6 Aylık Bebeğe İnek Sütü

Zeynep12 soruyor: 10

Kafam çok karıştı. Kimi doktorlar 6 aydan sonra inek sütü verilir diyor, kimiside 1 yasına kadar yasak diyor. Sebze meyve püresi, yoğurt veriyorum emziriyorum ama hala mamada veriyorum çok iştahlı bi kavanoz sebze püresinden iki saat sonra acıkabiliyor. Yani mamayı hiç vermek istemiyorum. Annem süt verelim dediğinde yasak dedim ee siz içtiniz neyiniz var diyor ve cevremdeki herkes. Ne yapmak lazım ? 

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


CokBilmis

Sebzeyi yediği kadar verebilirsiniz. Meyve şekerli olduğu için abartmamakta fayda var :)

Acıktıkça beslemenizde de bir sakınca olduğunu sanmıyorum. Bugün iştahlı dediğiniz çocuk 1 ay sonra ağzını açmayabilir. Ne kadar yemeleri gerektiğini içgüdüsel olarak biliyor bebekler.

 

Mesela sebzenin kalorisi azdır. Dolayısıyla daha fazla miktarda sebze yiyebilir. Bir de kuzu etindne çekilmiş kıyma filan yedirin? Kalorisi fazla olduğundan yediği miktarı azaltacaktır kesin.

 

Süt konusunda da ben cevap vermek istemedim, çünkü emziriyorum. Kızım hala doğru düzgün süt içmez.


fistikcik

Çokbilmiş'e katılıyorum. Ek olarak şunu söylemek isterim : bu aslında bir tercih meselesi aynı zamanda. Ben kızım sizin bebeğinizin aylarındayken tercihim mümkün olduğunca çok anne sütü almasındaydı. Bu yüzden her acıktığında emzirirdim, ek gıdayı tadımlık verirdim (zaten daha fazlasını o istemezdi). Aldığımız ek gıda miktarı bu yüzden yavaş yavaş arttı, ama bu beni hiç endişelendirmedi. Şimdi herşeyden yiyor.
Sonuçta aldığı her ek gıda kadar daha az süt içecektir. Siz anne sütü almasını tercih ederseniz acıktıkça emzirin. Daha çok ek gıda almasını istiyorsanız acıktıça besleyin. İkisi de mümkün ve tercih meselesi.


Zeynep12

Sanırım ben aç bi boğa büyütüyorum.Yine aman maşallah hep böyle iştahlı olsun. Bi kavanoz su mama kavanozları var ya onlardan ıspanak havuc irmik patates karısımı püre yedi arkasından baktım doymadı 15 dk. sonra 90 cc mama aldı ve benide emdi.  Evde bisküvi yapıp koymayı deniycem bide pürelerine bazen.


psychomom

 özür dileyerek soruyorum,neden evde arkadaşların dediği gibi irmik,yulaf destekli yemek yapmayıp kavanoz mama vermeyı seçıyorsunuz?özel bi sebebi var mı?

  5 aylık bi bebeğin beslenmesi bildigim kadarıyla anne sütü+yetmedıgı yerde formül süt oluyor.Çok ıhtıyaç duyuldugunda yoğurt,sebze püresi eklenebılıyor.
  sadece merakımdan soruyorum.memlekette çeşit çeşit sebze ucuz fiyata satılırken kavanoz mamanın terchihine anlam veremedım.


Zeynep12

Konuyu tamamen okumamıssıınz sanırım.Kavanoz mama dediğim ölçü olsun d,iye bi tane aldım içindekini döktüm ne kadar yediğini anlamk için yaptığımı onun içine koyuyorum. Evde kendim yapıyorum irmik pirinc vs kullanıyorum zaten.  Formül mamayı azaltmak istiyorum o yüzden ı sebze meyve yoğurt veriyorum. Formül mamayı beırakmaya calısırkne hazır kavanoz mamalarını yedirmek saçma olurdu.anneoldum

http://www.bebek.com/makale/bir_yasina_kadar_inek_sutune_hayir


 bu linke bak bence neden inek sütü vermemen gerektiği yazıyor


eloskovecanuk

Formül sütten bu kadar tiksinen bir millet de bizizdir heralde...O kadar kötü birşey değil arkadaşlar, inek sütünü alıp anne sütüne adapte ediyorlar, protein değerini, böbrekler için solüt yükü ayarlayıp bebeğe hazır hale getiriyorlar.  inek sütündeki proteini bebeğin vücudunun kullanması zor, böbrekleri bağırsakları yorar.Hele ki küçük bebeklerde niye zorla formül sütü bıraktırmaya çalışılıyor ki?

Her haltı avrupadan örnek alırız bi bunda nedense coşuyoruz:) Ben 30 yaşındayım, almanya doğumluyum annem beni 1 ay zorrla emzirebilmiş, 2 ay da sağarak hergün ancak 2,3 çay kaşığı veriyordum diyor. O dönemde Almanyada Hipp, Milupa falan olduğu için onlarla beslenmişim. Evet inek sütüyle büyüyen de var ona da bişey olmamış, ama ben ve abilerim de mamayla büyümüşüz çok sükür, obez değiliz, herbirimiz ikişer üniversite bitirdik (kriterler genelde obezite ve zeka üzerine olduğu için belirttim:)


Geçen başka bir soruda formül mamaların içinde cam kırıkları gres yağı varmış falan yazdı biri...Duyan da bileşiminde 2,5 gr cam kırığı, 4,3 gr gres yağı falan diye yazıyor sanacak. Sanki fırından aldığımız ekmekten fare pisliği, sinek, kıl çıktığını bilmiyoruz.

Bunları yazıyorum ama savunduğumdan değil, benim de kızım 6 ay emdi, hala da emiyo ama şu an sütüm çok az günde 150- 200 cc falan veriyorum ama, içim de gayet rahat...

Burda bunları yazıp da doğduğundan beri herhangi bir sebeple mama veren kişileri boşuna üzüntüye sevketmeyelim. Ben kendi açımdan bakıyorum, eğer bebeğim hiç emmeseydi ve mama verseydim , buradaki yazılanları okudukça oturur ağlardım yemin ediyorum...

zeynep arkadaşım, dediğin gibi çok çok sevin ne güzel obur bir kızın var:) bence de porsiyonları arttırabilirsin. Ben de irmik yulaf ve bulgur çok kullanırım. Meyvesine falan hemen accık suda haşladığım yulafı irmiği koyarım tok tutsun diye.Ayrıca kabızlığa da çok iyi gelir yulaf:) Yoğurt candır:)  akşam da bence biraz sebze püresi verebilirsin...yesin hanım kızımız:)


gulden_elifsu

7 aylık falandı kızım,sabahları karışımını inek sütüyle hazırladım,ve feci bir ishal başladı:((

doktorumuz,süte bu kadar karşı çıkılmasının birazda mama ticaretiyle ilgili olduğunu söylemişti,bende aslında böyle olduğunu düşünüyorum,devam sütlerinden daha içime siniyordu inek sütü,bu yüzden başlamıştım ama sanırım ağır geldi..son zamanlarda sütle ilgili çıkan haberleri de biliyorsunuzdur..eloskovecanuk

Bu karşılaştırmanın yine sonu yok malesef..Bu durumda her anne okuduklarından,dinlediklerinden doktorundan,tecrübelerinden,kendi kafasında yarar-zarar ilişkisini kurmalıdır ve ona göre kendi kararını vermelidir. Mesela gülden arkadaşımız ağır geldiğini düşünmüş, ishal oldu demiş.Ama bir başka arkadaşımız da formül süt verdim kabız oldu, allerji oldu der mesela..

Neyse, dediğim gibi bu karşılaştırmanın sonu yok malesef...Hepimizin bebişleri sağlıklı büyüsün...


gmzalp

bir öğüne muhallebi koyabilirsiniz bence...muhallebi deyince klasik muhallebi düşünmeyin ..

bende meyve suyu ile karıştırarak tahıllı mamalar yaptım hep..irmik, buğday ru-sheimi, yulaf,mısır unu  kuru meyvelerle su ile kaynatabilirsin...şeker yerine dediğim gibi 1 muz veya sulu bir meyve ile ezer yedirirsin..keçi sütü bile olsa 10 aylık olana kadar bekle derim ama sen daha iyi bilirsin...
tam zamanını hatırlamıyorum  ama yavaş yavaş çorbalara geçebilirsin..maşallah çok çok yesin çok çok büyüsün kızınız....Cevaplamak için Üye ol