2 yas uyku öncesi korkularını nasıl yendiniz

feel soruyor: 6

2.5 yaşındaki kızım bugune kadar hep kendi odasında kendi kendine uyudu ama artık her uyku öncesi aglıyor biraz yanımda dur diye sinek gelir beni yer korkuyorum bi kaç gün durdum ama hiç sonu gelmiyor bu kez gecede uyanmaya basladı felaket derece yukses sesle bagrıyor hemen yan odada kardeşinin odası var onuda uyandırmaya basladı uyku öncesi güzel masallar anlatıyorum banyo yapıyoruz sırtını oksuyorum ama yok hiç susmadan anne diye bagrıyor şütfen bana bi akıl verin ben nasıl davranmalıyım bi de bu yaş civarı çocuklarınız öğlen ne kadar uyuyor ?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nilinmasali

Bizde canavar korkusu vardı korktuğu şeyin aslında var olmadıgına onu inandırmak mümkün olmayınca,bende canavarların varlıgını kabullenmek yolunu sectim,elime büyük bir poşet alıp hepsini içine doldurdum,poşetin ağzını baglayıp çöpe attım(!) ve çöp kamyonu gelip hepsini uzaklara götürdü ,konu kapandı...Zaman içerisinde konuşmalarımızda canavar diye birşeyin olmadıgınada ikna oldu,aksamları ev kapısını balkon pencere vs yerleri onun yanında kapatıyorum kapılar kapanınca kimsenin evimize odamıza giremeyeceğini biliyor gözüyle görmekte çok rahatlattı,sizde sineklerle ilgili bir masal anlatabilirsiniz mesela onların küçük kuşlar olduğun kendisiyle oynamaya geldiklerini falan söyleyebilirsiniz,korktuğu şeyin aslında ne oldugunu bilmek kızınıza güven verir diye düşünüyorum


feel

Öneriler için teşekkür ederim ikiside çok mantıklı yarından itibaren sırayla deniycem inşallah bizdede işe yarar ;)


pkaracasu

Bizim kullandığımız yöntem ise, sprey şişesine (çiçek sulama aparatı) su koyup, kötü ŞEY'lerin üzerine sıktık, bu su 'şey' kovucu likid olarak lanse edildi tabi, ve hemencecik korkular geçti, bir süre sonra 'su' aklına bile gelmemeye başladı ve unutuldu gitti herşey :)))


pkaracasu

Bir de o korktuğu 'ŞEY' lerin aslında çok korkak olduğunu, hemen korkup kaçtıklarını söyledik sürekli... Ve bu yöntemler hiçbir doktora danışılmadan veya bir kitaptan okunarak yapılmadı, demek aklın yolu birmiş :)))yesil

nilsafak'ın söylediğine yakın bir konuyu bir kitapta okudum. Uyumadan önce korktuğu şey neyse onu görmesi gerekiyormuş. Böylece onunla bir daha karşılaşmayacağını düşünüp rahat bir uykuya dalabiliyormuş. Korkunun kaynağını bulmak önemli olan. 


Kitapta verilen örnekte oyuncaklarının arasındaki bir kukladan korkuyordu bebek. O kuklayı gördükten sonra uykuya rahatca dalabiliyordu. Ama bahsedilen konuşamayan bir bebekti. Bu yüzden korku kaynağının tespiti zor olmuştu. Sizin çocuğunuz kendini ifade edebildiği için kastettiği şey normal bir sinek mi, hayalinde ürettiği farklı bir şey mi bunu tespit etmeniz gerek herhalde. 


Kozzy

son 2 haftadır oğlum da oglen ve aksam uykularında yatmadan once cok huysuzluk yapmaya başladı. ben yatırmak ıstesem babayı ıstıyor, baba gıdıyor bu kez de benı ıstıyor. ıkımızı de çıkarmıyor odadan vs.. bu da gecıcı bı donem sanırım daha oncekıler gıbı.

oğlum akşam 21:00 da uyumuş oluyor. ( 20:30 gıbı odasına gıdıyoruz )

sabah 07:00 de uyanıyor.

oglen 13:00 gıbı yatıp genelde 2-3 saat arası uyuyor. bazen arada uyandığı oluyor, gıdıp poposuna pış pış yapıp yenıden uyumasını sağlıyorum.Cevaplamak için Üye ol