Sütüm yetersiz mi

nrgltvfk soruyor: 8

sütüm artık yetmiyor sanırım 1-2dk yutkunuyor sonra süt çok azalıyor sıkıyorum 1-2 damla anca geliyor.bu az olduğunu mu gösterir geceleri daha çok oluyor sürekli yutkunarak emiyor çok üzülüyorum yetemiyorum artık.baştan beri yapışık gezdik bu sayede doydu belkide kilo alımıda iyiydi ama artık durmuyor ağlıyor çok huzursuz mama verince susup uyuyor kolay bir şekilde gaz sorununu saymazsak tabi....sizce sütüm yetmiyor mu?daha çok akış hızı gerekmiyo mu

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ssultan

derler ya emdikçe gelir..sen emzirmeye devam et bu sözün gerçeklik payı var..


hbayildirim

benzer bir durum yaşadık, hala zaman zaman oluyor, emzirmeye devam edin sütüm az deyip bırakmamak lazım, ben öle yaptım. motivasyonda çok önemli gerçekten moralinizi yüksek tutmaya çalışın bebeğinizle geçen vaktin keyfini çıkarın. her annenin iki bebek doyuracak kadar sütü olduğunu okumuştum bir yerde beni çok motive etmişti gerçekten:)


nrgltvfk

kesinlikle şuan daha rahatım başta çok takıyodum, baştan beri inatla emzirdim halada emziriyorum 2 haftadır günde 1-2 kez mama veriyorumda uyuyor sonuçta uykuda çok önemli onun için.emdikce gelir dedim ama hiçbir zaman gece olan sütüm gündüz olmadı...birde biberonun kolaylığını kavrayıp beni bırakmasından çok korkuyorum


semaysenur

sen sterse girme sütün yeter Allahın izniyle bence mamayı azalt emzirmeyi çoğalt ve süt arttırıcı şeyler tüket ...vitamalt(aktardan al markettekiler bi işe yaramıyor ben çok tükettim faydasını da gördüm) kefir, incir suyu, rezene, ısırgan çorbalarına ve yemeklere kimyon kat hem sütünü arttırır hemde bebeğin gazını rahat çıkarmasını sağlar ayrıca gaz i,çin anason çayıda içebilirsin ..inş. 2yaşına kadar emer yavrun seni:)nilinmasali

bebeğinizin kilo alımı nasıl? Kakasının rengi, gün içinde ne sıklıkla idrar yaptıgı (mesela 4 kez ıslak bez değiştiriyorsanız yeterlidir),idrarın kokusu ağır,rengi koyu mu gibi yöntemlerle doyup doymadıgını takip edebilirsiniz,bebeğiniz büyüdükçe çene kasları kuvvetleniyor buna paralel olarakta daha az sürede daha cok süt emebiliyor bu aldatıcı olmasın,az emdiği konusunda ,süt kanalları genişlediği için göğüslerinizin ilk günlerdeki gibi gergin olmamasıda cok normal,elinizle sıkarak anlamanız mümkün değil süt miktarınızı o yüzden öyle bi kontrol yöntemine girerek strese sokmayın kendinizi


fistikcik

Bebeğiniz 1 ayda ne kadar kilo aldı ? Kaç cm uzadı ?
Günde kaç kere kaka yapıyor, kaç dolu çişli bez değiştiriyorsunuz ?
Bunlardan başka hiçbir kriter -ne ağlaması, ne memeden ayrılmak istememesi, ne uyumaması, ne mama verince içmesi ve uyuması- bebeğin yeterli süt almadığını göstermez.
Bu kadar açık ve net.

Bu yüzden eğer ilk sorulara verdğiniz cevaplar olumluysa (kilo alımında alt sınır ayda 400 gr'dır, günde 5-6 çişli bez, 2-3 kaka olması gerekir) bütün vesveselerinizi çıkarın kafanızdan. Sütü azaltan en önemli faktörlerdn biri strestir. Siz sütüm yetmiyor mu diye sorduğunuz anda stres süt üretiminin azalmasına sebep olur.

Mama verince uyuması hiçbir şeyi göstemez. İnek sütünün ve formül mamaların bileşimi farklıdır. Midede anne sütüne göre daha uzun kalır. Daha tatlı yapısıyla rehavet verip uykuya geçirir. Bu sizin sütünüzün yetmediğini göstermez.

Bebeğinizin biberona alışıp memeyi reddetmemesi için mamaya devam etmeye kararlı iseniz bunu kaşıkla vermenizi öneririm.  Ayrıca mutlaka önce emzirin, sonra eğer bebeğiniz kabul ederse mama verin.

Siz elinizle sıkınca (göğsün aşırı dolduğu istisnai durumlar dışında) göğüsten süt fışkırmaz ki... Sütün yeni üretildiği dönemde göğüsler fazla şişip sütü dışarı sızdırabilirler. Ama bir süre sonra süt üretimi bebeğin ihtiyacına göre düzenlenir ve artık gösğüslerden süt sızmaz.

Elbette bebeğin göğsü doğru kavraması şarttır. Eğer göğsünüzü hatalı kavrıyorsa, etkin ememez.Göğüsleri etkin boşaltamadığı için süt üretimi bir süre sonra azalabilir. Bu yüzden bebeğin etkin emdiğinden emin olmanız gerekir.

Bebek sadece meme ucunu değili tüm kahverengi halkayı almalı. Göğse üstten bakıldığında bir miktar kahverengi halka görünebilir, ama bebeğin alt dudağından hiç gözükmemeli.

Şu adreste doğru ve yanlış kavrama şekillerinin videoları var, bir göz atın isterseniz :
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Şu adreslerde de doğru emzirme pozisyonları anlatılıyor :
http://www.florence.com.tr/saglik-rehberi/basarili-emzirme.html

http://www.lansinoh.com.tr/images/downloads/7865.pdf


,


SelmaOnurEmre

Fistikcik soylenebilecek herseyi yazmis. Sunu belirteyim ben de 2. Aya kadar buyuk oglum da aynen tarif ettiginiz gibiydi. Kilo alimi da 750 gr falandi. Dr istersen biraz da mama ver deyince hem cok uzuldum hem de dr a kizdim. Sonucta sutum vardi ve bunu artirabilirdim. Sem10nurun bahsettigi sekilde beslendim, bol su ictim ve en onemlisi de sutumun artacagina inanip moralimi yuksek tuttum. Sonuc o ay oglum 1,5 kg aldi ve sutum resmen fiskirir hale geldi. İlk aylarda oluyor boyle seyler. Takilmayin yolunuza devam edin. Zamanla mamaya bile son verebilirsiniz. Bol sutlu gunlar dilerim...


Minette

Emziren anneler için bitki çayı ...
Ben hergün en az 1 fincan içiyorum. Sütü kesinlikle arttırıyor. umarım size de iyigelir
http://mineolgun.blogspot.com/2013/03/sut-arttran-bitci-cay.html


Cevaplamak için Üye ol