Bebekte kişilik gelişimi

fsk01 soruyor: 8

Merhabalar kızım 18 aylık, bensiz kolay kolay hareket etmez, yurumek icin bile elimi tutar. Tek basima bakiyorum ailem baska sehirde esim de is geregi sık sık yurtdisina cikar. Evde yalniziz, oturdugumuz aptda yasiti cocuk yok.

Surekli anne anne diye dolasir. Yapmasini istemedigim birsey oldugun hayir derim bir iki dener yapmaz, hayiri bilir yani.

Yasiti cocugu olan bir tanidik da ayni seyleri yasiyormus. Doktor bagimli kisilik gelistirmis boyle olmasi hayır dediginde denememesi hic iyi birsey degil demis. Kendimi cok kotu hissediyorum suan. Neyi yanlis yaptim :(

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


mervisko93

Bebeklikten beri cok mu ustune düştünüz.belki ondan alismistir.benim oglan tam bir başına buyruk.elimi tutmaz falan.tutar en fazla 2 dakka.bence biraz serbest birakin.kendine oz güveni gelissin.mesela benim oglan birseyi yapamiyorsa bana veriyor.ben hayir annecim sen yapabilirsin diyorum.kendi yapiyor.alkis yapıp ve heycanli bir şekilde tepki verip ozguven verip cesaretlendiriyorum.tavsiye ederim


fsk01

Koruyucu ya da kucakci degilim. 5. Kattayiz asansore binmez, merdivenleri bensiz cikar, salincagin korumasini acip asagiya atlar. Ev icinde Kendi yemegini yer, oyuncaklariyla oynar, kitaplarina bakar ama bunlar tek seferde 10 dk surmez bunlar, hemen anneee anneee diye dolasir tekrar pesimde. Benim takildigim drun arkadasa soyledikleri hayır dedigini yapmiyorsa bunun iyi birsey olmamasi ve surekli pesinde dolanmayi bagimli kisilik olarak adlandirmasi.


mutluannelif

Neden kendinizi bir başkasının başına gelen çok da önemli olmayan bir konuyla alakalı olarak üzüyorsunuz ? Kızım sabah başlar anneeeee demeye, yatana kadar devam eder, istekleri hiç bitmez. Tüm gün yanında ben varsam böyle tabii. Güvenli bağlanmış, özgüveni yüksek, sosyalliği ön planda bir çocuk. Çocuğunuz henüz küçük. Elbette anne diyerek peşinizde dolaşacak. Olması gereken bu. Lütfen gereksiz sıkıntılara sokmayın kendinizi.


mervisko93

Amaaan her insanin dedigi dogru ciksaydi memlekette saglam insan kalmazdi.e benimkide pesimde tuvalete bile beraber gidiyoz yapisik ikiz gibi.sen bosver onun bunun dedigini.hayir diyon anliyo ne guzel.sen dua et pesinde anne diye dolanan bi yavrun var.gerisi bos muhabbet.iyi yönünden bakcancun

daha 18 aylık bebek. anne diyecek peşinizde dolaşacak ne yapacak. benim 4,5 yaşında oğlum mümkün olsa karnıma tekrar girecek öyle diyeyim. doğduğundan beri çalışıyorum, bakıcısı var kreşe gidiyor vs. beni çok seviyor çocuk:))) herkesin söylediğini uzman diye kafaya takarsak çocuk büyütemeyiz. daha 18 aylık olduğunu da unutmayın bol bol sarılın öpün :))kucaklayın, koruyucu olun gerektiğinde ne var bunda yani. 18 aylık 10 dakika büyük başarı kendi kendine bir şeyler yapıyor olması. hayır dediğinizi de yapar yakında rahatlarsınız merak etmeyin:)) 


guta

17-18 aylık bir bebeğin 10 dakikadan fazla yalnız zaman geçirmesi zaten imkansız. Bebeğinizin yaptığı gayet normal, benimki de öyle. Aman 7 yaşında oğlum bile yarım saat kendini oyalayabiliyor :) Hayır dediğinizi yapmaması kişilik ile ilgili. Bazı çocuk hayır denilince inadına yapıyor. İnanın 2 yaşına geldiğinde iyi ki böyle bir kişiliği var diyeceksiniz. Ama zamanla o da açılır, her zaman öyle kalacak zannetmeyin.  Şu anda kendi kendine yemek yemesi bile büyük başarı bence. Tadını çıkarın, etrafınızdakileri fazla dinlemeyin, insan ister istemez kıyaslamaya başlıyor ve durduk yere evhamlar başlıyor sonra.


jelly_fish

cancun :)))))


elisasevda

Bence de üzülmenize gerek yok. Benim kızım 25 aylık o da annee annne diye dolaşıyor. Bazen doktorlarında abarttıp bizi telaşlandırdığı oluyot :)) siz çocuğunuzla güzel vakit geçirmenin keyfini çıkarın. Bu böyle bir dönem ve geçecek :))


Cevaplamak için Üye ol