hamıleklıkte antıbıyotık kullanımı

TUNCSEL08 soruyor: 5

merhaba, 28 haftalık hamıleyım.. Yaklasık 2-3 gundur cıddı bır bogaz agrısı yutkunamama ve konusamama sıkayetı ıle doktora gıttım. Hamıleklıkten dolayı cıgerlerımde bakterı uredıgı ortaya cıktı. tedavı ıcın antıboyotık verıldı. kendı kadın dogum doktorumda ılacı onayladı. ancak antıbıyotık kullanacagım ıcın huzursuzum, bu konuda bılgısı olan veya hamılelgıgınde ılac kullanan var mı

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


TUNCSEL08

cevabınız ıcın cok tesekkur ederım.. bogaz kullturu yapılmadı veya fılm cekılmedı. kan tahlılı sonucu lökosit oranımın normalın cok uzerınde olmasından dolayı bu tanı konuldu. ben de ılac konusunda sızın gıbı dusundugum ıcın cok huzursuzum durumun ne kadar cıddı oldugunu kestıremıyorum.. kendı kadın dogumcum da onayladıgı ıcın mecburen alkıcam artık ılacları..


ediluj

geçmiş olsun ben göğüs hastalıkları hekimiyim doktorlar gebelere ilaç yazdıkları zaman mutlaka bir kaç kez düşünür,birde kan sayımınızda lökosit oranı yüksek çıkmış.iki hekimede danışmışsınız onay verilmiş.Yarar zarar ilişkisine göre gerekli tedaviyi alıp iyileşmezseniz,bu enfeksiyon ilerler ve bebeğede zarar verir..Antibiyotikler ile ilgili çalışmalar gebelerde yapılamıyor doğru,fakat bir şekilde antibiyotik kullanmak zorunda kalmış gebelerde yapılan veri incelmeleri sonucu bebeğe zararı olmamış antibiyotik gebelerde kullanımı onaylanıyor(bu uluslararası veri toplama merkezlerinde yapılmakta yani binlerce gebenin verileri sonucu.yani içiniz rahat olsun zaten prespektüsüne bakarsanız gebelik katogorisi B diye bir ibare vardır ilacınızın.


TUNCSEL08

ediluj cevabınız ıcın cok tesekkur ederım, her ne kadar doktoruma guvensemde cok takılmıstım bu duruma, sımdı daha rahatladım. ancak prospektuste bahsettıgınız ıbareyı goremedım yarın gıdıp eczaneye soracagım..


ediluj

uyarılar ve önlemler kısmında yazar genelde..


yie

Dişimde iltihap olduğu için 1 ay önce antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştım. Hekimim gebelikte kullanılan türde antibiyotik yazdı. Doktorunuz da onayladığına göre eminim sizinki de öyledir. Gönlünüzü ferah tutun.Cevaplamak için Üye ol