Konusma gecikmesi

evren313 soruyor: 4

Merhaba oglum tam 16 aylik anne baba su mama hicbirsey demiyor sadece gel gel diyor bir yere goturmek istedigi zaman..yasitlarina bakiyorum anlamli en az 5-6 kelime soyluyorlar,anneleri gel dediginde geliyorlar bizimki sadece birkac komutu anliyor gel desem gelmiyor ver desem vermiyor..

Acikcasi ailece endiseliyiz malum otizm cagin hastaligi ister istmez insan tedirgin oluyor.

Tecrubeli annelerin fikirlerine ihtiyacim var benzer durum yasayanlar oldu mu?tskler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


KuzeyKaya

Ben erken beklentiler içinde olduğunu düşünüyorum.Şuan konuşmaması çok normal helede erkek çoçuk.Önemli olan seni duyuyor ve anlıyor olması.Seni anlaması demek söylediğin herşeyi yapıcak anlamına gelmiyor malesef:))Benim oğlumda gel ve bitti dışında hiçbir şey kelime 19-20 aylık olana kadar söylemedi. Doktorumda önemli olanın komutları anlaması olduğunu söyledi. Birde bu tedirginlik durumu hiç bitmiyor.


pnrkrl

Oğlum 25 aylık. Eylül ayında kreşe başladık 3 kelime söylüyordu. Şimdi 15-20 kelime söylemeye başladı. Kreş psikoloğumuz başka bazı nedenlerden ötürüde bir çocuk psikiyatrisine gösterseniz iyi olur dedi. Çocuk psikiyatristinin söylediği şey şu oldu. Biz 12-24 ay arasında çocuğun kelime söylemesini 24-36 ay arasında da cümle kurmasını bekleriz dedi. Sizin çocuğunuz bunları yapıyor dedi. Sizin yapmanız gereken bol miktarda isteklerini basit cümlelere dönüştürmek dedi. Mesela su istediğinde; Su mu istiyorsun. Şimdi sana su veriyorum. Al bakalım 1 bardak su gibi sürekli cümleler kurmanız onu konuşmaya teşvik eder dedi. Eğer çocuğunuz adını söylediğinizde size bakıyorsa sizinle göz teması kuruyorsa endişelenmeyin bence. Biraz daha zamana ihtiyacı vardır. İçiniz hiç rahat etmiyorsa da çocuk doktorunuza söyleyin o sizi yönlendirir. Kolaylıklar diliyorum.


themis

Küçük oğlum 19 aylık. Anne, baba, abla dışında hiçbir şey söylemiyor. Adını seslendiğimde bakıyor, dediklerimi de her zaman yapmasa da anlıyor :)) Büyük oğlum da 2 yaşına kadar 5-6 kelime dışında konuşmazdı. Küçük ve büyük oğlumun gelişimleri bu konuda hemen hemen aynı. Büyük oğlum şu anda 3,5 yaşında ve bazen artık sussun diye bakıyoruz :) O yüzden bence endişelenmenize hiç gerek yok. Erkek çocuklar genellikle kız çocuklara göre daha geç konuşuyorlar


iflah_olmaz

henüz çok erken endişeleriniz için.ama haklısınız bende endişelenmiştim:-))oğlum 2.5 yaşına kadar nerdeyse 5-6 kelimeden başka hiçbirşey söylemiyordu.2.5 dan sonra bir açıldı şuan 3.5 a yaklaşıyor susturamıyoruzz.o yüzden sakin olun.3 yaşı bekleyin.dr.larda 3 yaş diyorlar zaten.hele de erkek çocuk etrafınıza bakın konuşmayan yada az konuşan çocuklar genelde erkektir.

diğer konuya gelince adına dönmesi tepki vermesi size gülmesi bence bu ayda çocuk için yeterli.ama iyi gözlemlediğinizi ve otizm belirtilerini gösterdiğini düşünüyorsanız bir pedegogdan bilgi alabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol