kendi kendine uyumak?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


evren

İşe başlamadan önce Tan 7 aylıkken bakıcıyla uyuyamayacak  endişesiyle denemiştim çünkü meme emip uyuyordu.  Annemi çağırdım, resmen evde 10 gün kamp yaptık, ben sürekli denedim, eve  gelen misafiri falan da dinlemedim, ben yatırdım o ağladı, ben yatırdım o ağladı. Başarı sağladığımız günler de oldu, sağlayamadığımız da. Bence dene ama çok da katı uygulama. Kitapta bazı kısımlar tam anlaşılamıyor,  çeviriden mi bilmiyorum. ben ana hatlarıyla denemeye çalıştım. Sanırım 13 aylık bebek için "ağlamaya bırakın" yöntemini öneriyordur. 
Kitapta her ne kadar ısrarla vazgeçmeyin dese de sonunda pes ettim.  İşe başlayana kadar emsin uyusun noktasına geldim.
Bakıcımızın başladığının 2. günü kendi kendine yatağında uyumaya başladı. Hem de her yatışta 1.5 saat kadar. Sanırım ben evde olmayınca ve meme verecek kimse de olmayınca durumu kabullendi. Hala gündüzleri kadınla 10 dakikada uyurken bana hafta sonları kök söktürüyor.   


Allegro

merhaba, ben aranıza yeni katıldım. Bu yöntemi bilmiyorum. Oğlum bakıcısıyla kendi kendine uyurken bana mutlaka zorluk çıkarıyor, çoğu günler kucağıma almamı istiyor.Ama kendi kendine uyuyabildiğini de biliyorum .Bu yöntemi nereden öğrenebilirim.Lütfen bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler,


khan

Allegro,

Yatır kaldır yöntemi Tracy Hogg'un bebeklere uyumayı öğretmek için önerdiği bir yöntem.

Şuradan bilgi alabilirsin:

http://hulyanintunasi.blogspot.com/2009/01/uyku-serisi-3-tuna-uyumay-reniyor-bu.html


zeynep

Merhaba, ben başka bir yöntem uyguladım, bir hafta gibi bir sürede alıştı. Benim oğlum da memede uyuyordu ancak 19 mayıs tatiline denk getirip uykusu gelince yatagına koyduk, ilk gun agladı, ikinci gun daha az agladı derken 3-4 gun içerisinde uykusu gelince yatagına konulup tek basına uyumaya alıstı. Biraz aglamasına dayanabilirseniz sonrasında hem o hem siz cok rahat ediyorsunuz.


Allegro

Kitabı sipariş ettim denemeye değer. Dün akşam canımı okudu ufaklı tam 1 saat yatakta debelendi durdu..Damla

Biz zorunlu olarak parmaklığı açmıştık, yataktan atlıyordu. Yatak yere inince onu yatağına yatırıp yanında oturarak beklemeye başladı uyumasını. Ninni söyleyip, ya da masal anlatıp susuyorduk. Sustuktan sonra uyuyordu. Sonra bir gün 19 ay civarı sanırım, artık abi oldun ben çıkayım diye gazlayıp çıktık odadan. Sonra kendi başına uykuya dalmaya başladı.

Rutin çok önemli uyku saati için. Aynı sırada aynı şeylerin yapılması, çocuğun gelecek aktivitenin ne olduğunu tahmin edebilmesi onun kendisini tanıdık bir çevrede hissederek rahatlamasına olanak tanıyor. Hep aynı şarkı ile rutini bitirmek, ya da masalın sonuna bir "onlar ermiş muradına, biz çıkalım keretevineee" eklemek de yararlı olur.


Tumbili

Selamlar,

Ben Arda 6 aylıkken bu yatır kaldır yöntemini denemiştim. Çok gazlı bir bebekti, ilk üç ay kendi evimizde kalamadık bu yüzden. Hep ayağımda salladım, sütüm falan da yetmedi mama takviyesi yapmak zorunda kaldım. Velhasılı kelam EASY yi uygulamaya doğduğu günden niyetli olsam da ne karnının tam doyduğundan emin olabildim ne başka bir şeyden. Altıncı ayın sonunda ayağımda sallamaktan tuvalete gidemiyordum. Sallamayı bir an durdursam kıvrana kıvrana ağlayarak uyanıyordu. Hiçbirşey bundan kötü olamaz dedim 15 gün kendimizi eve kapattım ve Y/K uygulamaya başladım. İlk seferler epey zorlu geçti, ama ikinci günün gecesi 10 dk da kendi yatağında uyutmayı başarmıştım. Ondan sonra çok rahat ettim. Dışarı çıktığımda da evdeki uyku ortamını simüle ederek (aynı oyuncaklar, uyku müziği, emzik vs.) rahat bir şekilde Arda yı uyutabiliyordum. Sonra 7 aylıkken bakıcı işe başladı. Ne dediysem dinletemedim kadın haldır haldır Arda yı ayağında sallayarak uyuttu. Bir süre böyle gitti, o ayağında salladı ben kendi yatağında uyuttum. Ben ayağımda sallamaya niyetlendiğimde benim ayağımda uyumadı filan.

Şimdiki vaziyette bakıcının fendi anneyi yendi maalesef.. Gündüzleri ayakta sallanmadan uyumuyor. Geceleri ben yanına yatıyorum kendi yatağında uyuyor ama en kısa uykuya geçiş süresi 30 dk yı buluyor.

Sonuç olarak, ben bakıcıya bu sebepten inanılmaz kızgınım. Oğlum kendi kendine uyumayı çok güzel öğrenmişti. Ve uygulamanı tavsiye ederim. Gerçekten mucizevi bir yönü var bu yöntemin..


Tumbili

:) Evet maceralarınızı ilgiyle takip ediyorum blogunuzdan! Geçen gün benim bakıcı şöyle bir laf etti mesela : "Vallahi Tuğba, darılmak gücenmek yok, ben bugün erken çıkacağım, bir pazara uğrayacağım. Yarına misafirim var.."ADA

ah şu bakıcı olayı çok fena bir olay...bizimki de bizi parmağında oynatıyor. Bir naz bir niyaz. Herşeyin farkındayız ama birşey yapamıyoruz çünkü kızımla iyi anlaşıyor, Ada ona çok gülüyor, yanında mutlu. Biz de içimize atıyoruz sürekli. 
 Tracy nin kitabını ben de aldım, yeni yeni okumaya başladım ama henüz uygulamaya cesaret edemedim. Eder miyim onu da bilemiyorum ama Ada benim kucağımda uyuyor her akşam. Gece uyandığında da aynı ritüeli istiyor... : (


kucuk_oyuncu

merhaba.bebeğim birkaç gündür kendi kendine uykuya dalıyor . nasıl mı ? benim de bebeğim önceleri birçok bebek gibi memede uyumaya alıştı. 5 aylık olduktan sonra memeye olan ilgisi azalmaya başladı. memede daha kısa sürelerde kalıyor. şu an 7 aylık. birkaç gündür uyku saatinde memede karnı doyuyor ama henüz uyumamış oluyor. kucağımda rahat edemediği için mızıldanıyor. ben de onu öperek ( yanında olduğumu ve onu sevdiğimi hissettirmek için ) onu yatağına bırakıyorum.ben de hala yanındayım tabi. sağa sola dönüyor. benim orada olup olmadığımı kontrol ediyor .yanında olduğumu anlayınca gayet rahat dönmelere devam edip uykuya dalıyor.

kimisi buna kendi kendine uyuma demeyecek belki. zira ben yanındayım çünkü.ama bana kalırsa bu bal gibi de kendi kendine uyumak. yüzüne bakmıyorum hareket etmeden oturuyorum gayet rahat bir pozisyonda. bebeğime kendi kendine uyuması için bir şans vermiş oluyorum. o da uyuor. bana kalırsa ferber ve diğer ekollere kulak vermeli ama olayı doğal akışına da bırakarak çocukta güven duygusunu zedelemeden sabırla " o anı " beklemeli.

minişimle maceramız devam edecek .bilmiyorum bu nereye kadar sürer ? belki de sahiden ileriki yaşları için de güzel bir adım atmış olabileceğiz. ben odasında olmadan bunu başarabilsin isterim tabi. ama o minik yürek yalnız kalmak istemiyor . Cevaplamak için Üye ol