Ek gıdaya geçiş

sezed soruyor: 3

merhaba,

Kızımın 6. ayı dolmak üzere, ek gıdaya geçeceğiz, bebeğimi mümkün olduğunca doğal beslemek istiyorum. Önce sebze ve meyve sularıyla mı başlamalıyım? günde bir öğünle başlasam çok mu yavaş ilerlemiş oluruz? vs vs bir sürü soru uçuşuyor kafamda..

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ayberk_aynur

ben belki yanlış bilmiyorum ama çeyrek elma verdim


gokalpileseyrialem

Bebekler sebze ve meyvelere aşama aşama geçerler. Ben blender bebeği olmasını önlemek için yemek yemeğe başlatmaktan daha ziyade yemek yemeği öğretmeyi tercih ettim.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var. Ek- katı gıdaya geçişle ilgili linki ekliyorum. Bebeklerinizin ay aya yaşayacaklarını üç aşağı beş yukarı aylık gelişim notlarımdan faydalanarakta takip edebilirsiniz. Sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


guneyda

biraz geç olacak yanıtım ama ben de ek gıdaya henüz geçtim, önce ceyrek çay bardağı elma suyu ile başladım, 2 gün sonra cam rendeden geçirdiğim elma püresi verdim, sonra armut ile karıştırdım, şimdi elma armut bazen biraz muz karıştırıp püre şeklinde 1 çay bardağına yakın veriyorum. Yarın da havuç+patates+pirinç karışımı vereceğim öğleden sonra, tabi 1-2 kaşıkla başlayacağım..

organik meyve sebze kullanıyorum, biliyorum nereye kadar diyeceksiniz ama işte en azından şu ilk 1 yılında  bağışıklık sistemi falan oluşurken kimyasal girmesin istedim bünyesine..malum bizlerin ne yediği belli değil...

1 hafta sonra da yoğurda başlayacağım, yavaş yavaş alıştırıyorum ben..Cevaplamak için Üye ol