Çocuk ve korku

nehir soruyor: 6

Merhaba,
Ekin elektrikli süpürge, mixer, fön makinesi v.s. sesinden çok rahatsız oluyor, bu cihazları çalıştırınca bağırmaya başlıyor. Evi süpürürken kucağımdan inmiyor :(( yerleri silerken de rahat yok(suya elini daldırmak istiyor, vileda sopasını tutmak istiyor, uzunluğu onu ürkütse de)...Süpürgeyi hiç çalıştırmadan birlikte inceledik 2 kez, hatta ben süpürgeye sarıldım bile cici, cici diye :)))))) ama nafile...
Tecrübeli anneler ve benimle benzer sıkıntıları yaşamakta olan arkadaşlar çözüm önerilerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler,
Sevgiler
Nehir 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


EmineKartal

Beyza da bir iki ay önce korkma denemeleri yapmıştı benzer sesler için. O zamanlar, onu babasını yanına bırakıp ben başka odada hallediyordum işimi. Yani bir müddet sesleri uzaktan dinlemeye alıştı. Sonraları çalıştırmadan önce anlatmaya başladım, şimdi şöyle yapıcam, makine ses yapıcak diye. Şimdi de makineyi çalıştırsam bile kızımla göz temasımı hiç kesmeden, bak gördün mü ses çıkarıyor deyip gülüyorum, o da gülüyor. Korku durumunu tamamen atlattık. Hatta elektrikli süpürgeyi oldukça seviyor, yanına gelip inceliyor. Diğer aletlere de aynı şeyi yapmaya çalışıyorum, sevdiriyorum yani.
Kolay gelsin


ikicocukannesi

cocugunuz size guveniyor, sizin yanınızda kendini guvende hissediyor.

mumkunse korkularını ortadan kaldırın. elektrik supurgesi sesinden mi korkuyor, oyleyse makinayı o yokken acın. karanlıktan mı korkuyor ısıgı kapamayın. buyudukce anlatırsınız lakin su an bence guvenini sarsmayın.

zira 0-3 yas arası cok dikkat edilmesi gereken bir konu bu fikrimce. illa yuzlestirmek icin ugrasmayın derim. size inancını kaybetmesin. 

henuz 13 aylıkmıs kuzu, 2,5 - 3 yasından sonra makinaları anlatırsınız henuz anlayabilecegini sanmıyorum.

 


nehir

Başakçım, çok teşekkürler Ekin'in korktuğu şeylerin aslında ne olduğunu öğrenmesi biraz zaman alacak galiba ama isimlendirmeye devam edeceğim.
Çınarcığa kocaman bir kucak ve öpücükler,
Sevgiler...


nehir

Sevgili EmineKartal dediğin her şeyi denedim, göz teması hariç...Bir de onu deneyeceğim ama bizim zuzu biraz inatçı, işim zor ama zuzular her şeye değer.
Sevgiler


Ulku

ikicocukannesi ile ayni fikirdeyim, korkulariyla yuzlestirmek icin henuz cok kucuk. o sizden onu istemedigi birseye yonlendirmenizi degil onu anlamanizi ve ona guven vermenizi bekliyor.


nehir

Sevgili Hülyavetuna, 1-2 öneriyi daha denedikten sonra geriye bir şey kalmazsa ben de 18. ayı bekleyecek gibiyim :((
 
Sevgili İkiçocukannesi ve pamukelma  yorumlarınızda haklısınız korkularla yüzleştirme çabasına girmedim hiç ama aklındaki şablonu anlamlı hale getirmeye çalıştım (çıkan sesi taklit ederek, cihazlara birlikte dokunarak vs...) sanırım henüz erken...

Paylaşımlarınız için çok  teşekkürler,
Zuzularımıza sağlık ve huzur diliyorum.Cevaplamak için Üye ol