rOtavirüs aşısı yaptıran varmı

seyrisefa soruyor: 10

bu hafta kızım 12 haftalık olacak. rotavirüs için son haftamız ama ben hala karar veremedim .rotavirüs çok gereklimi sizce

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


annevebebis

Bir de shedding durumundan bahsetmek gerek, yani bu aşıyı vurulanlar virüsü yayabilmekte  ve etraflarındaki kişileri enfekte edebilmekteler... Bunu da göz önüne almak gerekiyor. Pospektüste kaç gün olduğu yazar, sanırım 20 gün kadardı.. Bağışıklığı zayıf bebek, hamile ve kanser hastalarından uzak durmaları ve hasta kişi için uygulanan önlemlerin uygulanması da gerekmektedir.


SEVCANP

eğer bebeğiniz rota virüsüne yakalanırsa (inş.yakalazmaz) yaşadığı acı hem onu hem sizi çok üzecek o minicik canı ile bu acıya dayanamıyacak yaşayanlar çok kötü bir hastalık olduğunu söylüyor.bende çok sıcak bakmamıştım çok da düşündüm sordum herkese ve sonunda yaptırmaya karar verdim.zaten kış ayı da geliyor bu günlerde bildiğim bütün bebekler hasta buna benim kızımda dahil.(tabi rota virüsü değil.)


dincelay

bahar aylarında daha çok görülüyor. en çok dışkıdan bulaşıyor. elini yıkamayan biri parkta bankı tuttu, sonra çocuk tuttu, elini ağzına soktu, hop hastalanıyor.


urasbebek

rota vürüs aşısı bebegi yanlızca bir yıl korur diger aşılar gibi ömür boyu korumaz. eskiden zehirli ishal diye bilinene ishal ve kusma yı önlemek için üretilen aşı çok gerekli olmadıgı ve yan etkileri tam olarak saptanmadıgı için saglık bakanlıgınca yapılmamalta aşı ücretli olup bebegi yanlızca bir yıl korur. ben yaptırmadım seçim sizin.


silky

Bu tur konularda en dogru yonlendirmeyi cocuk doktorları yapacaktır. Bir cok annenin okuyabildigi bu tur yerlerde bu konunun egitimini almamis kisiler konuya tek taraftan bakan acıklamalar yayınlarken cok dikkatli olmalıdır. Ası gibi hassas ve cocuklarımızın saglıgı ile dogrudan iliskili olan bir konuda cevap arayan bir anneye verecegimiz cevap ancak cocuk doktorumuzun soyledigi bir bilgi olabilir, internetten toplanmıs, tek taraflı yapılmıs arastırmalar degil.TulinOzOz

Avb her asi sorusuna fix cvp yazmisin da, bana da yazdiklarin cok ethikgelmedi acikcasi sonucta sen dr degilsin ve ben senin ywrinde olsaydim yazdiklarimi silerdim. Sonucta bu hastaliktan olen bebekler de var ve sen yaptirmayin diye resmen linkli minkli aciklamalar yapmisin bu aanneler buraya kadar gelip baslik acip uye olup vs soru sorabiliyorsa internetten bu tur arastirmalari da yapar. Bence bu bi tur hayat memat meselesidir ve tibbi bilgi lazimdir

birak bu isi cocuk dr lari yapsin. Seni de severim yanlis anlama ama yaptigin hic dogru degil...


gulsumyusufali

bizde bazı annelerin düşündüğü gibi rota virüsü aşısına gerek yok diye düşündük etrafımızdan bilinçlendiğimiz kadarıyla yaptırmamaya karar verdik  fakat başımıza gelince ne kadar gerekli ve ciddi bi aşı olduğunu gördük.
size kesinlikle tavsiyem rota aşısını mutlaka ve mutlaka yaptırın.
yazık sonra o mikroba bi yakalandılarmı aşırı sıvı kaybı ishal karın ağrısı iştahsızlığı hiç söylemiyorum zaten sonra benim gibi pişman olmayın .
dediğim gibi kesinlikle yaptırın derim ben.çünkü çok sıkıntılı bi süreç serumla beslenmeye kadar gidiyor olay..


GOGO05

sağlıkçı eşi ve kardeşi olarak biz bu aşıyı yaptırmadık ablamda oğluna yaptırmadı size yaptırın ya da yaptırmayıon diyemem oğlum 13 aylıkken geçirdik ilk 2 gün kusma tabi ben hemen  hastaneye götürdüm elktrot dengesi bozulmadan ve sıvı kaybetmeden müdahale edildi 3.ve 4 .gün ishal sonrasında düzeldi kendini toparladı evet zorlandık ama her hastalık gibi oldu zorluğu ama aşının herhangi bir zararının olup olmadığı yıllar sonra ortaya çıkabilmekte artı vurulupta geçiren o kadar kişi tanıyorum ki o yüzden iyi düşünmek lazım ben oğlumda hastalık belirtisi görürsem hemen hastaneye götürürüm erken teşhis çok önemlipsychomom

 yaptırmadım,nası yaptırmadım açıklayayım,çok güvendığım yakın bi doktora ve bi kaç başka doktora daha sorarak artı,eksi hesabı yaptım, ve çevremde bulunan bilinçli annelere sordum,gerek yok dedıler,çocuk her şekılde ishalli,bilmemneli hastalık geçiricek,önemlı olan o süreyı bilinçli şekılde ,minimum zararla kapatmak.Kızım kreşe başladı bi kaç aydır, henüz olmadı,olursa da bağışıklığı hastalıklarla savaşa savaşa kuvvetlendi,en az zararla atlatacagımızı düşünuyorum.


 Aşıyı afiyetle yıyo bebek demişsiniz,o aşı domatesten,salatalıktan yapılmıyor,bi sürü ıvır kıvır var içinde..milletçek ne çok aşı,iilaç sevıyoruz şaşıyorum..


chroma

İki ayrı arkadaşımın kızlarının rota virüs nedeniyle 4 gün serumlu felan hastanede yattıklarını bildiğim için ve doktorumuz da ısrarla aşı gerektiğini söylediği için yaptırmıştım aşıyı. Şükür ki şimdiye kadar ağır bir durumla karşılaşmadık. Aşılarla ilgili benim de endişelerim var ancak genelde yaptırmayı tercih ediyorum ve sözkonusu teorilerin gerçekleşmesi durumunda, sonuçlarının vebalini bu aşıların ülkeye girip ruhsat almalarına izin veren Sağlık Bakanlığı'na devrediyorum :)Cevaplamak için Üye ol