Oğlumun konuşması gecikiyormu ? bir uzmandan yardım almalımıyım? yoksa biraz daha zamana mı bırakmalıyım?

atesbocegi soruyor: 7

Oğlum 27 aylık ancak çevremdeki yaşıtlarına baktığımda konuşması, kelime sayısı biraz az gibi.Erkek çocuk geç konuşur deniyor. Kendimi bunal kandırmak istemiyorum Rutin kontrollerimizi yapan dr umuz korkulacak birşey olmadığını 3 yaşa kadar normal olduğunu vurguladı Ancak bir anne olarak bu konuda endişelerimi yenemiyorum.İlgisiz bir anne değilim buna eminim birlikte hem kaliteli hemde çok eğlenceli vakitler geçiriyoruz.konuşma dilinden çok işaret dilini tercih ediyor herşeyi anlatıyor biliyor ancak cümleye kelimeye dökemiyor sürekli yeni öğrendiği kelimeleri not ediyorum şuan 40 tane kelime biliyor.Kreşe 2 ay evvel başlattım faydası oldu yeni kelime eklemeleri hızlandı.2 kelime bir araya getirip  cümle kurabiliyor.Acaba bu konudaki deneyimlerinizi paylaşırmısınız?Bir uzmandan yardım almalımıyım ?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ipekkusgoz

Ben endişelenecek bir şey göremedim.Bizde de çok az var konuşma ama ben daha çok anlayıp anlamadığına bakıyorum. Çoğu kelimeyi tekrar etmeye çalışıyor.Bu bana şimdilik yetiyor.Kreşe de başlatmışsınız zaten. Bundan sonrası için çocuğu zorlamayın ya da kendinizi sıkmayın bence.Elinizden geleni yapıyorsunuz çünkü.


atesbocegi

teşekkürler canım


iflah_olmaz

1.5 yaşında sadece anne,annane ve baba diyor:-)))bende takılıyorum çaktırmadan..


kuzeynep

Gorumcemin oğlu 28 aylikken anne dedi ilk kez daha önce sadece baba dede ve teyze diyordu şimdi 31 aylık ve inanılmaz konuşuyor direkt cümle kurarak konuştu sindi susmak bilmiyor:)) endişelenmeyin hiç


mert_mert

benimde oğlum 27 aylıkken yada 25 26 aylıkken sadece 2 kelimeli cümleler kuruyordu.baba gitti.süt nerde.anne gel gibi.sonra sonra her geçen gün fazlalaştı.bazen çok uzun cümle kuruyor.mesela anne arabanın pili bitmiş ,baba pil alcak gibi.ama bazende yuvarlama yapıyor.varavara gibi.hatta uzunca cümle kurarsa çoğu yuvarlama tarzında.ama ben çok erken konuşmuşum hatta ses kaydım var 2yaşında bayağı konuşuyormuşum.4 5 yaşında çoçuk gibi.erkekler bu konularda biraz tembel oluyorlar .kızların dili çabuk sökülüyor .takılma bence yuvayada gidiyorsa birden sökülür şaşırırsın..


atesbocegi

Bu konuda deneyimli annelerden bilgi almak beni biraz  rahatlattı teşekkür ediyorum Sabırla bıcır bıcr konuştuğu zamanı beklicem olivia

Benim erkek kardesim neredyse 4 yasinda konustu.o zaman dek herseyı ısaretle kendince uydurdugu bır dılle  ıh uh larla anlattı.catlardık resmen.tek tuk kelimeler...sonra bırgun bısey ındı cocuga sankı ve cumlelerle konusmaya basladı.olabılıyor boyle seyler.Ozellikle erkekler gec konusur dıye yaygın bır anlayıs mevcut zaten.

Ancak sımdı benım de oglum var.eger konusmasında genelleme yaparak akranlarından farklı bır gerılık sezseydım hic kardesimi falan referans almazdım.once kendıme bakardım.cok televızyona (bakmasa bıle dıs ses olarak da dahıl) maruz kalıyor mu. ben goz hizasina inip yuzune bakarakigoz kontagı kurararak yeterince konusup diyalog kurabiliyormuyumi cevremizdeki objeleri vs yeterince tanitabiliyormuyum diye.Ve kendimden emin de olsam   icim rahat etsin diye en azından bir kez bir uzmandan gorus alırdım.

Sizin sorunuzu okuduktan sonra gunlugumuze baktım.oglum 27 aylıkken teleffuzu yarım olarak 108 kelime biliyormus.tek tek not alıyordum.ama baska bir cocugun kelime hazinesi kriter degil elbet.Madem kresin de katkısını gozlemledınız.bir sure daha gozlemleyebılırsınız endıselenmeden once.

Bu sure ıcınde de beraber vakıt gecırırken uzun cumleler yerıne kısa net ıfadeler kullanmaya gayret edın.ısaret ettıgı seyın ısmını sız de gostererek soyleyın hemen yapmadan vermeden onceiuzaktan seslenıp konusmayın gıbı aklıma gelen bırkac sey.belkı zaten yapıyorsunuzda.
sevgılerCevaplamak için Üye ol