorum. ana sebebi strese bağlıyorlar ama bu durum kulak kristallerinin dengesini bozduğu için bu sorunu yaşıyorum. vertigo ilaçları ile sadece geçici çözümler bulabildim ve emzirdiğim için alamıyorum artık ilaç. bu hastalığı yaşayan ve çözüm bulabilen var mı aramızda?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


HAWOR

sizi çok iyi anlıyorum yaşamış biri olarak...zaman zaman bende de olur en az15 gün geçmez...ama hiç ilaç kullanmadım.doktorum bana bir broşür vermişti,baş boyun ve beden hareketleri içeren,2.gün geçmişti gerçkten  egzersizleri yapınca...uzun bir süredir tekrarlamadı da çok şükür.siz de doktorunuza bunun için  danışınbence


kedidirkedi

Annem ve babam bu hastalıgı geçirdiler, anneminki zaman zaman tekrarlıyor. Yalnız vertigo her zaman kulak içi kristallerinin yer değiştirmesinden kaynaklanmıyor. Kristallerin yer değiştirmesinden kaynaklanan vertigoya pozisyonel vertigo deniliyor. Eğer pozisyonel vertigonuz oldugu kesinse pozisyonel vertigonuzun durumuna göre repozisyon manevraları yaptırılıyor ve iyileşme saglanıyor. Mesela benim anneminki pozisyonel vertigo olmadıgı için maalesef sadece ilaçlarla geçmesini bekliyoruz. Çok zor bir durum, çok geçmiş olsun. Özellikle de nerede, ne zaman ortaya çıkacagı belli olmadıgı için çok zor.


ayberke

Bendede daha teşhisi konulmadı ama pozisyonel vertigo dan şüpheleniyor.Bende de yatağa yatınca , yatakta dönme hareketleri yada arabadaiken viraj alma gibi durumlarında oluyor hafif baş dönmesi ve mide bulantısı oluyor ayakta iken yok ayağa kalkmamdada sorun yok.KBB doktoruna gittim asistandı , yok deil dedi norolojiye gitdedi, noroloji pozisyonel vertigo dedi(uzman doktordu)mr  çekildi bu aradada ilaç verdi vasoserc(ilaçta iyi geldi tam anlamıyla yatınca baş dönmesi sersemlik gitmedi ama azaldı) benim ailemde 2 kişide vertigo var ama pozisyonel deil onların kullandığı ilaçlar farklı(dramine) mr sonucunu daha dr göstermedim geçmiş olsun size.


ozgu_naz

tşk ederim cevaplarınıza. benim ki pozisyonel vertigo.hawor dediğin egzersiz programını uyguluyorum ataklar geldikçe. bugün 2 saat trafikteydim asla başımı çevirip camdan bakamadım gelen arabaya yandan. yan ayna ne kadar gösterdiyse o kadar gördüm arabaları:) üzerine gidiyorum inatla ben geri çekildikçe o artıyor çünkü.



Cevaplamak için Üye ol