ümitköy, çayyolu yarı zamanlı kreş önerisi

nihankaraca soruyor: 10

Merhaba,


Kızım şu anda 2.5 yaşında... Eylül ayında 39 aylık olacak şu an bir oyun grubuna gönderiyorum haftada 3 gün ancak yaz tatilinden sonra da kreşe başlamasını istiyorum. Yavaş yavaş araştırmaya başladım buraya da bakıyorum ama beni tatmin eden öneriler bulamadım onun için tekrar sormak istedim. 

Bu bölgede çok büyük olmayan, yeterli sevgi ve alakayı görebileceği bir yer arıyorum. Toprakla haşır neşir olsun, doğayı tanısın, sevgiyi, mutluluğu, olumlu olmayı öğrensin... 

Doktorlara baktım... Herşey mükemmel görünüyor ama emin olamıyorum. Çocuğunu gönderen göndermiş olan var mı?

Yarın Sevgim Anaokuluyla randevum var. Burada methini çok duydum ama reklam kokan yazılar mı yoksa samimi bilemiyorum yarın anlayacağım...

IPS ile görüştüm. Çok kapalılar, bu gizlilik niye anlamadım. Ve tabii ki yarım gün seçeneği yok otomatik olarak eledim. 

Sizce pedagojik formasyon önemli mi? Önerebileceğiniz her türlü okula açığım... Çok kalabalık ve büyük okulları bu sene düşünmüyoruz. Dediğim gibi samimi ve huzurlu mutlu olabileceği bir ortam olsun. 

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


nihankaraca

Kisd çok teşekkürler... Umarım başka yorum yapnlar olur


devlem

Bölgede gezdiğim kreşlerden bahsedebilirim. Oğlum iki buçuk yaşındayken ben de yarım gün için okul araştırmıştım. Ilk olarak ankara us anaokulundan bahsedebilirim. Çok güzel bir bahçesi vardı. Binanın içi çok ferah değil ama bahçesi çok çok güzeldi. Eğer eğitimi ön planda tutuyorsanız buraya bir gidin derim. Ha bir de bölgede benim gezdiğim yerler içinde ücreti daha yüksekti. Park caddesine çok yakın bizim ev diye bir kreş var. Binasını beğenmiştim. Herşey çok iyi görünüyordu. Ama ben iki buçuk yaşındaki oğlumun sabah güne marşlarla başlamasını istemiyordum. Ücret olarak us' a yakın olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Fertelli nin çok dikey bir binası var. Merdivenleri dar. Kurucusu devlet anaokulundan emekli. Yani doğru mu ifade ettim bilmiyorum. ☺sSevgim le ilgili bir şey söylemek istemiyorum ama hissettiğiniz ilk şey doğru bence de. Ben de yorumlara aldanıp gitmiştim. Konut 2 ile yaşamkent arasında kalan bölgede iki kreş daha var. Ilki minik bilgeler. Villa şeklinde burası da. Fakat buranın farkı yan parsel de buranın ve ekip biçiyorlar. Ve hatta sahibi olan hanım yemekleri buradaki sebzelerle kendisi yapıyormuş. Birebir ilgilendiklerinden emin olarak çıkmıştım oradan. Ama eğitimolarak çok yeterli görmedim. Belki doğru bir izlenim değildir bilmiyorum. Ama sıcak bir havası vardı. Gürçağ anaokulu var ama orası tam bir okul. Bina şahane ama 3 yaştan itibaren alıyorlar. Ve belirtmem gerek yemekler dışarıdan geliyor. Son olarak uçan balon dan bahsetmek istiyorum. 2 ortaklar. Biri psikolog. Istanbul merkezli bir okul. Bahçe küçük ama yok değil. Ben Us , Minik Bilgeler ve Uçan Balon arasında kalmıştım. 3 ay gitti oğlum kreşine eğer yurt dışına çıkmamız gerekmeseydi hala da devam ediyo olurduk. Hiç pişman olmadık. Ben de buralardan çok araştırdım yorumları okudum ama en güzel izlenimi kendiniz edinirsiniz. Haklarında çok yorum okuduklarıma hiç prim vermedim. Örneğin gezdiğim okullar içinde en beğendiğim 2 okul olan Us ve Uçan Balon un hakkında hiç yorum okumamıştım nedense ☺ neyse biz Uçan Balon daydık. Gidip görüşmenizi tavsiye ederim.


suluboya

ben de yarım gün göndermek için kreş bakıyorum..
bu yaşta eğitimi ön planda tutmasam da, önümüzdeki senelerde de aynı kreşe devam etmesini tercih ettiğim için herşeye (eğitim anlayışı, beslenme, deneyim, güvenlik) bakmaya çalışıyorum. 
ama çok memnun olduğum bir yer bulamadım:(

amerikan kültür anaokulu (akd kids) beslenme üzerine itinalı.  sessiz sakin trafik- egsoz dumanında nispeten uzak bir sokakta.
2 senelik ve sizin bahsettiğiniz ve benim de ilgilendiğim yaş grubu sınıfı henüz yok. öğretmenleri sınıf açılmadan önce alınacak ve 1 ay ameirkan kültür sisteminin eğitimine tabi tutularak göreve başlanacakmış.?? bence çok yetersiz. müdürü evet çok pozitif bir bayan ama o da 6 aydır orda çalışıyormuş. bu da düşündürücü.
akd kids franchise, isim almışlar ama içini dolduramamışlar tam, amatörler henüz.

rota çocuklar daha profesyonel, fiziksel ortam ve metaryeller daha yeterli.  merdivenler ahşap kaplama, güvenik kapıları mevcut. revir doktor var. 0-3 yaş grupları zemin katta. üst kata çıkmıyorlar. öğretmenler daha deneyimli (2 sene:)) . 
beslenme üzerine ilkeleri var ama sınırlı, ticari kaygılar ön planda. sadece mısıryağıyla yemek yapıyorlar mesela.  olumlu yanları, hazır gıda sokmuyorlar kekler vs kendileri hazırlıyorlar. tavuk menüde yok, yumurtalar organik. yemekler yemekhane tepsisinde veriliyor.. :( çok itici bu yaş için.
bina çok işlek bir yerde. diğeri gibi sessiz ssakin egsozdan uzak değil. bahçesinda ekip biçme toprakla haşırneşir olma durumu yok..
 
İkisine aynı gün arayıp gittim. tavsiye ederim. daha doğal hallerini görüyorsunuz. 

IPS le telefonla görüştüm. başka bir yerde çiftlikleri varmış bol bol bahçeyle haşırneşir oluyorlarmış dediklerine göre!! bildiğim kadarıyla 2 sınıfın aynı anda çıkabileceği kadar büyük değil asıl binanı bahçesii. çocukları başka sitelerin yeşillik alanlarında oynanamaları için servisle taşıdıklarını bizzat şahit oldum.. 
Telefonda bir kaç soru sordum gıda ile ilgili. Tavuk veriliyor mu, yumurta ve süt ürünleri neler gibi. müdürü ben inanmıyorum gıda konusunda çıkanlara, gdo vs ye diyip kestirip attı. yumurtamız koliyle alıyoruz belli bir marka değil , tavuğumuz da köy tavuğu-organik yada doğal falan değil. gerek yok dedi.. :)) Yazık, bu konumdaki insan azcık okuyup araştırmalı. din değil ki bu ben inanmıyorum diyeceksin. elle tutulur bilimsel veriler, gözle görülür anormallikler var. aman neyse. IPSe gitmeden eledim.

helen doron benim de bakacaklarımdan..siz doktorlarla ilgili izlenimlerinizi anlatabilir misiniz?


suluboya

bu arada akd de 3 gün yok rota da var. nihankaraca

Devlem; yorumların için teşekkür ederim... Çok faydalı oldu bunları hemen listeme alıyorum :)


Suluboya; AKD kids'i bilmiyorum ama TAD preschool'un methini duydum bu hafta randevu alıp görüşeceğim... Rota Çocuklar; bizim gittiğimiz oyun grubunun yanında, tanıdığımın kızı orada ve memnunlarmış ama çok detay almadım kendisinden... Sessiz sakin bir yerde değil haklısın buna katılıyorum. IPS; evet İncek'te yerleri var oraya götürüyorlar her hafta çocukları, ancak yarım gün sistemi yok, Türkçe eğitim yok son olarak çok katı kuralları var hoşuma gitmedi ve en en önemlisi denetlenmesi için hiçbir kuruma bağlı değiller. Birşey olsa şikayet edebileceğin bir makam yok. nihankaraca

Doktorlar Eğitim Kurumları; iki kere gittim, çok şeffaf bir kurum, açık açık hiç çekinmeden herşeyi gösteriyorlar. Fiziksel anlamda bence okul 4/4lük... Sessiz sakin araba sesinden uzakta, kendine ait parkının olduğu, bahçesinde tavukların ve tavşanların olduğu huzurlu bir okula benziyor. Sınıflar aydınlık, güneş alıyor, en önemlisi havasız değil. Oyun alanları çok geniş... Yattıkları yerleri beğendim, tuvaletlerini beğendim. Yalnız tuvalet temizliğini kimin yaptığını sormayı unuttum. Herkes çok güleryüzlü, yemekhanesi çok geniş, mutfağı tertemiz buzdolabına kadar baktım. Öğretmenlerin pedagojik formasyonları yok (belki bu bazılarınız için önemli olabilir) 


Sevgim Anaokulu; burada yazılanlarla hiçbir alakası yok, çok büyük umutlarla gittim, hayal kırıklığı ile döndüm. Bahçesi çok dar, üst kattaki sınıflar çok dar ve havasız! Ders yapılırken her kapı açılışında maalesef oksijensiz havasız bir oda kokusu geliyor dışarı :( çocuklar için çok üzüldüm. banyoları yeterli bulmadım, çocukların diş fırçaları birbirine değiyordu. Sahibi iyi niyetli bir bayan, fiyat olarak bence uygun ancak benim kıstaslarımı kesinlikle karşılamadı diyebilirim. 

Amacım burada okulları kötülemek değil, tarafsız bir şekilde gördüklerimi yazmak, herkesin okullardan beklentileri farklı! Ben de 2,5 yaşındaki kızım için kreş arayışındayım, mümkün olduğunca iyi bir yer arıyorum umarım bulabilirim. Bu konuyu mümkün olduğunca aktif tutmaya çalışıp son olarak kızımı vereceğimiz okulu da paylaşacağım.

Bu hafta Küçük Şeyler Ve TAD Preschool ise görüşeceğim. Gelişmelerden sizi de haberdar ederim. 


nihankaraca

Bugün TAD Preschool'a gittim... Alacaatlı'da

Çok beğendim, kocaman bir bahçesi var... Çok ferah bir bina, yemekler kendi mutfaklarında yapılıyor, kalabalık bir okul değil, ingilizce ağırlıklı ve atölye çalışması sistemine dayalı;
matematik, fen ve bilim, ingilizce, sanat gibi atölyeleri var
yabancı ve türkçe öğretmenleri var... sınıflar 13 kişilik, her sınıftan faydalanıyorlar. 
tuvaletleri tertemiz, herkes çok ilgili, en önemlisi kızım çok keyif aldı... Burayı da düşünülecekler listesine aldım :) 5 yarım gün veya 3 tam gün seçeneği de var
detaylı bilgi isteyenler yazabilir, sorabilir, ben burayı çok sevdim :)

Yarın Küçük Şeyler Ümitköy Anaokulu ile görüşmeye gideceğim. 


suluboya


TAD a ben de gitmiştim.. ama çok uzun süre oldu. yazmayı unutmuşum. evet bina çok freah. TAD kurucusunun eski eviymiş. Bahçesi çok güzel, sıkışık bir yerde değil. Bahçede bir süs havuzu var ve bunun için bir güvenlik tedbirleri yoktu. gerek yok falan dediler.??!

Yemekler konusunda biraz tereddüt etmiştim. tavuk veriliyormuş ve yumurta konusunda da herhangi bir seçimleri yokmuş. günlük süt, yoğurt, et, yağ ne kullanıyorlar sormamıştım. en yakın marketten demişlerdi.:) peki dedim. Bu kadar küçük çocuklarda beslenmenin çok önemli olduğunu düşündüğüm ve çok yeni açıldığı için elemiştim. eğitim ve yönetim kadrosu da çok tazeydi. daha deneyimli ve ileri yaşta olmaları güven verir. 

nihankaraca

Suluboya; kızın kaç yaşında?

 Yeni ufuklar ve kids academy gitmedim gitmeyi de düşünmüyorum...çünkü çok kalabalık senin de dediğin gibi :( 3 yaşında bir çocuğun bu kadar kalabalık ortamda olması beni ürkütüyor... Yeni okula başlayan çocuklar zaten çok büyük mekanlardan korkuyorlar ve güven hissetmiyorlar...

Tad ile ilgili yiyecek konusunda ikileme düştüm yarın arkadaşım gidecek ona hemen bu konuyı ilettim, özellikle soracak bakalım bir değişim var mı? Bu arada hangi sıvıyağı kullandıklarını sorduğumda bugün yudum dediler...

Mesela doktorlar tavuk yerine hindi tercih ediyor ve organik yumurta kullanıyormuş hatta nereden geldiğini söylediler ama şimdi unuttum... Yarın yine gideceğim okul ve tad ile ilgili detay yazarım.
suluboya

doktorları ben de görülcek listesine aldım artık. aradım ama gideceğim de mutlaka.  3 yaş altı grubuzmuz yok şu an dediler. ileri tarihte açmayı düşünüyorlarmış? ay farkından belki siz üst gruba yakın görmüşlerdir. yaz öncesi nisan-mayıs gibi düşünüyorum ben. 30 aylık olacağız.
çınar yuva var gitmeyi istediğim. olumlu duyumlar aldığım gidince onu yazarım.
küçük şeyleri de siz giderseniz yazın olur mu! 

bir de gittiğim söylemeyi unuttuğum bilkentte çekirdek yuva var. eğitim sistemleri çok itinalı reggio emilia sistemini temel almışlar..  kafa yorulmuş çocuk gelişimi üzerine düşünmüş, çocuk oyalamak değil olayları . müdürleri deneyimli. ama fiziksel koşullar dökülüyor. uyku odaları falan minicik adım atılacak yer yok.. oksijen kalırmı o odada 2 saat sonunda 12 çocuk uyuynca. fenalıklar bastı bana. bir de yiyecek konusunda "biz ticari br işletmeyiz organik tavuk yumurta olayına giremeyiz diyip kestirip atıyorlar". tanıtan görevli benim mutfağa girmemi engelledi:)zaten tam kapasite çalışıyoruz (büyük değil 5-6 sınıflık bir okul). sizin gidip didkleyen bir veliye ihtiyacımız yok havasında..
herkes bir alem..

Cevaplamak için Üye ol