Kreşte uyur mu ?

Kozzy soruyor: 10

merhaba,

26 aylık oğlumu kreşe alıştırma donemındeyım. 1 ay oyun grubu, 1 ay yarım gün ve sonrasında tam gün olacak sekılde planladık. Dogdugundan beri ona ben baktım. Fakat artık yenıden iş hayatına gırıs yapacağım.

Sesten cok etkılenen ve uykuya kolay dalamayan bır oğlum var ve ınanılmaz hareketlı.

sızın çocuklarınız kreşte oglen uykusuna hemen adapte olabıldıler mı acaba ?

ornegın, şu anda bellı bı sure bana sarılıyor ve o sekılde hafıf sallanarak duruyoruz. sonrasnda yan yatıyor ve poposuna pış pış yapıyorum. bu sekılde dalıyor uykuya.

okulda nasıl olacak dıye endıse ıcındeyım. oglen uykusuu bırakmasını asla ıstemıyorum cunku.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


gulenozel

30 aylık kreşe başlayan oğlum (ki biz alıştırma evresi geçirmedik, pazartesi yarım gün kaldı, salı 17.00a kadar kaldı, çarşamba tam gün gitti), ilk günden beri hiç sıkıntısız uyuyormuş. Bu çocuk kreşe başladığında evde kesinlikle uyumayan, kıyamet koparan (ben de sizin gibi sarılarak uyutuyordum) gece yatmak bilmeyen bir çocuktu. Önce inanmadık, çünkü kreşte öğretmeni pijamasını giyiyor, dişlerini fırçalıyor ve yatıp uyuyor, pışpışlamıyoruz bile demişti, bizi şoka sokmuştu. Sonra bu durum eve de sirayet etti, artık kendiliğinden yatmak istiyor pijamamı giydir diyor ve yatıp uyuyor, ben gene herşeye rağmen yanında duruyorum çünkü hala adapte olamadım. Benim veremediğim uyku eğitimini verdi kreş resmen. 


Ebru_A

Kreşte sürü psikolojisiyle herşeyi birlikte yapıyorlar merak etmeyin, evdekinden çok daha kolay uyuyacak.


mustafamami

kesinlikle yazılanlara katılıyorum. benim de oğlum yemeğini hepsini kendisi yiyip hiç sesini çıkarmadan yatmaya gidiyormuş :)) evde de uykuya dalma süresi iyice kısaldı. eskiden tam 1 saat uğraşıyordum uyutmak için. gerçekten kurallara uymaya başlıyorlar bakıyorlar başka çare de yok :) alışacak merak etmeyin... 


beyzalp

Aynı endişeyi ben de duyuyorum hatta bu yüzden kendim cesaret edemiyorum iş hayatına dönmeye.. Anneanne ve babanne aynı şehirde olmadığından, benden ayrı kaldığı en uzun süre 4 saati geçmedi doğduğundan beri ve ben de uyumaz diye ya da çok sorun çıkartır diye korkuyorum. 27 aylık benim oğlum da... Bir de bezini atmadı henüz, hatta hiç niyeti yok ve mutlu beziyle maalesef. Kreşte de altını aldırmak istemezse ve sorun çıkartırsa, pişik olursa vb. endişeleri de duyuyorum uykunun yanında.


snaelam

benimkisi kendisi uyuyo uyumayıda seviyo.kreşlerde emzikli 3.5 yaşında çocuklar görüyorum garibime gidiyo.bazen her çocuk uyumak istemez uyumak isteyen yatar şeklinde oluyo .yani belki başta uyumaz ama sonra uyur yannız şunu diyim bence belli yaştan sonra uyumamalı o zaman gece çok geç yatıyolar. evde yemek yemiyen uyumayan çocuk kreşte yer ve uyur çünkü evde zorluyorlar muhtemelen. oda tepkisini koyuyo işte.Betul_lalezeynep

Uyku sorununu öyle çok yaşadık ki büyük kızımla. Kreşte ilk gün hemen uyumuştu sonraki günler öğretmeni ile biraz oturmuş biraz uyumuştu. Sonra birgün uyuyp birgün uyumamıştı. Uyumadığı günlerde akşam erkenden uyuya kalması bizi de rahatlatmıştı.

Öğretmenine nasıl uyuduğunu uzun uzun anlatırsanız ona göre taktik geliştirirler. Bizim kreşmizde uykuyu bile oyunla yapıyorlardı. Tüm çocuklar kendi yatkalarında şarkı söyleyerek zıplıyorlardı.
Hoplayalım zıplayalım daldan elma toplayalım şarkısı ile:)
Sonra yataklarının içine girip mışıl mışıl uyuyorlardı....
1-2 ay sonra güzelce uyumaya başladı. Eğer benim kızım uyuduysa inanın hiç bir çocuk uyku sorunu yaşamadan uyur kreşte....


kurabiye_oykusu

Merak etmeyin bir şekilde uyutuyorlar.

sevgiler..


sLnKA

Herkes olumlu tecrubesini yazmış ama maalesef biz de isler hic oyle olmadı. Daha önceki kreşinde kamera yoktu bilemiyorum ama Eylül'den beri gittiği kreste kızım pek de uyumuyor. Basta eve cok yorgun geliyordu oyle anlıyordum ama simdi kameradan bakıyorum uyumuyor. Ya da cok az uyuyor.

Pelin sallanarak uyuyor , okulda da sallıyorlar ama dikkati cok cabuk dağıldığı icin uyumamdan vazgeçiyor. Sessiz ve sakın bir yer arıyor uyumak icin:/ kreşlerinden uyku odası yok, bulundukları sınıfta portatif yataklarda yatıyorlar. Ama sürekli bi hareket oluyor sınıf cok aydınlık vs. Pelin de uyumuyor dolayısıyla.

Kerestemi öğretmenine hassasiyetinizi anlatarsanız belki daha yardımcı olurlar.

Bizimkiler yapıyorlar ellerinden geleni ama benim kızımın o ortamda uyuması cok zor iste:/

Yemek konusu evet bi sekilde oluyor ama uyku zor kalabalıkta. Ben ki uykuyu cook severim anaokulunda ben de uyuyamazdim. Ses yapıyorlar diye ağlardim.mother_of_sons

Detaylı anlatırsınız, zamanla tek başına uyumayı da öğrenir ;)


esrtu

bu yaşta versem uyusun isterim ama ilerki sene istemem uyumasını
bizimkiside kendi uyuyo diğer türlüde hepsi bişi yapıyoken uyuyolarmış derler hep bilemiyorum. tek uyumaya bebekken alışırlarsa kolay oluyo amaCevaplamak için Üye ol